با وجود اتهامات محیط زیستی بیت کوین؛

مصرف جهانی انرژی بیت کوین فقط ۰.۱۶ درصد است!

یکی از نقدهای مهمی که علیه بیت‌کوین می‌شود، میزان انرژی مصرف شده در استخراج بلک های جدید است. رگولاتورها تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا مصرف انرژی بلاک چین اثبات کار را محدود کرده و اثرات زیست محیطی آن را کاهش دهند. با این حال، آخرین یافته ‌ها نشان می‌ دهد که مصرف انرژی استخراج بیت‌ کوین تنها بخش کوچکی از تولید انرژی در جهان را تشکیل می ‌دهد.

مصرف جهانی انرژی بیت کوین فقط ۰.۱۶ درصد است!

اقتصاد آنلاین – مهسا نجاتی؛ شورای استخراج بیت‌کوین (BMC) مصرف انرژی این ارز دیجیتال را تنها ۰.۱۶ درصد از کل تولید جهان تخمین می‌زند. این سازمان که ۵۱ شرکت از بزرگترین شرکت‌های معدنی جهان را در اختیار دارد، این رقم را در گزارش سه ماهه سوم خود منتشر کرد.

با این حال، این گزارش همچنین افزایش مصرف انرژی این ارز دیجیتال را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. در این گزارش همچنین در مورد انرژی استفاده شده ماینرهای بیت‌کوین آمده است.

این ماینرها شبکه بیت‌کوین را قادر می سازد تا با وجود ساختار غیرمتمرکز، تراکنش ها را پردازش کند.

موسس BMC، مایکل سیلور، در ویدیویی توضیح داد که مصرف برق بیت‌کوین در مقایسه با مصرف برق در جهان بسیار کم است. وی بیان کرد که میزان برق مصرفی برای استخراج تنها ۰.۱۶ درصد از کل میزان مصرف شده در سراسر جهان است.

طبق این تحقیق، شبکه بیت‌کوین سالانه از ۲۶۶ تراوات ساعت استفاده می‌کند، در حالی که مصرف برق جهانی ۱۶۵،۳۱۷ تراوات ساعت است.

سیلور به یک واقعیت جالب اشاره کرد: یک سوم کل مصرف برق بلاکچین ضایعاتی است که نمی‌توان از آنها استفاده کرد. این بدان معناست که میزان برق مصرفی شبکه بیت‌کوین تاثیر کمی بر گرم شدن کره زمین دارد.

سیلور، مدیرعامل سابق مایکرواستراتژی همچنین گفت که شبکه بیت‌کوین در حال حاضر با ۵۹.۴ درصد ترکیب انرژی تجدیدپذیر کار می‌کند. این باعث می‌شود که در صنعت بلاکچین اثبات کار PoW پیشتاز باشد.

نمودار قیمت بیت‌کوین

نمودار قیمت بیت‌کوین

به رغم فشار از سمت طرفداران محیط زیست، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای بیت‌کوین نزدیک صفر است

BMC همچنین اظهار کرد که استخراج بیت‌کوین تنها ۰.۱ درصد (یا "ناچیز") در انتشار کربن جهانی نقش داشته است. ماینرهای بیت‌کوین مدت‌هاست که مورد انتقاد فعالان محیط زیست بوده‌اند که می‌گویند مصرف بیش از حد انرژی آنها به محیط زیست آسیب می‌زند.

صلح سبز، یکی از شبکه‌های مبارزات انتخاباتی مستقل جهانی، کمپینی را با شعار «تغییر کد، نه آب و هوا» اجرا کرده است.

هدف این است که شبکه بیت‌کوین را به سمت روش اثبات سهام سوق داده شود که برای محیط زیست بهتر است. با این حال، این اکانت رسمی تا زمان نگارش این مقاله تنها حدود ۱۱۰۰ فالوور جذب کرده است.

ثبت مصرف سالانه بالا توسط بیت‌کوین

علیرغم مصرف انرژی کمتر نسبت به سایر صنایع، این گزارش همچنین بیان کرد که مصرف بیت‌کوین به صورت سالانه ۴۱ درصد افزایش یافته است.

همچنین شایان ذکر است که بهره‌وری استخراج ارز دیجیتال در سه ماهه سوم ۲۰۲۲ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۳ درصد افزایش یافته است.

این افزایش مصرف به ترتیب به افزایش ۸.۳ و ۷۳ درصدی نرخ هش بیت‌کوین در سه ماهه سوم و سال به سال مربوط می‌شود.

این افزایش با وجود کاهش قیمت بیت‌کوین و بلاک‌های استخراج شده صورت می‌گیرد. این افزایش مصرف، نگرانی‌هایی را در میان ماینرهای ارزهای دیجیتال ایجاد کرده که مقامات ممکن است به زودی وارد عمل شوند و این صنعت را سرکوب کنند.

در ماه مارس، اتحادیه اروپا پیشنهادی مبنی بر غیرقانونی کردن استخراج ارزهای دیجیتال را رد کرد. با این حال، قوانین سخت‌گیرانه‌تر ممکن است هنوز در راه باشد.

ارسال نظر