کد خبر 186480

تشکیل هیأت بین‌المللی حقیقت‌یاب برای سوریه

روحانی:اشتغال‌زایی و تولید در دستور کار است

رییس جمهور با اشاره به اینکه باید در زمینه اقتصادی نیز رقابت داشت، گفت: ما باید اقتصادمان را به یک رقابت آزاد و سالم دعوت کنیم چرا که اقتصاد بدون رقابت سالم به جایی نخواهد رسید.

حجت الاسلام دکتر حسن روحانی امروز در همایش ملی اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی با اشاره به اینکه اشتغال زایی و رونق تولید در دستور کار دولت است، بر ضرورت پیشرفت کشور تاکید کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، رئیس جمهور با اشاره به جایگاه ارزشمند روستا در تولید و توسعه اقتصادی و همچنین نقش روستاییان در این زمینه گفت: اگر ما در پی اقتصاد مقاومتی هستیم، مقاومت اقتصادی از روستاها آغاز می شود و از روستاها باید شروع کنیم. رسم نبود که ما نیازمندی روستا را از شهر تامین کنیم بلکه شهرها روستاها را به عنوان منبع تولید موادغذایی، کشاورزی و صنایع دستی می دیدند.

وی با اشاره به ظرفیت روستاهای کشور بعنوان پایه اقتصاد یک کشور، سال ۹۵ را سالی پر افتخار برای دولت یازدهم دانست و تصریح کرد: این برای آن بود که بر سر سفره های ما نان خارجی و گندم و آرد خارجی نبود.

روحانی افزود: زمانی که در سال ۹۲ آغاز بکار کردیم به واردات حدود ۵ میلیون تن گندم نیازمند بودیم و این درحالی بود که سال بعد نیز متاسفانه این نیازمندی را داشتیم. اما در سال ۹۴ روستائیان ما با تلاش و کوشش کاری کردند که در بهار سال ۹۵ با سفره پربرکت با نان و گندم ایرانی احساس خودکفایی کردیم.

روحانی خاطرنشان کرد: امیدواریم امسال نیز بتوانیم در حوزه گندم خودکفا باشیم، اینکه ما سالیان دراز، گندم وارد می کردیم اما امسال سه میلیون تن گندم صادر خواهیم کرد یعنی ما از واردات به صادرات رسیدیم.

رئیس جمهور گفت: ما در گازوئیل نیز از واردات به صادرات رسیدیم و انشاالله امسال نیز در حوزه بنزین از واردات به صادرات خواهیم رسید و این به معنای اقتصاد مقاومتی، خودکفایی و خود اتکایی است.

روحانی تصریح کرد: کشاورزان، روستائیان و کارآفرینان ما در زمینه مواد غذایی، در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۲ توانستند ۲۱ میلیون تن بیشتر این مواد را برای کشور تولید کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما در دولت یازدهم در طول این سه سال و نیم تلاش کردیم تا بخشی از وظایفمان را بر طبق وعده هایی که داده بودیم انجام دهیم، گفت: الحمدلله امروز در کشور ما روستای ده خانواری که برق نداشته باشد نداریم.

وی با بیان اینکه در سال ۹۵ حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای آب روستایی صرف شده است، گفت: امسال بیش از ۲۲۰۰ میلیارد تومان برای آب روستایی صرف خواهد شد.

روحانی افزود:‌ این کار بزرگی است وقتی در روستای ما برق وارد می شود یعنی تحرک جدیدی می تواند در تولید بوجود آید و ابزار جدیدی برای تولید ایجاد شود و شکل بسیاری از کارگاه ها، چرخ خیاطی ها و نحوه کار بسیاری از صنایع دستی تغییر می کند.

رئیس جمهور ادامه داد: خوشحالیم که در دولت یازدهم اعلام کنیم روستای ده خانوار بدون برق نداریم.

روحانی اضافه کرد: روز گذشته از وزیر نیرو سوال کردم و به ایشان گفتم که به دقت به من بگوید که آیا روستای ده خانواری در ایران هست که برق نداشته باشد؟ و ایشان بر اساس آمار و ارقام پاسخ دادند که ۸ تا ۹ روستا به دلایل مختلف از جمله ساخته شدن در مکان هایی که مجاز نبودند وجود دارند که ما نتوانستیم به آنها برق رسانی کنیم، جز این ۸ روستا با قاطعیت هیچ روستایی وجود ندارد که ۱۰ خانوار بیشتر سکنه داشته باشد و برق نداشته باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه این حرکت بزرگی در روستاهای مااست، اظهار داشت: وزیر نیرو اعلام کرد که در سال ۹۷ شاهد تحولی بزرگ در زمینه آب رسانی به روستاها نیز خواهیم بود.

روحانی افزود: در دولت یازدهم به ۵ هزار و ۲۰۰ روستا آب آشامیدنی سالم رسیده است و با توجه به اینکه ما در بودجه ردیفی برای آب روستایی نداشتیم، در سال ۹۳ یک ردیف برای آب روستایی با ۳۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد و سال بعد این رقم را به ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش دادیم و در اواخر سال ۹۴ به دنبال ۵۰۰ میلیون دلار برای آب روستایی بودیم و این موضوع در سال ۹۵ اجرایی و عملیاتی شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در سال ۹۵ حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای آب روستایی صرف شده است، گفت: سال ۹۶ بیش از ۲۲۰۰ میلیارد تومان برای آب روستایی صرف خواهد شد. در پایان سال ۹۷ آبرسانی به روستاها در سراسر ایران با برنامه ریزی این دولت تکمیل نهایی خواهد شد.

وی اضافه کرد : ۵۲۰۰ روستایی که امروز از آب سالم استفاده می کنند، جمیعتی بالغ بر ۴ میلیون نفر دارند و این موضوع نشان می دهد این حرکت، حرکت بسیار خوبی برای آن است که روستاییان ما با آرامش قلب، رفاه و بهداشت بیشتر بتوانند در روستاها زندگی کنند.

روحانی در ادامه با اشاره به گازرسانی به مناطق روستایی گفت: در زمینه گازرسانی به روستاها کار بسیار عظیمی صورت گرفته و کل گازرسانی به روستاها تا سال ۹۲ از آغاز تاسیس شرکت گاز و لوله کشی گاز برای مناطق مسکونی و تجاری، ۱۴ هزار روستا گازرسانی شده بود و در این دولت حدود ۹ هزار روستا گازرسانی شده است، یعنی در کل تاریخ ۱۴ هزار و در دولت یازدهم ۹ هزار روستا گازرسانی شده است.

رئیس جمهور گفت: برای ایجاد شغل در روستاها امروز نیازمند اینترنت هستیم و برای اینکه روستاییان مستقیما محصولات خود را به بازار برسانند از طریق فناوری های مدرن باید این کار صورت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه باید به فکر مردم بود و برای آنها کار و تلاش کرد، گفت: اینقدر به فکر انتخابات نباشید به فکر آخرت هم باشید. روحانی با اشاره به اینکه ما به مقصد نهایی می رسیم و در این زمینه تردید نداریم خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ حماسه از روستاها شروع شد.

وی با اشاره به تلاش های دولت برای ایجاد شرایط بهتر بهداشتی و درمانی در روستاهای سراسر کشور گفت: دولت ۹۹۵ خانه بهداشت و ۲۷۰۰ مرکز درمانی در این مدت ساخته است و بیش از ۶ هزار مرکز را نیز در روستاها در دست ساخت دارد.

روحانی با اشاره به اهمیت ارتباطات و قراردادن امکان استفاده از اینترنت در روستاها با انتقاد از کسانی که گفته بودند روستا نیاز به اینترنت ندارد، افزود: برای ایجاد شغل در روستاها امروز نیازمند اینترنت هستیم و برای اینکه روستاییان مستقیما محصولات خود را به بازار برسانند از طریق فناوری های مدرن باید این کار صورت بگیرد.

رئیس جمهور گفت: هم اکنون ۲۵ هزار روستا به اینترنت وصل شده اند و تلاش بیشتری در این زمینه صورت خواهد گرفت. روحانی با اشاره به راه های روستایی افزود: ۳ هزار و ۴۶۷ کیلومتر راه روستایی احداث و بیش از ۷ هزار کیلومتر مسیر روستایی نیز آسفالت شده است.

وی با اشاره به ایجاد اشتغال در روستاها خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ بیش از ۱۵۲ هزار شغل برای روستاییان ایجاد کردیم و نیازمند اشتغال بیشتری در این مسیر هستیم.

وی با اشاره به تلاش دولت برای افزایش اشتغال در روستاها گفت: دولت پاییز سال ۹۵ لایحه دوفوریتی به مجلس فرستاد تا یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال روستاییان اختصاص داده شود. رئیس جمهور از نمایندگان مجلس خواست تا این لایحه را هرچه سریع تر در دستورکار قرار دهند.

روحانی افزود: البته شنیده ام که برخی درباره این لایحه گفته اند تصویب آن می تواند در انتخابات اثر داشته باشد که من به همه آنها می گویم که به فکر آخرت باشید اگر یک ساعت جوان ها زودتر مشغول به کار شوند به آینده خودشان اعتماد کنند و تشکیل خانواده دهند بسیار مهم است.

رئیس جمهور گفت: باید برای روستاییان شغل درست کنیم و نباید امروز و فردا کنیم.

روحانی درخصوص اعطای تسهیلات مسکن به روستاییان هم افزود: دولت ۲۵۳ هزار و ۶۹۱ واحد مسکن برای روستاییان ساخته است.

رئیس جمهور در ادامه به توجه دولت به دهیاران اشاره کرد و گفت: امنیت شغلی برای دهیاران یکی از پایه ها و اساس رونق کار و تلاش در روستاهاست و از وزیر کشور می خواهم طرحی را که در این زمینه هم اکنون در کمیسیون دولت است هرچه سریع تر تصویب کند و به هیات دولت برای بررسی و تصویب بیاورد.

 رئیس جمهور با اشاره به نقش کلیدی و اساسی بانوان در روستاها افزود: در بسیاری از روستاها بار اصلی خانواده ها بر عهده خانم ها است و ما باید امروز شغل را به داخل خانه ها ببریم.

وی با اشاره به ارائه تسهیلات ۵۰۰ میلیارد تومانی ظرف سه سال گذشته از سوی صندوق کارآفرینی به مشاغل روستایی تاکید کرد: یکی از قدم های مهم باید ارائه تسهیلات ارزان قیمت به روستاییان باشد.

روحانی اضافه کرد: به همین منظور بانک مرکزی جریمه دیرکرد وام های زیر یکصد میلیون تومان را دریافت نمی کند و تمام بانکها نیز باید به روستائیان تسهیلات لازم را ارائه دهند.

وی با اشاره به اینکه باید در زمینه اقتصادی نیز رقابت داشت تصریح کرد: ما باید اقتصادمان را به یک رقابت آزاد و سالم دعوت کنیم چرا که اقتصاد بدون رقابت سالم به جایی نخواهد رسید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۷ ۰

  اگه تو دستور کار نبود چی میشد

 • ناشناس
  ۶ ۰

  روز اول کاری سال جدید 350 نفر تعدیل نیرو در شرکت تولیدی ما شد . ...

 • ناشناس
  ۴ ۰

  رك بگويم. تمام بندهاي سياسي و دولتي و حاكميتي و تجاري و انحصاري كه به صورت قانون به دست و پاي تمام بخشهاي اقتصاد بسته شده بايد باز بشه. در عمل بايد انجام بشه نه كه فقط شعار بديد. صد گفته به نيم كردار نيرزد

 • ناشناس
  ۲ ۰

  داروگر هم تعطیل شد. همین شغلهایی که هست را نابود نکنند نمیخواد شغل ایجاد کنند

 • ناشناس
  ۲ ۱

  دکتر روحانی عزیز که روزی که کلید رو نشون دادی فکر کردم اومدی که قفل ها رو باز کنی.
  شما هیچ چیز خاصی رو در دستور کار نداری و روز به روز ما رو فقیر تر کردی.
  یک به یک شرکتها و کارخانه ها ورشکست شدن و رفتن پی کارشون و اونوقت شما از اشتغال صحبت میکنین؟؟؟؟؟؟؟