مجله بیت کوین، نویسنده کریگ بودو – بخش دوم؛

بیت کوین و برکشایر هاتاوی فلسفه مشابهی دارند؟

در بخش اول این مقاله، به مطالعه یک مقاله نظری از زبان کریگ بودو (Craig Buddo)، نویسنده متخصص در امور مالی و مشارکت کننده در مجله بیت‌کوین، در رابطه با بعضی از شباهت های ساختاری و فلسفی کمپانی برکشایر هاتاوی وارن بافت و بیت‌کوین پرداختیم.

بیت کوین و برکشایر هاتاوی فلسفه مشابهی دارند؟

اقتصاد آنلاین – حسین قطبی؛ از جمله این موارد تمرکز زدایی و نحوه ایجاد اعتماد بین سرمایه‌گذاران خود در این دو عنصر مالی را بررسی کردیم. در این قسمت نیز قصد داریم به بررسی‌ دیگر شباهت‌های بیت‌کوین و برکشایر هاتاوی ادامه دهیم.

 

  • فرهنگ

بیت‌کوین را بدون ارتش مبشر، نویسنده، پادکست، سخنران و هولدرها تصور کنید، بدون شک مانند یک دارایی توخالی مثل داشتن معاملات آتی نقره یا سویا خواهد بود. در عوض، در واقع این پروتکل میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان الهام بخشیده است تا جمع شوند، مشارکت کنند، حمایت کنند، بحث کنند و استخراج کنند. نرم افزار انقلابی بیت‌کوین از همان ابتدا، توسط فرهنگ قابل توجهی که در اطراف آن رشد کرده است، تقویت شده و معنادار شده است. به ویژه در سال‌های راه‌اندازی، زمانی که سرمایه کمی برای توسعه شبکه وجود داشت، فرهنگ و جامعه این پروتکل را زنده نگه داشتند.

بیت کوین و برکشایر هاتاوی فلسفه مشابهی دارند؟

برکشایر نیز ارتشی از حامیان خود را دارد که بیشتر در دفتر مرکزی اوماها، نبراسکا، در جلسه سالانه سهامداران شرکت، سالی یک بار قابل مشاهده است. جدای از سرگرمی و سنت این جلسه، بافت متوجه می‌شود که فرهنگی که در اطراف برکشایر رشد کرده و اعتمادی که به او به عنوان رهبر آن عجین شده است، مزیتی قوی در شکل دادن به شرکت به روشی که او منطقی‌ترین روش می‌داند، نه تفکری توافقی، است. او توانسته است اکثریت سهامداران را برای مقابله با پیشنهادهای پرداخت سود سهام، تقسیم نقش‌هایش، تغییر ساختارهای جبران خسارت، واگذاری سهام انرژی و به بازنشستگی زود هنگام، تحت کنترل درآورد. به دلیل فرهنگ خود، برکشایر دارای یک مالکیت سهام پایدار است که اکثر در بازار سهام این غیر معمولی است، به ویژه با تعداد بالایی از دارندگان شخصی بلند مدت، در مقایسه با سرمایه گذاران نهادی و برنامه‌های بازنشستگی مشخص می‌شود. این ویژگی، همراه با ساختار شرکتی که به دقت طراحی شده است، به شرکت این امکان را می‌دهد که عمدتاً بدون ترس از فعالیت یا فشار برای واگذاری یا تغییر مسیر فعالیت کند.

بیت کوین و برکشایر هاتاوی فلسفه مشابهی دارند؟

  • درس‌ها

در نشست برکشایر در سال 2022، بافت دوباره دیدگاه خود را تکرار کرد که بیت‌کوین بی‌ارزش است، زیرا هیچ ارزش ذاتی دیگری جز پتانسیل فروش آن به شخص دیگری، با قیمت بالاتر ندارد. ریک ادلمن (Ric Edelman)، بنیانگذار یکی از بزرگترین شرکت‌های مشاوره مالی در آمریکا و اولین مدافع بیت‌کوین، این استدلال را در کتاب اخیراً منتشر شده خود با عنوان "حقیقت درباره کریپتو" مطرح می‌کند. وی بیان می‌کند که مدل‌های مورد استفاده برای ارزیابی دارایی‌های سنتی مانند سهام، اوراق قرضه و املاک و مستغلات نباید در دارایی‌های دیجیتال اعمال شود. این به این دلیل است که دارایی‌های دیجیتال فاقد ورودی‌هایی هستند که سایر دسته دارایی‌ها دارند. این نقص دارایی‌های دیجیتال نیست. آنچه ناقص است، این باور است که فقدان این ورودی‌ها به این معنی است که بیت‌کوین ارزشی ندارد. ادلمن توضیح می‌دهد که بیت‌کوین سابقه غیر قابل انکار و پیروز مندانه‌ای در بیش از یک دهه بازار دارد که قیمتی را به ارزش خود اختصاص می‌دهد و این قیمت با پتانسیل عظیم تقاضا محور برای ادامه عملکرد بهتر، هزاران درصد افزایش یافته است.

بیت کوین و برکشایر هاتاوی فلسفه مشابهی دارند؟

اما برکشایر و روشی که بافت آن را شکل داده است، درس‎های مهمی برای بیت‎کوین دارد. برکشایر به طور اطمینان ‌بخشی در یک نهاد واحد نشان می‌دهد که اصول تمرکز زدایی و رویکردی نوآورانه به اعتماد و مشوق‌ها، ویژگی‌های جهانی هستند. این نشان می‌دهد که فرهنگ، آموزش و احساس مالکیت ملموس، کلید پیشرفت در بازارهای پر هرج و مرج هستند.

اخیراً محاسبه شده است که برکشایر حتی اگر 99 درصد از ارزش خود را از دست بدهد، همچنان نسبت به S&P 500 تا سال 1965 عملکرد بهتری خواهد داشت. اگرچه برای به دست آوردن این دستاوردها، باید از 9 دوره رکود اقتصادی عبور کنید. بافت می‌گوید که مالکیت سهام خود را مجدداً تنظیم کنید، آنها را به عنوان درصدی از مالکیت کسب و کارهای واقعی نگاه کنید، نه اعداد روی صفحه نمایشی که به هر طرف تغییر می‌کنند.

بیت کوین و برکشایر هاتاوی فلسفه مشابهی دارند؟

تصور کنید که مالک یک سهم غیر فعال از یک کسب ‌و کار موفق محلی هستید که در طول سال‌ها رشد کرده و گسترش یافته است. چقدر راحت‌تر می‌توانید آن را برای دهه‌ها نگهداری کرد، زیرا در مقایسه با روشی که اکثر مردم به خرید و فروش سهام می‌پردازند، ثروت‌تان را افزایش می‌دهد. در شرایط رکود، به شما این شانس را می‌دهد که درصد مالکیت خود را با ادامه خرید سهام، با تخفیف افزایش دهید، زیرا بدانید که رکود بخشی عادی از چرخه تجاری است. اگر بیت‌کوین را هم در همین راستا نگاه کنید، عناوین روزانه در مورد افزایش نرخ بهره یا افزایش همبستگی با نزدک یا سقوط شاخص‌های فنی خود را نشان می‌دهند، رویدادهای غیرواقعی یا فرصت‌های ارزشی برای افزایش بیت‌کوین‌های شما، هستند.

برای داشتن اعتماد به نفس و قدرت در دراز مدت، باید بدانید که چه چیزی دارید. نامه‌های بافت به سهامداران، روش او برای القای این موضوع است. با مقدار زیادی تفسیر خاص برکشایر، همچنین درس‌های کلی سرمایه‌گذاری از یکی از منطقی‌ترین و روشن‎‌بین‌ترین سرمایه‌گذاران تاریخ است. چه خوب است که داشتن بیت‌کوین، همراه با دفترچه راهنمای مالک نیز باشد و ناکاموتو هر ساله یک پیام سالانه ارائه دهد و از شما بخواهد که در این مسیر ادامه دهید. درعوض، جستجوی محتوای باکیفیت بیت‌کوین از کتاب‌ها، مقالات و پادکست‌هایی که به جای قیمت بر روی اصول تمرکز دارند، برای تقویت خود در برابر آشفتگی‌های اجتناب ناپذیر ضروری است.

بیت کوین و برکشایر هاتاوی فلسفه مشابهی دارند؟

بافت و مانگر هر دو گفته‌اند که با اطمینان می‌دانستند که بسیار ثروتمند خواهند شد، اما هیچ ‌کدام برای این کار عجله نداشتند. "عجله" در این زمینه به معنای استفاده از اهرم برای افزایش بازده است و هر دو سرمایه گذار به طور مرتب در مورد آن هشدار می‌دهند. برخی اظهار کرده‌اند که این ریاکارانه است، زیرا برکشایر سهام شرکت‌های بیمه خود را در خرید سهام و تجاری سرمایه‌گذاری می‌کند، بنابراین از کسب ‌و کار اهرمی استفاده می‌کند. شاید بتوان گفت، اگر خود را مانند، وارن بافت یا بیل میلر یا مایکل سیلر می‌پندارید، ادامه دهید و از اهرم در خرید بیت‌کوین خود استفاده کنید. اگر نه، پس بهتر است بیشتر آموزش ببینید.

همانطور که بافت در نامه سال 2010 خود به سهامداران بیان کرد، در واقع این نیست که اهرم در ظاهر بد است، بلکه این است که حتی زمانی که به نفع شما باشد، مخفیانه برای تضعیف شما کار می‌کند. اهرم اعتیادآور است. به محض اینکه از شگفتی‌های آن سود ببرند، تعداد بسیار کمی از مردم به شیوه‌های محافظه کارانه تر عقب نشینی می‌کنند. و همانطور که همه ما می‌دانیم، هر سری از اعداد مثبت، هر چقدر هم که این اعداد چشمگیر باشند، وقتی در یک صفر ضرب شوند، صفر می‌شوند. این دقیقاً اتفاقی است که برای افرادی که همیشه اهرمی معامله می‌کنند، رخ می‌دهد.

بیت کوین و برکشایر هاتاوی فلسفه مشابهی دارند؟

در روزهای اولیه برکشایر، بافت و مانگر اغلب در کنار یک تخصیص دهنده سرمایه با استعداد به نام ریک گورین (Rick Guerin) سرمایه گذاری می‌کردند. سقوط او این بود که او "عجله داشت" و به دنبال افزایش بازده سرمایه گذاری خود با اهرمی بود که در بازار شدید مرکز شهر در اوایل دهه 1970 تباه شد. سپس کال مارجین شد و برای افزایش سرمایه او مجبور شد، دارایی‌های برکشایر خود را به بافت، به قیمت حدود 40 دلار برای هر سهم بفروشد.

بیت کوین و برکشایر هاتاوی فلسفه مشابهی دارند؟

کلید موفقیت در سرمایه‌گذاری در واقع فقط انتخاب ابزار سرمایه‌گذاری مناسب، سپس نگه داشتن بدون وقفه، برای اجازه دادن به بازده برای طولانی‌ترین دوره ممکن است. مورگان هاوسل (Morgan Housel) در مقاله "روانشناسی پول"، یکی از مقالات دقیقی که طرفدارن بیت‌کوین‌ از خواندن آن سود می‌برند، اشاره می‌کند، اکثریت قریب به اتفاق ثروت بافت پس از واجد شرایط بودن وی برای تامین اجتماعی انباشته شده است.

"وارن بافت یک سرمایه گذار فوق العاده است. اما اگر تمام موفقیت او را به زیرکی سرمایه گذاری ربط دهید، یک نکته کلیدی را از دست می‌دهید. کلید اصلی موفقیت او این است که او یک سرمایه گذار خارق العاده برای سه ربع قرن بوده است. اگر او در دهه 30 زندگی خود، شروع به سرمایه گذاری کرده بود و در 60 سالگی بازنشسته می‎شد، کمتر کسی نام او را می‌شنید. عملاً تمام موفقیت وارن بافت را می‌توان به پایه مالی که در سال‌های بلوغ خود ایجاد کرد و طول عمری که در سال‌های پیری خود حفظ کرد، گره خورده است".

آیا در صورت سقوط قیمت، پول نقد برای سرمایه گذاری دارید؟

بیت کوین و برکشایر هاتاوی فلسفه مشابهی دارند؟

به گفته بافت، اگر خریدار ثابت سهام (یا بیت‌کوین) هستید، دوره‌های طولانی سقوط قیمت‌ها، در واقع دقیقاً همان چیزی است که باید به آن امیدوار باشید. بافت به خوبی وارد حرفه سرمایه گذاری خود شده بود. از دیدگاه او افزایش قیمت سهم تنها در صورتی خبر خوبی است که قصد فروش دارید. این از نظر عقلانی بدیهی است، اما از نظر احساسی گیج کننده است.

سهام برکشایر، آخرین بار در سال 1994 با قیمت 20,000 دلار معامله شد. در این سال قیمت آن‌ها برای اولین بار از 500,000 دلار به ازای هر سهم عبور کرد. برکشایر معکوس و تشابهات قابل توجه آن با بیت‌کوین، راه رسیدن به ارزش گذاری مشابه و چگونگی زنده ماندن از این سفر را به ما نشان می‌دهد.

برای مطالعه بخش قبلی این مقاله کلیک کنید.

سلب مسئولیت: سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و سایر عرضه‌ اولیه‌های آن‌ها (ICO)  بسیار پرخطر و گمانه زنی است و این مقاله توصیه‌ای از طرف اقتصاد آنلاین یا نویسنده به عنوان سیگنالی برای خرید یا فروش رمزارزها تلقی نمی‌شود. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت شود.

ارسال نظر

آخرین خبر ها