کد خبر 300599

رییس سازمان برنامه و بودجه:

سالانه یک میلیون شغل ایجاد خواهیم کرد/ برای بازار ارز برنامه داریم

محمدباقر نوبخت ضمن تاکید بر وجود ۳میلیون و ۲۰۰هزار بیکار در کشور از ایجاد سالانه یک میلیون و ۳۳هزار فرصت شغلی و همچنین تدوین برنامه جامع برای مقابله با تحریم‌ها خبر داد.

اقتصاد آنلاین - صبا نوبری ؛ محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در مراسم امضای تفاهم نامه وزارت کار با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،گفت: در برنامه ۵ساله ششم پیش‌بینی شده است که سالانه به طور متوسط بین ۷۰۰تا۷۵۰هزار نیروی کار جدید وارد بازار کار شوند.

وی ادامه داد: این درحالیست که حدود ۳میلیون و ۲۰۰هزار نفر بیکار در کشور داریم و برای جبران آن لازم است علاوه بر آن ۷۰۰هزار نفر نیروی کار جدید، حدود ۳۰۰هزار نفر از بیکاران گذشته را هم وارد چرخه اشتغال کنیم که در مجموع حدود ۱میلیون و ۳۰۰هزار شغل خواهد بود.

وی افزود: بر اساس تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷ برای ایجاد ۱میلیون و ۳۳هزار فرصت شغلی در ۱۴برنامه ۳۰۰۰هزار میلیارد تومان از ردیف ویژه بودجه، ۲۰درصد از محل اعتبارات عمرانی، ۱۵هزارمیلیارتومان از محل صندوق توسعه ملی و ۳۰هزارمیلیارد تومان هم از منابع بانکی تامین خواهد شد.

نوبخت ادامه داد: در بهار امسال حدود ۷۱۱هزار نفر شاغل جدید و ۴۶هزار نفر هم از بیکاران گذشته وارد بازار کار شدند که البته این عدد در مقابل ۳میلیون بیکاری که وجود دارد بسیار ناچیز است.

وی تصریح کرد: برنامه جامعی برای مقابله با تحریم‌ها از تیرماه سال جاری آماده شده است که در قالب ۱۲ برنامه و ۵ بسته جبرانی و حمایتی از بخش تولید به زودی اجرا خواهد شد.

وی در این خصوص ادامه داد: با مجوز شورای هماهنگی سران قوا و تایید مقام معظم رهبری قرار است ۱میلیارد دلار ویژه برای حفظ اشتغال موجود و ایجاد شغل‌های جدید در راستای تبصره ۱۸بودجه امسال تخصیص یابد.

نوبخت همچنین تاکید کرد: اجرای برنامه‌ها بر عهده سایر دستگاه‌های اجراییست و سازمان برنامه تنها وظیفه ارائه برنامه‌ها و نظارت براجرای آن‌هارا برعهده دارد.

محمدباقر نوبخت در جمع خبرنگاران با تاکید بر این نکته که کشور در حال حاضر در یک شرایط حاد اقتصادی قرار دارد که حجم بالای نقدینگی یکی از مشکلات اساسی آن می‌باشد، افزود: سیاست‌های ما باید در جهت کنترل این نقدینگی باشد و باید تلاش کنیم تناسب عرضه و تقاضا را حفظ کنیم.

وی در خصوص برنامه‌ها برای کنترل بازار ارز گفت: مسئولیت این‌کار با بانک مرکزی است اما ما نمی‌توانیم دست رو دست بگذاریم تا بانک مرکزی اوضاع را سامان بدهد و نمی‌توان انکار کرد که تحریم‌ها لطمه‌هایی به بخش صنعت و حتی کشاورزی ما خواهد زد.

نوبخت در این خصوص افزود: البته ما در این راه به آن‌ها کمک می‌کنیم، اما برای اداره وضع موجود و مقابله با تحریم‌ها ۱۲برنامه در دست داریم که یکی از آن‌ها در خصوص بازار ارز است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۵

    ممنون

  • نیما کیان
    ۵ ۰

    از اول امسال تا کنون حدود یک میلیون نفر بیکار ایجاد شده است.شرکت ها و سازمان های بزرگی تعدیل نیرو کرده اند. انشالله این برنامه خوب اجرا شود. با این وجود تازه به نقطه صفر بر می گردیم