{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 407295

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

با قطع یارانه نقدی حدود یک میلیون نفر، نه تنها اعتراض به قطع یارانه نقدی نتیجه‌ای را در بر نداشته است بلکه دولت با وجود الزام حذف ۲۴میلیون یارانه بگیر، این فرایند را متوقف کرده است.

اقتصاد آنلاین – صبا نوبری؛ با شروع قطع یارانه نقدی دهک‌های پردرآمد از شهریور امسال در پایان همان ماه وزارت کار اعلام کرد که افرادی که به قطع یارانه نقدی خود اعتراض دارند می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ای که برای اعتراض به حذف یارانه نقدی طراحی شده است اعتراض به قطع یارانه را ثبت کنند.

در مجموع یارانه نقدی یک میلیون و 100هزار نفر در شهریور و مهرماه سال جاری قطع شد و این کار اعتراض زیادی را به دنبال داشت اما برآوردها نشان می‌دهد که یارانه نقدی نزدیک به 24میلیون نفر باید قطع شود چون به آن نیازی ندارند.

البته نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری تشریح لایحه بودجه 99 اعلام کرده بود که قطع یارانه نقدی 24میلیون نفر در بودجه99 مطرح نمی‌شود زیرا "به استرسش نمی‌ارزد!"

یارانه معیشتی

نتیجه اعتراض به قطع یارانه اعلام نشد!

در حالی که طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه در آبان و آذرماه کسی از صف یارانه بگیران حذف نشده بود اما برخلاف آنچه سخنگوی ستاد تبصره 14 اعلام کرده بود مبنی بر اینکه نتایج اعتراض به قطع یارانه اواسط آبان ماه اعلام خواهد شد اما متاسفانه هیچ پاسخی به اعتراض به قطع یارانه داده نشد.

تنها در آماری که بانک مرکزی از کسانی که پس از قطع یارانه نقدی اعتراض کردند اعلام کرد، مشخص شد خارج‌نشینان ۴۰درصد، تجار و اصناف پردرآمد ۶۵درصد، دارندگان خودروهای گران‌قیمت ۴۱درصد، پزشکان۵۱ درصد، حقوق بگیران بالای سه میلیون تومان در ماه ۶۶ درصد، اعضای هیات مدیره شرکت‌ها ۵۰ درصد و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها ۴۹ درصد اعتراض به حذف یارانه را ثبت کردند.

8میلیارد ایرانی یارانه گرفتند

با گذشت حدود 9 سال ماهانه 45هزار و پانصد تومان یارانه نقدی به بیش از 70 میلیون نفر ایرانی، در 106 مرحله واریز شده است که طبق اعلام مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه طی این سال‌ها حدود 8 میلیارد نفر ایرانی یارانه گرفتند.

همچنین هر فردی که از سال اول در صف دریافت یارانه نقدی بوده است طی این 9 سال 4میلیون و 823هزار تومان یارانه دریافت کرده است.

چرا با وجود الزام دولت، حذف یارانه بگیران قطع شد؟

پرداخت یارانه نقدی هر سال حدود 42هزارمیلیارد تومان هزینه برای دولت در بر دارد که با توجه به اینکه همواره حدود 90درصد جمعیت کشور در صف یارانه بگیران بودند به نظر می‌رسد حذف حدود یک میلیون یارانه بگیر دردی از هزینه‌های دولت دوا نکند ضمن اینکه مشخص نیست دولت که مصمم بود یارانه نقدی سه دهک درآمدی بالای جامعه که حدود 24 میلیون نفر می‌شوند را قطع کند و در لایحه بودجه 99 هم وزارت کار را موظف به این کار کرد چرا پس از دو ماه این اقدام را متوقف کرد.

علاوه بر اعتراض به یارانه نقدی مدتی پیش اعلام شد که کسانی که به عدم دریافت یارانه معیشتی نیز اعتراض دارند می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ای دیگر اعتراض خود را ثبت کنند که البته از نتایج اعتراض آن‌ها هم به قطع یارانه خبری نیست و همچنان در انتظار پیامکی از طرف وزارت رفاه مانده‌اند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۴ ۰

  کمک معیشتی#

 • حمید
  ۹ ۵

  من دعا میکنم که این دولت و یارانش هرچه سریعتر ظلمشان پایان یابد و تنبیه الهی شوند.
  دولت بعد انشالله ترمیم خواهد کرد.

 • صابر
  ۱۱ ۱

  خدایا شکرت اگر لیسانس گرفتم ولی بیکارم اما همینکه میتونم دروغ راتشخیص بدم خوشحالم.
  یارانه یعنی چیزی که به یاری انسان بیاد .اما این یارانه تا میاد قبض برق وگاز هم همراهش میادومستقیما توی جیب دولت میره.وفقط منتش روی سرما هست .آیا خجالت نمیکشن این همه یارانه یارانه میکنن.
  این یارانه بنزین که اسمش راگذاشتن معیشتی هم فوق العاده ناعادلانه توزیع شده .

 • ناشناس
  ۹ ۱

  مردم تاوان سوءمدیریت حکومت میدهد که اقازاده هاوسردمداران حکومت باپول همین مردم‌کاخ ساخته ومزیسازند

 • احمدی
  ۱۱ ۲

  اصلا کارنظارت درست نبوده چرا من که الان بیکارم سپرده هم ندارم بمن ندادن واز اطرافیانم بااموال وسپرده زیاد گرفتن .سایت هم باز نمیکنه فقط میکن ثبت‌نام کنید‌ وپیگیری چطوری چرا جواب درست نمیدهن

 • مهدی
  ۱۲ ۱

  نمی دونم چرا به من یارانه معیشتی تعلق نگرفته اخه من نه خونه دارم نه ماشین دارم خدایا این چه وضعیه با چهار نفر ادم

 • ناشناس
  ۷ ۱

  وقتی مسئولین در شناسایی افراد واجد شرایط یارانه دچاراشتباه میشوند چطور انتظارداشته باشیم درشناسایی دشمن موفق باشند.من ایرانم را دوست دارم ولی ازحق خودم وزن وبچه ام نمیگذرم وبه خدا واگذارتون میکنم.

 • مجتبی
  ۷ ۱

  کمک معیشتی بنده رو حذف کرده اند . بنده در شرکتی که کار می کنم برای خرید روزانه به من تنخواه می دهند و به حساب شخصی اینجانب واریز می شود حالا این چه عدالتی کمک معیشتی منو حذف کرده اند.......

 • ناشناس
  ۱ ۰

  الهی این درد و بلای مردم و احمدی نژاد بخوره تو سرتون. کشور ما همیشه با سیاست اقتصادی ناکارمد دولتیها تورم داشته. ولی حداقل احمدی نژاد تونست هم یارانه به ملت بده و هم هزاران نفرو صاحب خونه کنه. شما چه کردی نوبخت؟ امارو در واقعیت نشون بده نه در ذهن و کاغذ.

 • مجید کرمی
  ۰ ۰

  چرا آنقدر مردم عذاب میدهید 45تومن به بازنشسته که حقوق 1500میگیره نباید یارانه بنزین ویارانه که حقش هست بگیری همش قطع کردین انتظار دارید بیاییم توصف راهپیمایی شرکت کنیم خدا هرکسی که اذیت نمیکنه لعنت کنه

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری