کد خبر 138603

رونق به اقتصاد بازگشته است

تقوی: اقتصاد ایران در رکود نیست

یک کارشناس اقتصادی در مورد وضعیت رکودی، گفت: افرادی که مدعی هستند اقتصاد ایران هم اکنون در رکود به سر می‌برد، اشتباه می‌کنند؛ دوره رونق آغاز شده است.

مهدی تقوی در مورد دستاوردهای برجام در حوزه بیمه و بانک گفت: در زمان تحریم‌ها شرکت‌های کشتیرانی ایرانی ‌حمل بار، نمی‌توانستند در خارج از کشور بیمه شوند، اما با اجرای برجام این معضل حل شد و شرکت‌ها از این پس می‌توانند با بیمه های خارجی کار کنند، این در حالی است که پیش از برجام روابط بیمه‌های خارجی با ایران به دلیل تحریم ها محدود و در پاره‌ای موارد قطع شده بود و اگر شرکتی اروپایی با ایران کار می‌کرد، آمریکا برایشان مشکل به وجود می‌آورد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایلنا، وی با اشاره به حل شدن برخی از موانع بانکی نیز افزود: بسیاری از موانع از بین رفته و هم اکنون تجار می‌توانند اعتبارات اسنادی باز کنند و مبادله کالا نیز به راحتی صورت می‌گیرد و این اتفاق مبارک با چانه‌زنی‌های آقای ظریف وزیر امور خارجه رخ داد و شرایط اقتصادی رو به عادی شدن است.

وی با بیان اینکه این موضوع به سرعت صورت نمی‌گیرد و زمانبر خواهد بود، تصریح کرد: یک سری از تحریم‌ها همچنان وجود دارد، زیرا مربوط به تحریم‌های اولیه می‌شود و ارتباطی با برجام ندارد. اما روابطی که قطع شده بود، دوباره برقرار شده و تا رسیدن به نتایج مثبت کمی به زمان نیاز است.

تقوی تصریح کرد: آقای روحانی زمانی که دولت را تحویل گرفت، نرخ تورم 40 درصد و رشد اقتصادی منفی بود و ایشان تمام تلاش خود را برای مثبت کردن این نرخ انجام داد تا نقل و انتقالات و معاملات به زمان قبل از احمدی نژاد برگردد و این دوره انتقال کمی زمان بر خواهدبود.

این اقتصاددان در مورد وضعیت رکودی گفت: افرادی که مدعی هستند اقتصاد ایران هم اکنون در رکود بسر می‌برد اشتباه می‌کنند. زمانی که نرخ رشد منفی به سمت مثبت شدن در حرکت است، دوره رونق آغاز شده و این موضوع را بنده بارها در کلاس های دانشگاه تدریس کرده‌ام و در کتاب نظریه ادوار تجاری نیز به این موضوع اشاره کرده‌ام و این افراد می توانند این کتاب ها را مطالعه کنند.

وی تصریح کرد: نرخ رشد اقتصادی منفی 3 درصدی زمان احمدی نژاد هم اکنون مثبت شده و این مسلما رکود نیست و در اقتصاد به آن رونق گفته می شود.

این اقتصاددان در پایان خاطرنشان کرد: رکود زمانی است که در سر پایینی هستیم. نرخ رشد 4 درصدی زمانی که به منفی 3 درصد در زمان احمدی نژاد رسید، رکود وجود داشت، ولی زمانی که نرخ رشد سربالایی است، به آن رکود نمی‌گویند، بلکه دوره رونق خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۱ ۲

  بابا یکی این بنده خدا رو از خواب بیدار کنه.مسکن راکده،صنعت راکده،بورس راکده و...اونوقت این بابا می گه رکود کجا بود؟یکی از بدبختیهای ما وجود همین اقتصاددانای اقتصاد دانه!!

 • ناشناس
  ۸ ۲

  استاد اینایی که شما سر کلاس درس دادی بهش میگن حرف اصلا شما بگو رشد اقتصادی شده ۴۰ قبول ولی ما بیکاریم کارخونه ها تعطیل شده کاسبا مگس می پرونن خرید و فروش انجام نمیشه اگه این اسمش رونقه باشه شما درست میگی استاد مردم به خاطر رونق اقتصادی شام شب ندارن ببخشید شما تو ایران زندگی میکنی...

 • محمود
  ۳ ۱

  جناب استاد گرامی
  باسلام
  مردم در اقتصادی که زمین گیر شده است و هر لحظه با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند اشتباه می کنند. بله جناب عالی روی کاغذ همه چیز را خوب ببینید. یک استاد واقعی قبل از اظهار نظر به خودش زحمت می دهد و پای صحبت اقشار مختلف جامعه می نشیند. خاطرت جنابعالی باشد که مردم استاد شما در همین امور هستند. با سپاس

 • دانیال
  ۵ ۱

  اگر منظور از رونق خریدن وانبارکردن و سپس فروختن یعنی رونق بله رونق وجود ندارد بله رشد اقتصادی مثبت شده ولی واقعا کشور نیازمند رشد اقتصادی خیلی بالاست تا کارگرها و مهندسای بیکارشده سر کار برن ثانیا نیروهای کار جدید انباشته شده جذب بشن

 • ناشناس
  ۲ ۱

  قبل از تحریم های داخلی و خارجی هم اقتصاد کشور در رکود بود. این اقتصاد از بنیاد دیدن مخرب است. و عوامل مختلف دارد. تحریم ها چشم ها کمی باز کرد. رانت و بازدارندگی جلو پیشرفت را گرفته . با اینکه متعهدین هر سال برای اصلاح امور پیامی داشتند. اما بی مسئولیتی و دشمنی کار خود را میکرد.نیاز به پیگیری جدی اداری امور کشور است. نباید سعی دلسوزان به بی سرانجام برسد. اقتصادی وجود ندارد .چه خواسته که با رونق باشد. معامله کردن با دشمن که خود عامل کار خود است .صرفا اهداف آنها را در تغییر روش های بوجود میآورد. عزم الهی و ملی میخواهد تا توانائی از گرو دشمنان رها گردد. چون میتوانیم اینچنین بازدارندگی وجود دارد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تعطيلي كارخانه ها از سو ء مديريت و بي كيفيتي توليدات و نبود قيمت واقعي و همچنين عادت كاسبان به درامدهاي راحت و غير واقعي است

 • ناشناس
  ۰ ۰

  داری از بانک سود میگیری؟!

 • علی
  ۰ ۰

  قیمت دلار با ازاد شدن 120 میلیارد دلار از منابع بلوکه شده و فروش روزانه 1 میلیون بشکه نفت بیشتر بیشتر از 3000 هزار تومان نیست و حباب دارد .شاید تا چند مدتی بتوان با زور قیمت دلار را صعودی کرد و ارز به بازار تزریق نکرد و به دروغ گفت ارزی نداریم ولی اقتصاد زور نیست .....قیمت دلار 3000 بیشتر نیست ......