کد خبر 394680

رییس سازمان برنامه و بودجه خبر داد؛

پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین، به خانوارها/ پرداخت ماهیانه ۲۰۵هزار تومان به خانوارهای ۵نفره

رئیس سازمان برنامه و بودجه به ارائه توضیحاتی درباره سهمیه‌بندی و اعلام قیمت جدید بنزین پرداخت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمدباقر نوبخت با اشاره به اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران درباره سهمیه‌بندی قیمت بنزین و اصلاح قیمت آن اظهار کرد: این اطلاعیه در راستای اجرایی‌شدن مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه صادر شده است.

وی گفت: در سال‌های اخیر با افزایش مصرف فزاینده بنزین، کارشناسان اظهار نظر می‌کردند که اگر بنزین سهمیه‌بندی شود و قیمت آن نیز اصلاح شود، می‌تواند باعث کنترل مصرف شود اما دولت در شش سال گذشته فقط دو مرتبه این اصلاح قیمت‌ها را انجام داد و منابع حاصل از آن نیز عمدتا صرف پرداخت به خانواده‌های نیازمند و تحت پوشش کمیته امام و بهزیستی شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: این مرتبه آقای رئیس جمهوری در نظر داشت که اگر قرار است اصلاحی در قیمت بنزین انجام شود، حتما همه منابع آن عینا به خود مردم پرداخت شود؛ در این زمینه تعریفی که صورت گرفت و در شورای هماهنگی اقتصادی به تصویب رسید، این است که با این اصلاح قیمت، ۱۰۰ درصد منابع حاصل از سهمیه‌بندی و اصلاح به صورت حمایت معیشتی به خانوارهای مورد نظر توزیع شود.

نوبخت با بیان اینکه بیش از ۱۸ میلیون خانوار متشکل از ۶۰ میلیون نفر از جمله دریافت کنندگان بسته‌های حمایت معیشتی محسوب می‌شوند افزود: در این راستا شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی موظف شد که همه منابع حاصل از این برنامه را در یک حساب مشخصی که با همین عنوان در خزانه افتتاح می‌شود، واریز کند؛ همچنین وزارت رفاه موظف شد که لیست ۱۸ میلیون خانوار را آماده کند.

وی خاطرنشان کرد: سازمان برنامه و بودجه موظف شده است که عینا همه مبالغی را که به حساب واریز می‌شود، میان خانوارها اعم از یک نفره تا پنج نفره بین ۵۵ هزار تومان تا ۲۰۵ هزار تومان ماهانه پرداخت کند؛ بنابراین می‌توانیم بگوییم که از این به بعد سازمان برنامه و بودجه در ماه سه پرداختی خواهد داشت؛ یک پرداختی حقوق و مزایا و پرداخت‌های مربوط به طرح‌های عمرانی است که هر ماه انجام می‌شود، پرداخت دیگر مربوط به یارانه‌ها است که معمولا ۲۶ هر ماه انجام می‌شود و پرداخت دیگری وجود دارد که بابت حمایت‌های معیشتی انجام خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: طوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم که قبل از اینکه یک ماه از این تاریخ بگذرد، حداکثر ظرف یک هفته تا ۱۰ روز آینده همه این وجوه به حساب سرپرست‌های خانوارها واریز شود. همچنین وزارت رفاه موظف شده که مازاد بر آن ۱۸ میلیون خانوار، هر کسی که خود را متقاضی دریافت این مبلغ می‌داند، با ساز و کارهایی که تدارک دیده اعتراضاتشان را بررسی کند و آن دسته از افرادی که مشمول پرداخت می‌شوند، پرداخت را انجام دهند حتی اگر بعد از آغاز طرح مشخص شود که معترضان از افراد حائز شرایط هستند، مبنای محاسبه از روز اجرای طرح خواهد بود.

نوبخت اظهار کرد: ان‌شاءالله در این رابطه هم سخنگوی دولت جزئیات بیشتری را طی روزهای آینده خواهند گفت و هم مسئولان محترم دستگاه‌های ذیربط در صورت لزوم توضیحات بیشتر خواهند داد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم در آینده نزدیک آثار مثبت این اقدام که با مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه در حال انجام است و در چهارچوب سیاست‌های حمایتی دولت است، در جامعه مشاهده کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • علي
  ۰ ۰

  مرگ بر شما ها باد كه مردم بااين كارتون ديگه نون شب هم ندارند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دروغ سکه رایج حکومت ایران شده.دیگه تو این سالها اونقدر از این حرفا شنیدیم که می فهمیم منظور آقایان چیه

 • شیری
  ۰ ۰

  جمع کنید بساط ظلم را بر ملت فلک زده ی ایران

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بعضی ها این تصمیم رو انقلابی در مدیریت بحران نام خواهند داد و بعضی حماقت مدیریتی قرن.
  باید به انتظار نشست و عملا نتایج رو دید و قضاوت کرد!

 • باک پر از بنزین
  ۰ ۰

  بعد این ٢٠٠ تومن رو بدن ٢باک بنزین 😂مملکت نیست که دیوونه خونس

 • ناشناس
  ۰ ۰

  و با تورم 100 درصدی 3 برابرش تحمیل میشه.
  این کار خطای مدیریتی فاجعه باری بود.

 • امین
  ۰ ۰

  انالله واناالیه الراجعون
  روح اقتصادایران پرکشید
  بدین وسیله جهت تسکین وتسلای دل این اقتصاددانان(اقتصادندانان دولت) ازهمه مردم دعوت میکنیم اصلا نه چیزی بخورند نه بیمار شن مسافرت اصلانرن ضمنا اگر احیانا خدایی نکرده درآمدی دارن خودشان ببرن بدن به مجموعه سازمان برنامه وبودجه (خودشون) باتشکر ازاین همه ابراز لطف دولت فقط بگین لطفا منابع تامین شده ازطریق سازمان هدفمندی چقدربوده چقدربه مردم یعنی قشرهدف (مستضعفین ونیازمندان) وچقدربه اقوام آقازاده ها بوده اگر واقعا طرح شفافیت وپاک دستی وجود داره لطفا صادقانه وصراحتاتوضیح دهید باتشکرازهمه مسئولین خدمت گذار و پاک دست واقعی انشاا... خداوندسایه مقام معظم رهبری از سر ما کم نکنه خداوند حافظ ایشان باشد انشاا...
  بنده ناچیزوحقیرخدا

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مناسفم براتو که شدی مسول اخه نادان این پول میشه ۶۰لیتر بنزین خانواده ای که زندگیش با مسافر کشی میگذر با این پول چه خاکی بریز سرش خودتو رنگ کن تو امثال تو زالو که ماشیناتو میلیاردی و زندگیتون لاکچری مرگ بر مزدور