کد خبر 396365

جزئیات کامل پرداخت کمک معیشتی به ۶۰میلیون نفر

مرحله اول و دوم کمک معیشتی دولت از محل منابع افزایش قیمت بنزین به صورت نقدی به حساب ۴۰ میلیون نفر واریز شد و ۲۰ میلیون نفر باقی مانده نیز تا شنبه هفته آینده (۲ آذر ۹۸) این کمک معیشتی را دریافت خواهند کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از میزان، همزمان با افزایش نرخ سوخت و سهمیه بندی بنزین از بامداد جمعه ۲۴ آبان ۹۸، نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد مبلغ مابه التفاوت حاصل از افزایش قیمت بنزین به حساب ۶۰ میلیون نفر معادل (۱۸ میلیون خانوار) واریز می‌شود.

 وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جامعه هدف این طرح را شناسایی و در قالب آیین نامه‌ای مشخصات خانوارهای مشمول را به دولت ارسال کرده است.

کمک معیشتی دولت به خانوار یک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزارتومان و خانوار پنج نفر و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

از آنجا که کمک معیشتی دولت قرار است به بُعد خانوار پرداخت شود، سهم هر عضو خانواده از این رقم متفاوت است و متناسب با تعداد اعضا، در واقع به هر عضو مبلغ خاصی تعلق می گیرد، به عبارتی به نفر اول ۵۵ هزار نفر تومان، نفر دوم ۴۸ هزارتومان، نفر سوم ۳۵ هزار تومان، نفر چهارم ۳۴هزار تومان، نفر پنجم ۳۳ هزار تومان و نفر ششم و هفتم و... صفر ریال پرداخت می‌شود.

مرحله اول واریز کمک معیشتی دولت از محل منابع افزایش قیمت بنزین ساعت ۲۴ دوشنبه (۲۷ آبان ماه) به صورت نقدی به حساب ۲۰ میلیون نفر واریز شد.
مرحله دوم نیز دیشب (۲۹ آبان ماه) ساعت ۲۴ به حساب ۲۰ میلیون نفر دیگر واریز شد و در این میان  ۲۰ میلیون نفر باقی مانده است که تا ساعت ۲۴ روز شنبه (۲ آذر ماه) کمک معیشتی دولت را دریافت خواهند کرد.

پس از واریز کامل کمک معیشتی به حساب ۶۰ میلیون نفر، از اوایل هفته آینده افرادی که جزو دریافت کنندگان کمک معیشتی دولت نبوده اند می‌توانند از طریق کد دستوری #۶۳۶۹* از وضعیت بسته خود مطلع شوند.

حسین میرزایی سخنگوی ستاد تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۸، با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وظیفه شناسایی و رسیدگی به درخواست افراد متقاضی را دارد، گفت: شیوه شناسایی ما در این وزارتخانه بر اساس شاخص‌های مالی خانوار است که در اختیار ما قرار دارد، به این صورت که براساس اطلاعاتی که از خانوارها در سامانه رفاه ایرانیان (وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی) وجود دارد آزمون وُسع خانوار را انجام می‌دهیم و مبلغ مورد نیاز را به حساب مشمولان واریز می‌کنیم.

وی  افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هیچ پیامکی برای افرادی که مشمول می‌شوند، ارسال نمی‌کند بنابراین هر پیامکی که به خانوارها مبنی بر «شناسایی آن‌ها به عنوان مشمول این طرح» ارسال شود، کلاهبرداری خواهد بود.

سخنگوی ستاد تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۸ تأکید کرد: این مبلغ اعتباری نیست بلکه به صورت وجه نقد است و مانند یارانه‌ها قابل برداشت خواهد بود و اگر تا شنبه شب مبالغ واریز نشد، خانوارها نگران نباشند چرا که قرار نیست کسی از این طرح حذف شود یا جا بماند.

کمک معیشتی دولت به چه کسانی پرداخت می شود؟

در این راستا سلام امینی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: بار مالی طرح معیشتی دولت در طول سال بین ۳۴ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان است که به گفته دولت  بین دهک‌های پایین جامعه توزیع می‌شود.
 
به گفته نوبخت کارگران، کارمندان، معلمان، روستاییان و عشایر، مستمری بگیران، مددجویان کمیته امداد، مددجویان بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، بازنشستگان و اقشار کم درآمد از گروه‌هایی به حساب می آیند که بسته کمک معیشتی به آنها پرداخت می‌شود.
 
به علاوه حسن روحانی رئیس جمهور گفت: ۲ نکته امروز در میان مردم وجود دارد، یک نگرانی اینکه آیا آنچه که مسئولین دولتی اعلام کردند، در عمل ادامه می‌دهند یعنی این پولی که به مردم داده شود، یک ماه الی ۳ ماه داده می‌شود و بعد پشیمان می‌شوند؟ خدمت مردم عزیز عرض می‌کنم و اطمینان می‌دهم به عنوان امین و منتخب مردم در این طرح هیچ پولی نخواهد بود جز آنکه به مردم داده خواهد شد؛ مطمئن باشند تا پایان دولت این کار را انجام می‌دهیم و این طرح را اجرا و عملیاتی می‌کنیم.

حال باید منتظر ماند و دید که تا آخرین مرحله واریز کمک معیشتی در نوبت نخست، در کنار ۱۸ میلیون خانواری که از سوی وزارت رفاه تعیین شده، چه تعداد خانوار با شماره گیری کد دستوری #۶۳۶۹* خود را نیازمند دریافت کمک معیشتی دولت می‎دانند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۰

  والله به نظر میاد اوضاع مالی مردم خیلی خیلی خرابه.من با سه سر عائله و ماهی ۴ ملیون حقوق و ۲۰ سال سابقه کار هنوز جز پرداختی ها نبودم.یعنی با این وضع مالی که من دارم در قسمت بالای جامعه هستم.به خودم امیدوار شدم و کل بدهی هام رو فراموش کردم!
  خدایا شکر!

 • ناشناس
  ۱ ۱

  از صدقه سر احمدی نژاد
  روحانی کلیددار سود سهام عدالت را بانام کمک معیشت توزیع میکند وافزایش قیمت بنزین توکیسه فریدون ها

 • جوکر
  ۰ ۰

  من شخصا با افزایش بنزین موافقم ولی به شرط اینکه درشکه ایرانی سوار نشیم .
  حقوق همسطح کانادا دریافت کنیم
  رفاه و آسایش همسطح سوئیس داشته باشیم
  البته یادم نبود اونا اتئیست هستن خیلیاشون .

 • سعید تجلی صفا
  ۰ ۰

  سلام جالب هست من معلم در لیست چهار دهک پولدار قرار گرفتم خدا را شکر نمردیم و پولدار شدیم

 • behzad hassani
  ۰ ۰

  دولت دروغ گو... مردم عوام... مراقب انتخابات بغدی باشید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  دروغ گو های خبیث
  از حقمون نمیگذریم حق و الناس شنیدی
  حالا تهدید کن به قطع یارانه معیشت و خوردی بهونه یارانه ام جور کردی

 • حسن
  ۰ ۰

  سلام لطف امیدوارانه ماهم بدید خانوار۵نفره سرپرست خانوار راننده تاکسی داره ببخشید احتمالا یادش رفته آقای روحانی خواستم یادآوری کنم

 • سعیده نوبری
  ۰ ۰

  دروغ دروغ دروغ بس است شرم‌کنید ازلباستون

 • ش ف
  ۰ ۰

  والا طرح مزخرفیه من زن سرپرست خانوارم یارانه کرونا دریافت نکردم ولی همسایه ما با دوتا خونه ۵ ملیاردی وداشتن ماشین و مدرسه غیرانتفاعی بچش یارانه ۱ملیونی گرفته اینم میگن عدالت والا از ظلم هم یه چیزی رو گدرونده

 • کسی بفکرمانیست
  ۰ ۰

  من نه معیشتی دارم نه یارانه زنمم بارداره معلوله چه ارگانی این شب عید به دادمون میرسه 7 ماهه بیکترم