کد خبر 343877

درجلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران مازندران

روحانی: سیلاب اخیر در ۳۰سال اخیر بی‌سابقه بود/ از سیل شیراز فوق‌العاده ناراحت شدم

رئیس جمهور با اشاره به اینکه باران رحمت الهی نعمت بزرگی برای ملت ایران است، گفت: سیلاب پایان سال ۹۷ در ۳۰ سال اخیر بی سابقه بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین ،‌ حجت‌الاسلام حسن روحانی دقایقی پیش در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران مازندران در استانداری اظهار داشت: 26 استان کشور درگیر بحران آب و هوایی و تغییرات کم سابقه سیلاب بودند، اظهار داشت: این روند سیلاب در 30 سال اخیر بی‌سابقه بوده ‌ولی باید این باران بی‌سابقه را رحمت بدانیم. اصل باران رحمت خداوند است برای کشوری که سال‌ها در خشکسالی بوده و منابع مختلف آبی آن با مشکلات فوق‌العاده مواجه شده است.

‌وی با بیان اینکه در این سیلاب برخی مردم دچار مشکلات بسیار سختی شدند، افزود:  بنده فوق‌العاده از حادثه شیراز ناراحت شدم و شوک بزرگی برای ملت ایران بوده است و انسان حس می‌کرد روح و جسم انسان با خودروهای در سیل می غلتد.

روحانی با اشاره به اینکه سیلاب اخیر برای مردم بسیار مشکلاتی را فراهم کرده است، افزود: مردم استان‌های گلستان و مازندران با وجود اینکه در سختی بوده با رویی گشاده از ما طلب رفع مشکلات آنان کردند.

رئیس جمهور با بیان اینکه برخی در شبکه‌های مجازی ادعا دارند که گویی سیلاب تازه در ایران اتفاق افتاده و مختص این برهه از زمان بوده است، افزود: اگر هزاران سد و تاسیسات زیربنایی را تکمیل کنیم باز شاهد سیلاب و بلایای طبیعی هستیم و باید آماده در مواقع بحرانی باشیم.

روحانی با اعلام اینکه می‌توانیم اقداماتی صورت دهیم که با وقوع سیلاب خسارات را کاهش دهیم، تصریح کرد: اقدام ملت و نیروهای امدادی به صورت داوطلبانه در کنار سیل‌زدگان بسیار ستودنی است و باید این فرصت را قدر بدانیم و افتخار بزرگی برای ملت بزرگ ایران است.

وی با بیان اینکه سیل برای ملت و مردم ما خسارت ایجاد کرده و برخی از عزیزان ما را از ما گرفته است، افزود: اتحاد، وحدت و انسجام فوق العاده ای این حادثه میان ما بیش از گذشته به وجود آورده ستودنی است.

رئیس جمهور با اعلام اینکه محبت مردم، عظمت مردم و همیاری آنان در کمک به سیل‌زدگان چشم دشمنان را کور کرده است، گفت: دشمن با تبلیغات دروغین می‌خواست این وقوع حادثه را عامل اختلاف ایجاد کند. خداوند کاری کرد که وحدت و عظمت ملت به رخ جهانیان کشیده شود.

وی با تقدیر از نیروهای مسلح، امدادی، بهداشتی، درمانی و مدیران استان برای کمک به سیل‌زدگان، افزود: بسیاری از مردم زندگی آنان را از دست دادند ولی این افراد سیل‌زده از مدیران تجلیل می‌کنند و ما را در منازل سیل‌زده خود دعوت می‌کنند. این حضور و قدردانی مردم از مسئولان خستگی بنده را در این سفر برطرف کرده است.

روحانی با بیان اینکه مردم شرایط را درک می‌کنند و دشمن با دروغ‌های خود می‌خواست در 13 آبان سال قبل تحریم را علیه ملت تحمیل کند، افزود: ملت ایران این تحریم بی نظیر القا شده از سوی دشمنان را با حضور و وحدت خود در شرایط سیلاب و حوادث طبیعی نقش بر آب کردند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مردم ایران واقعیت را لمس می‌کنند و می‌دانند افرادی که امروز بر کاخ سفید حاکم شده کینه‌توزانی هستند که دنبال فرصتی برای ضربه زدن به ملت ایران هستند، گفت: در سفر اخیر بنده به اروپا، اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها خواستند سفر بنده را به اروپا لغو کنند و چنین نشده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه عظمت ملت ایران سبب شده است تا آمریکا و ایادی استکباری او موفق در عرصه‌های بین المللی نشود، افزود: دولت بدون مردم و با آرای مردم هیچگاه موفق نخواهد شد و بنده به عنوان نماینده ملت ایران همواره در عرصه‌های داخلی و بین المللی با قدرت و هیمنه استکبارمقابله خواهیم کرد.

روحانی با اشاره به اینکه اکثریت قریب به اتفاق ملت ایران دوستدار نظام هستند، گفت: عده ای انگشت شمار در کشور هستند که با دلالی می‌خواهند درآمدهای کلان برای خود کسب کنند.

وی با بیان اینکه ملت ایران در سال 97 در شرایط تحریم بزرگ‌ترین طرح‌های تاریخی کشور را افتتاح کردند و بزرگ‌ترین پالایشگاه کشور در بندر عباس افتتاح شده است، افزود: در سال 97 به مرز خودکفایی بنزین رسیدیم و در ایام عید روزانه 100 میلیون لیتر بنزین مصرف و بنزینی از خارج وارد نمی‌شود و حتی می‌توانیم بنزین را صادر کنیم و به دلیل ایام عید احتیاط کردیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه تولید بنزین از 52 میلیون لیتر به 102 میلیون لیتر توسط کارگران و مهندسان صنعت نفت در چند سال اخیر محقق شده است، گفت: تلاش فوق العاده ای برای تحول و شکوفایی بزرگی در کشور ایجاد شده است.

روحانی با بیان اینکه بوم‌گردی منبع درآمد برای روستاییان کشور شده است و برخی از روستاییان ما از طریق فضای مجازی، صدها هزار شغل در روستاها برای جوانان ایجاد کردند، گفت: در کوتاه‌ترین زمان ممکن تبادل اطلاعات و اطلاع‌رسانی در کشور صورت گرفته که در تاریخ جهان بی نظیر بوده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از 300 هزار شغل جدید در سه سال اخیر توسط فضای سایبری و از طریق بوم‌گردی انجام شده است، افزود: بوم‌گردی‌های ما در سراسر کشور در ایام نوروز جا نداشتند و علیرغم اینکه در گلستان سیل بوده برای میهمان خود در هیچ هتلی نتوانستیم جا بگیریم. مازندران و استانهای دیگر نیز همین طور است. تحول بزرگ صورت گرفته در کشور در سایه تلاش همه مردم است.

رئیس جمهور با بیان اینکه خودکفایی کشور در گندم و کلزا توسط مردم و کشاورزان صورت گرفته است، گفت: در بسیاری از حوزه‌های دام و طیور اکنون خودکفا شده و با مدد مردم در حوزه شیلات و دام و طیور موفقیت‌هایی کسب کردیم.

روحانیی با اشاره به اینکه مسئولان باید به دنبال تسهیل مشکلات مردم باشند، افزود: خدا را شکر به رغم مشکلات در روزهای اخیر، استکبار موفق نشده تا سیل تبدیل به دعوا نشود و می‌خواستند سیل را بین شیعه و سنی، ترکمن و فارس تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه این سیل اخیر در واقع هشدار طبیعت به ملت بوده است، افزود: با تخریب جنگل‌ها، مراتع در هنگام باران، مین کنده شده و باران به دشت گسیل داده می‌شود و دیگر کسی جلودار نیست.

رئیس جمهور با بیان اینکه به دلیل دست اندازی انسان به طبیعت، رودخانه ای در شیراز تبدیل به خیابان می‌شود و سیل خیابان را تبدیل به رودخانه می‌کند، تصریح کرد: طبیعت صبر و تحمل می‌کند ولی خشم خود را به انسان می‌کند. گاهی نعمت‌ها و عذاب‌ها مخصوص گروهی که خطا کردند نمی‌شود و گاهی مشکل برای همه نازل می‌شود.

وی یادآور شد: نباید رودخانه‌ها را بی تفاوت باشیم و نباید در بستر رودخانه هتل ایجاد کنیم. رودخانه ای در تهران داریم که در مصب آن هتل احداث شده و معلوم نیست این واقعیت تلخ چه زمانی دامنگیر آنان شود. واقعیت تلخ سی تا 40 سال گذشته به واسطه دست اندازی مردمان آن دوران به طبیعت صورت گرفته است. همه ما وظیفه داریم که ممکن است به آن توجه نکنیم. این حوادث به دولت، قوه مقننه، مجریه، نیروهای مسلح و مردم هشدار می‌دهد که باید جلوی دست اندازی مردم را به طبیعت بگیریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم قاضی خوبی در سیلاب اخیر هستند و قضاوت با آنان است، افزود: آن چه مشاهده شده در سیلاب اخیر همه تلاش کرده و همه نیروهای امدادی، سپاه، پلیس و بسیج در کنار مردم آماده بوده و تلاش کردند.

روحانی با اشاره به اینکه خداوند تاکنون توفیقات زیادی به ما داده و باید شکر خداوند داشته باشیم، تصریح کرد: روحیه ای که از مردم روستاهای مازندران و گلستان دیدیم و صبر و تحمل آنان نعمت و رحمت خداوند است.

وی با بیان اینکه امروز باید افتخار کنیم تا به دیگری خدمت کنیم و همه مردم ایران را اعضای خانواده الهی بدانیم، افزود: تصمیمیات خوبی در دولت اتخاذ کردیم و همه آنهایی که زندگی، کسب و کار و صنعت آنان خسارت دیده در حد مقدورات دولت و بیشتر از اعتبار در نظر گرفته سال قبل، حداکثر توان خود را مدنظر قرار می‌دهیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر