کد خبر 578173

سیستم بانکی مجبور است به حوزه رمزارزها روی بیاورد

یک پژوهشگر حوزه بلاکچین گفت: سیستم بانکداری راهی به جز اینکه به سمت رمزارزها روی بیاورد ندارد و دولت هم باید فرصت را برای ورود به حوزه رمز ارزها مغتنم بداند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، رضا نورمحمدی تأکید دارد که بانکها در ابتدا سرویس های سپرده گذاری رمز ارزها را باید راه اندازی کنند، پس از آن به سمت سرمایه گذاری با دارایی های رمز ارزی خواهند رفت و در آن زمان قادر خواهند بود تا سوددهی مستمر برای سرمایه گذاران خود را از این طریق نیز تامین کنند.

او معتقد است که بانکها و شرکتهای نرم افزاری تابعه آنها باید آمادگی پذیرش و توسعه سرویس های رمز ارزی را داشته باشند و همچنین باید تدابیر امنیتی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را در مقابله با استفاده از رمز ارزها را در دستور کار خود داشته باشند و از همین الان شروع به توسعه شرکتهای فراهم کننده پرداخت های رمز ارزی کنند.

او خطاب به مردم توصیه می کند که عموم مردم تا حد امکان، با حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین آشنایی پیدا کنند و آموزش ببینند، زیرا در آینده ای نزدیک، عدم دانش کافی در این حوزه، مشکلاتی را برای آنها در زندگی های روزمره شان ایجاد خواهد کرد.

**آینده بانکداری و رمز ارزها را چطور ارزیابی می کنید؟

سیستم بانکداری راهی به جز اینکه به سمت رمز ارزها روی بیاورد در آینده نزدیک نخواهد داشت، چرا که خاستگاه سیستم بانکی، تامین نیازهای مردم و کاربران بوده که با ورود رمز ارزها، نیازهای مردم تغییر یافته و سیستم بانکداری فعلی مورد قبول نبوده و محکوم به شکست خواهد بود.

**آیا در صورت ورود بانک‌ها به این حوزه، به آنها سود داده و یا صندوق امانتی دیجیتالی به مشتریان خود خواهند داد؟

بانکها در ابتدا سرویس های سپرده گذاری رمز ارزها را باید راه اندازی کنند، پس از آن به سمت سرمایه گذاری با دارایی های رمز ارزی خواهند رفت و در آن زمان قادر خواهند بود تا سوددهی مستمر برای سرمایه گذاران خود را از این طریق نیز تامین کنند.

**خدمات بانکی دیجیتالی به ویژه مرتبط با رمرز ارزها به چه شکل‌هایی خواهد بود؟

سیستم های سپرده گذاری مبتنی بر رمز ارزها، سیستم های پرداخت رمز ارزی، سیستم های وام دهی مبتنی بر رمز ارزها

**چه پیشنهادی به بانک‌های برای آمادگی برای ورود به این حوزه دارید از بحث خود پردازهای  رمرز ارز تا خدماتی بر پایه دیجیتال؟

بانکها و شرکتهای نرم افزاری تابعه آنها باید آمادگی پذیرش و توسعه سرویس های رمز ارزی را داشته باشند و همچنین باید تدابیر امنیتی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را در مقابله با استفاده از رمز ارزها را در دستور کار خود داشته باشند و از همین الان شروع به توسعه شرکتهای فراهم کننده پرداخت های رمز ارزی کنند.

**چه ملاحظاتی بانک‌ها در این ارتباط باید در نظر داشته باشند؟

بانکها باید چابکی خود را در مقابله با رمز ارزها بالاببرند، زیرا که سرعت رشد در این فضا بشدت بالاست، همچنین باید برای مباحث امنیتی پیچیده تر نیز آماده باشند.

**آیا بهتر نیست به ساختار بانک‌ها واحدهای ارزهای دیجیتال و یا واحد بانکداری دیجیتال اضافه شود؟

واحدهای ارزهای دیجیتال می تواند در ابتدا برای همگام سازی بانکها و حفظ ساختار فعلی در کنار بدنه فعلی بانک به سرویسهای خود بپردازند و در ادامه با هم ادغام شوند.

باید منتظر کاربردهای فراوانی از بلاکچین در صنعت بانکی و پرداخت باشیم

**آینده بانکداری و بلاکچین را چطور ارزیابی می کنید؟

باید منتظر کاربردهای فراوانی از بلاکچین در صنعت بانکی و پرداخت باشیم.

رمز ارزها برای اقتصاد دنیا حکم داروی تلخی را دارد که هدفش درمان است

**از نقش رمز ارزها در اقتصاد حال و آینده جهان بگویید؟

رمز ارزها تبدیل به یک محرک بزرگ و در عین حال تهدید بزرگ برای اقتصاد دنیا شده است، اما چاره ای جز مواجه با آن وجود ندارد، زیرا سیستم های فعلی و معماری های متمرکز، مشکلاتی را طی سده های اخیر ایجاد کرده که تنها ساختار و معماری های غیرمتمرکز می توانند راه حلی برای این مشکلات فراهم کنند، لذا رمز ارزها برای اقتصاد دنیا، حکم داروی تلخی را دارد که هدفش درمان است و بس.

**بیشتر چه کشورهایی به حوزه تولید و استفاده از رمز ارز ورود کرده اند؟

تقریباً تمامی کشورها با این حوزه آشنا شده اند و در حال انجام اقداماتی در این فضا هستند. اما می توان گفت تقریبا ًتمام کشورهای توسعه یافته در حال وضع قوانینی برای کنترل آن هستند، زیرا که به این باور رسیده اند که رمز ارزها ماندگار خواهند بود.

**به نظر شما وقت آن نشده ایران نیز به استخراج رمز ارز ورود رسمی کند و پولی دیجیتال به خود اختصاص دهد؟

کشور ایران نیز به دلیل برخورداری از منابع طبیعی و سوختی ای که دارد، می تواند با ورود به این حوزه، در عرصه بین المللی جز قدرت های مهم به شمار بیاید. چاپ پول دیجیتال ملی، به خودی خود تاثیری نداشته و ندارد، این پولها باید پشتوانه داشته باشد و پذیرش عمومی داشته باشد.

**توصیه مشخصی در این خصوص به دولت دارید؟

فرصت فعلی را غنیمت شمرده و تا حد امکان در این حوزه فعالیت داشته باشند، قبل از آنکه دیر شود!

مردم باحوزه رمز ارزها آشنا شوندتا درآینده به مشکل برنخورند

**توصیه ای هم اگر به مردم دارید بفرمایید

مردم نیز تا حد امکان، با این حوزه آشنایی پیدا کنند و آموزش ببینند، زیرا در آینده ای نزدیک، عدم دانش کافی در این حوزه، مشکلاتی را برای آنها در زندگی های روزمره شان ایجاد خواهد کرد.

جنگ اقتصادی در پس نبردهای ارز دیجیتال

**گفته می شود چین و آمریکا نیز به سمت ارز دیجیتال حرکت کرده و یوان و دلار دیجیتال را عرضه خواهند کرد و برخی از حرکت‌های اقتصادی و جنگهای صوری با همین نگاه رخ می دهد نظر شما چیست؟ آینده این تحولات را چطور ارزیابی می کنید؟

قطعاً برخی از کشورها به این سمت خواهند رفت، موضوع مهم قدرت دلار است که با این کار تضعیف خواهد شد و این یعنی همان جنگ اقتصادی دنیا.

**اخیرا حوزه علمیه نیز اعلام کرده بحث رمز ارزها را بررسی خواهد کرد، نظرتان در این خصوص و به طور کلی توجه پژوهشکده ها ، مراکز علمی و... به این حوزه چیست؟

فارغ از ابعاد تکنولوژیکی هر علم و ابزاری، در کشورهای اسلامی، نگاه دینی به تکنولوژی نیز همیشه وجود داشته، لذا ورود سازمانها و مراکز این چنینی می تواند در ادامه به رشد و همگانی شدن این تکنولوژی ها کمک فراوانی کند.

**السالوادور هم بیت کوین را به رسمیت شناخته هم از انرژی آتشفشان برای استخراج رمز ارزها کمک می گیرد، اینگونه رویکردها در حال و آینده را چطور ارزیابی می کنید؟

این رویکردها، بیشتر هیجانی بوده و پشتوانه علمی و عقلانی ندارند، اما در کوتاه مدت تاثیرات مثبت و منفی ای به همراه خواهند داشت.

**روند رو به افزایش بیت کوین را چطور ارزیابی می کنید؟

سرعت رشد آن از منظر همگیر شدن، خیلی افزایش یافته است و این موضوع به نظر بنده جالب است و به رشد این تکنولوژی کمک به سزایی کرده است.

ارسال نظر