کد خبر 142840

در دولت یازدهم صورت گرفت

استقبال خارجی‌ها برای همکاری در بخش معادن

معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت معتقداست: تلاش های سه سال گذشته دولت یازدهم در عرصه بین المللی پیامد استقبال شرکت های معتبر بین المللی را به دنبال داشته است و اکنون تعداد زیادی از شرکت های فولادی، آلومینیوم، زغالسنگ، طلا و نیز در حوزه های دیگر درنوبت همکاری قرار دارند. [استقبال خارجی ها برای همکاری در بخش معادن ،حاصل تلاش دولت یازدهم است]

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، مهدی کرباسیان به مناسبت هفته دولت افزود: یکی از موفقیت های سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ناشی از نگرش و عملگرایی است که دولت یازدهم و دستگاه دیپلماسی از خود نشان داده و مذاکرات و همکاری های بین المللی بخش معدن و صنایع معدنی در طول سه سال گذشته، با ده ها شرکت خارجی معتبر و طراز اول دنیا، منعکس کننده این واقعیت است .

وی خاطرنشان کرد: بررسی روابط بین المللی در سه سال گذشته نشان می دهد جریان همکاری شکل معکوس پیدا کرده و اکنون شرکت های معتبر خارجی خواستار همکاری با ایران شده اند.

** پشت سرگذاشتن دوران چالش ها

رییس هیات عامل سازمان ایمیدرو یادآور شد: اکنون دولت تدبیر و امید وارد سال چهارم فعالیت های خود شده است و نگاهی به گذشته و به ویژه سه سالی که سپری شد، نشان می دهد تمامی بدنه دولت، دوران چالش برانگیزی را پشت سرگذاشته اند و چنانچه همراهی مردم و بخش خصوصی و به ویژه حمایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی نبود، گذشتن از این مسیر امکان نداشت.

وی اضافه کرد: دوران سه ساله ای که دولت یازدهم پشت سرگذاشته، سازمان ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی، با همت مدیران، بدنه کارشناسی و مشارکت بخش خصوصی، توانست مشکلاتی را که ناشی از تصمیمات مدیریتی دوره های قبل بود، پشت سرگذارد.

کرباسیان گفت: در شرایطی که تکمیل انبوهی از برنامه های نیمه تمام و یا غیر کارشناسی باقی مانده از دولت قبل امکان پذیر نبود، مدیریت جدید این سازمان در نیمه سال 92 اجرای وظایف را برعهده گرفت و علاوه بر این ایمیدرو یک سازمان بزرگ با نقش راهبری حوزه معدن و صنایع معدنی کشور به حساب می آید.

** اولویت نخست ایمیدرو طراحی، تدوین و راهبردی متناسب

کرباسیان اضافه کرد: یکی از اقداماتی که ایمیدرو از نیمه دوم سال 92 به عنوان اولویت پیش رو قرار داد، طراحی، تدوین و اجرای متناسب با واقعیت های کشور و چشم انداز توسعه بود.

وی گفت: اولویت ها به سرعت اجرایی شد به صورتی که ابتدا با عارضه یابی مشکلات گذشته و پیش رو ، برنامه هایی برای اصلاح امور به مورد اجرا درآمد و

طرحهای فولاد استانی با وجود کمبود شدید منابع مالی، با مشارکت گرفتن از هلدینگ های بزرگ بخش خصوصی، این طرح ها باردیگر فعال شدند.

** منابع حاصل از واگذاری ها به ایمیدرو بازنگشت

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: دولت گذشته بیش از 210 هزار میلیارد ریال از سهام شرکت های تحت پوشش این سازمان را به شرکت هایی واگذار کرد که به شکل عمده تخصصی در بخش معدن و صنایع معدنی نداشتند و منابع حاصل از واگذاری ها نیز در اختیار ایمیدور قرار نگرفت.

وی خاطرنشان کرد: سیاست اتخاذی، پیامد آن را به دنبال داشت که ایمیدرو از منابع مالی خالی شد، و با این حال، این سازمان، با نگاهی به برنامه های توسعه حوزه معدن و صنایع معدنی، زمینه سازی اهداف را آغاز کرد، بنابراین از ابتدای سال 93 طرح بزرگ اکتشاف در 21 استان کشور به اجرا درآمد تا پشتوانه ای برای تولیدات معدنی و زنجیره مربوط به آن شود.

کرباسیان خاطرنشان کرد: طرح اکتشاف 250 هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور که حاصل آن اکتشاف صدها میلیون تن سنگ آهن، زغالسنگ و دهها تن ذخیره جدید طلا و عناصر نادر خاکی، پلی متال و ... بود، از نتایج اولیه این طرح به شمار می آید.

** فولادهای استانی در شمار مهم ترین طرح ها

به اعتقاد وی یکی از مهمترین طرح هایی که مسوولیت آن برعهده ایمیدرو قرار گرفت، «فولاد های استانی » است، طرح هایی که امید فراوان نزد مردم ایجاد کرده، اما در مشکلات منطقه ای، مالی و بانکی، زیربنایی و ... دست و پا می زد.

هفت طرح فولادی ( سپید دشت چهارمحال و بختیاری، نی ریز فارس، میانه آذربایجان شرقی، شادگان خوزستان، قائنات خراسان جنوبی، بافت کرمان، سبزوار خراسان رضوی ) با ظرفیت 800 هزار تن تا یک میلیون تن طراحی شده است.

آخرین آمارهای منتشر شده در زمینه میزان پیشرفت فیزیکی واحد احیا هریک از این واحدهای فولادسازی استانی به ترتیب سپید دشت بیش از 96 درصد، شادگان 94.8 درصد، میانه 88.2 درصد، نی ریز 82.8 درصد، قائنات 81.4 درصد، سبزوار 78.1 درصد و بافت 77.8 درصد است.

اطلاعات این واحدها نشان می دهد رویکرد تولیدی آنها، بافت ( تولید آهن اسفنجی، کنسانتره و گندله)، سپید دشت (ورق فولادی)، سبزوار ( ورق فولادی) و شادگان، قائنات، میانه و نی ریز همگی تولید کننده بلوم و بیلت ( شمش فولادی ) تعریف شده است .

** ایمیدرو وارث بیش از 30 طرح نیمه تمام

کرباسیان یادآور شد: ایمیدرو در دولت یازدهم وارث بیش از 30 طرح نیمه تمام و راکد بخش معدن و صنایع معدنی شده بود که این پروژه ها، با برنامه ریزی صورت گرفته، در یک زمان بندی مشخص، فعالیت اجرایی خود را از سرگرفتند، در حالی که برخی از آنها مانند تیتانیوم و نفلین سینیت، بیش از دو دهه وقفه داشتند.

وی خاطرنشان کرد: ایمیدرو در برنامه خود در معادن طلا، آلومینیوم، سنگ آهن، فولاد، زغال سنگ و... طرح ها را با سرمایه 240 هزار میلیارد ریالی، در مدار فعالیت اجرایی قرار داد و راه اندازی کارخانه طلای زرشوران در آذرماه 1393 به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده شمش این فلز گرانبها در کشور از جمله کارها بود.

رییس هیات عامل ایمیدرو ، آغاز عملیات اجرایی بزرگ ترین طرح آلومینیوم با ظرفیت مرحله نخست به میزان 300 هزار تن ( آلومینیوم جنوب در منطقه لامرد فارس )، پالایشگاه قطران زرند کرمان و غیره را از جمله اقدامات اساسی این سازمان در دولت تدبیر و امید دانست و گفت : نکته قابل توجه در تامین مالی طرحها این است که بیش از 80 درصد از رقم یاد شده با استفاده از توان بخش خصوصی تامین شد.

** شرکت مشترک ایران و ایتالیا در زمینه فولاد

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت افزود: رایزنی های بین المللی برای همکاری در بخش معادن و صنایع معدنی دستاوردهای مختلفی به همراه داشت، که از جمله آنها در حوزه فولاد عملی شد و سازمان ایمیدرو و دانیلی از ایتالیا ، شرکتی مشترک تاسیس کرده اند تا به اجرای طر حهای زنجیره فولاد در سواحل جنوبی ایران بپردازند.

وی اضافه کرد: نخستین گام در این ارتباط دراختیار گرفتن معدن سنگ آهن با ظرفیت 400 میلیون تن است که با سرمایه گذاری در آن فعالیت خود را آغاز خواهند کرد .

** طرح توسعه طلا در زرشوران

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت : مجتمع طلای زرشوران ( تکاب آذربایجان غریی) آذرماه 1393 توسط معاون اول رییس جمهوری با ظرفیت تولید سه تن طلا سالیانه افتتاح شد و اکنون برپایه طرح توسعه انتظار می رود در مدت دو تا سه ماه آینده، ظرفیت آن از سه به پنج تن افزایش پیدا کند .

وی اضافه کرد: رونق فعالیت اکتشاف موجب شده است 40 تن به ذخیره معدنی طلا در این منطقه افزوده شود.

** طرحهای مس برای ایجاد ارزش افزوده و ایجاد اشتغال

کرباسیان گفت: سازمان ایمیدرو با تمرکز بر سیاست های اقتصاد مقاومتی و در چارچوب جلوگیری از خام فروشی که به عنوان سیاست های اصلی دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح است،سال 1393 طرح های کنسانتره مس سونگون و سرچشمه را هریک با ظرفیت 300 هزار تن مورد بهره برداری قرار داد.

وی افزود: امسال طرح پالایشگاه خاتون آباد ( کرمان) با ظرفیت 200 هزار تن کاتد و ذوب مس سرچشمه با ظرفیت 280 هزار تن آند به مرحله بهره برداری می رسد.

آمارهای منتشره نشان می دهد هر 40 تن خاک از معادن مس، یک تن کنسانتره و هر چهار تن کنسانتره یک تن مس کاتد تولید می شود که نشان دهنده ارزش افزوده و ایجاد اشتغال قابل توجه است.

** تولید با تکیه بر صادرات محوری

رییس هیات عامل ایمیدرو اظهار داشت: استفاده از قابلیت های مناطق جنوبی کشور از دیگر برنامه هایی است که این سازمان در سه سال گذشته آغاز کرده و مناطق ویژه صنایع انرژی بر لامِرد در استان فارس و پارسیان در استان هرمزگان از آن جمله است که بر پایه صادرات تولیدات بنا شده و پیشتر نیز منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با استقرار صنایع فولاد، آلومینیوم و ... آغازگر فعال سازی پتانسیل سواحل جنوبی کشور شده بود.

وی یادآور شد: سازمان ایمیدرو در این مناطق با ارایه خدمات زیرساختی، از سرمایه گذاران دعوت کرده تا صنایع بزرگ معدنی را راه اندازی کنند. در کنار این دو منطقه جدید، ایمیدرو برنامه ای نیز برای استقرار صنایع معدنی در سواحل چابهار دارد که مقدمات آن فراهم شده و اقداماتی نیز صورت گرفته است به طوری که با مشارکت سرمایه گذاران خارجی و داخلی، کارخانه های عظیم فولاد، آلومینیوم و ...در آن منطقه احداث و شرایط برای تولید صادرات محور فراهم شود.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری