{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 332725

تا ۱۳آذر ماه۹۷؛

براساس آمارهای سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، مردم تا ۱۳ آذرماه امسال بیش از ۲۸ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی دریافت کردند و در این مدت، صرفا ۲۲ درصد از سهم سلامت پرداخت شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، طبق آمارهای سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها سهم مصوب این سازمان از ابتدای سال تا تاریخ 13 آذر 97 بالغ بر 69 هزار و 860 میلیارد تومان بوده، بنابراین طبق آمارها 13 هزار و 565 هزار میلیارد تومان شرکت‌ها نسبت به مبلغ مصوب بدهی دارند.

همچنین طبق این گزارش بالغ بر 19 هزار و 418 میلیارد تومان از درآمدها به حساب شرکت‌های مذکور در تبصره 14 قانون بودجه بازگشت داده شد.

طبق آمارها 36 هزار و 876 میلیارد تومان به مصارف سازمان هدفمندی اختصاص یافته است.

در جدول تبصره 14 قانون بودجه 97 جمع کل دریافتی‌ها در سمت منابع 98 هزار و 834 میلیارد تومان در نظر گرفته شد علاوه بر این اجازه داده شد مبلغ 11 هزار میلیارد تومان از محل فروش فرآورده‌های نفتی به سقف منابع در جدول افزوده شود و در مصارف هزینه گردد.

*منابع سازمان هدفمندسازی یارانه ها تا ۱۳ آذرماه امسال

براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، در جدول ذیل میزان وصول منابع هدفمندی از ابتدای سال جاری تا 13 آذر ماه به تفکیک شرکت‌های پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، گاز، توانیر و آبفا ارائه شده است:

13971109000441_Test_NewPhotoFree

واریزی شرکت‌ها به حساب رابط خزانه تا تاریخ مذکور بدون در نظر گرفتن مجوز 11 هزار میلیارد تومانی عملکرد 80 درصدی دارد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در این باره نوشت: با توجه به افزاریش نرخ ارز در سال 97 نکته قابل تامل در رابطه با عملکرد منابع مذکور در جدول تبصره 14 قانون بودجه، مبهم بودن میزان دریافتی حاصل از فروش صادراتی فرآورده‌های نفتی از آنجا که منابع در نظر گرفته شده برای این موضوع از میزان تحقق واقعی صادرات فرآورده و نرخ ارز متاثر خواهد بود با فرض ثبات میزان صادرات باید منابع پیش‌بینی شده به شدت افزایش می‌یافت اما این عملکرد نشاندهنده این افزایش نیست.

 در صورتی که عدم تحقق ناشی از کاهش حجم صادرات فرآورده‌ها باشد باید به این مسئله در برآورد منابع سال 98 توجه شود زیرا منابع موضوع این بند در لایحه بودجه سال آینده افزایش قابل توجهی دارد.

*عملکرد مصارف سازمان هدفمندسازی یارانه ها تا ۱۳ آذرماه امسال

مصارف این سازمان تا تاریخ 13 آذر 97 نشان می‌دهد حدود 28 هزار و 29 میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شد. به طور میانگین پرداخت هر ماه یارانه 3 هزار و 503 میلیارد و 600 میلیون تومان بوده است.

برای امنیت سبد غذایی یا همان یارانه غیرنقدی 890 میلیارد تومان مصرف شده است.

سازمان بهزیستی و کمیته امداد طبق بند 2 جدول مصارف هدفمندی بودجه 97 بالغ بر 3 هزار و 642 میلیارد تومان دریافت کردند.

بهداشت و سلامت طبق بند 3 بالغ بر 850 میلیارد تومان پرداخت شد.ردیف مربوط به بهداشت و سلامت مردم تنها 22 درصد پرداختی داشته است.

هزینه‌کرد یارانه نان و خرید تضمینی گندم موضوع بند 4 نیز رقم 3 هزار و 300 میلیارد تومان است.

در مجموع کل مصارف 36 هزار و 712 میلیارد تومان بوده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری