کد خبر 322800

معاون اقتصادی رئیس جمهوری؛

آب یک مساله ملی است، نباید آن را سیاسی کرد

معاون اقتصادی رئیس جمهوری گفت: باید آگاهی عمومی نسبت به آب را افزایش دهیم؛ آب یک مساله ملی است و نباید آن را سیاسی کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «محمد نهاوندیان» صبح امروز (سه شنبه) در کنفرانس اقتصاد آب در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، افزود:آب یک مساله حیاتی است؛ برای حل جنبه های اجتماعی و سیاسی آن باید بر جنبه اقتصادی آب تاکید کنیم.

وی ادامه داد: ابتکارهایی برای اقتصادی کردن فعالیت های مرتبط با بهره وری آب ارایه شده که نیازمند تاکید و تشویق هر چه بیشتر است؛ در صورتی که همه تصمیم واحد با همبستگی ملی در مورد آب بگیریم، حتما مشکل آب قابل حل خواهد بود.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری با بیان اینکه دلیل تنش های آبی تنها کاهش نزولات آسمانی نیست، گفت: بسیار از مشکلات به این دلیل است که طرف تقاضا را هوشمندانه مدیریت نکرده ایم.

نهاوندیان اضافه کرد: بحث آب جنبه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دارد؛ در این زمینه از آنجا که به ریشه ها نپرداخته ایم، این موضوع در برخی استان ها به مشکلات سیاسی تبدیل شده است؛ هرچه مشکل آب سیاسی شود، حل آن سخت تر خواهد شد.

نهاوندیان اضافه کرد: ما باید سرمایه گذاری در زمینه آب را اقتصادی کنیم؛ این فعالیت ها باید توجیه اقتصادی داشته باشد؛ در آن صورت است که مشارکت بخش خصوصی را هم خواهیم داشت؛ امکان ندارد تنها با اتکا به منابع دولتی خیال کنیم که می توانیم مشکل آب را حل کنیم.

وی ادامه داد: در این زمینه، باید به طرف عرضه توجه داشته باشیم، اما عمده مساله طرف تقاضا است؛ در این بخش نمی توانیم به بخش کشاورزی بی توجه باشیم؛ این مساله اجتماعی ماست و درصد قابل توجهی از اشتغال در جامعه کشاورزی رخ می دهد؛ ما نمی توانیم احکامی وضع کنیم که وضع زندگی کشاورز به هم بخورد.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری اظهار داشت: سیاست دولت در چند سال اخیر، استقبال از بخش خصوصی در پروژه های مدیریت بهینه آب بوده است؛ دولت در این زمینه مشوق های لازم را تامین کرده است و تاکنون 35 قرارداد به شیوه های مختلف (بی.او.تی و آر.او.تی) به ارزش یک هزار و 790 میلیارد تومان منعقد شده است.

«علاوه بر این، 32 قرارداد بیع متقابل به ارزش چهار هزار و 141 میلیارد تومان امضا شده است.»

وی ادامه داد: در تبصره 19 قانون بودجه نیز 46 پروژه آب و برق به ارزش 243 هزار میلیارد تومان برای سرمایه گذاری بخش خصوصی معرفی شده و مشوق های لازم دیده شده است.

همایش اقتصاد آب امروز در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برپاست؛ وزیران نیرو و جهادکشاورزی از جمله سخنرانان دیگر این همایش هستند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر