سند «فناوری زنجیره بلوکی و رمزارزها» تدوین شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندی پیش پست بانک ایران را مامور کرد درباره رمزارزها و فناوری زنجیره بلوکی پژوهش هایی را سامان دهد؛ اکنون مدیرعامل پست بانک از تدوین سندی در این باره خبر داد.

سند «فناوری زنجیره بلوکی و رمزارزها» تدوین شد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دوم اسفندماه پارسال اتخاذ رویکرد انفعالی در برابر فناوری های روز دنیا را نادرست خواند و از همه متخصصان برای طراحی نخستین ارز دیجیتال کشور دعوت کرد.
«محمدجواد آذری جهرمی» در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام در این باره نوشت: جهان در حال تحول است و یکی از این تحولات، «ارزهای دیجیتال» است و رویکرد انفعالی درباره فناوری و انتظار دستگاه ها از یکدیگر باعث عقب‌ماندگی و در نهایت انفعال حاکمیت می شود.
وی اعلام کرد پست بانک ایران مکلف شده است با اعلام فراخوان و شناسایی نخبگان کشور در این عرصه، نخستین ارز دیجیتال طراحی شده را به طور آزمایشگاهی پیاده و این مدل را برای بررسی و تایید به نظام بانکی کشور عرضه کند.
هفتم اسفندماه پارسال با انتشار فراخوان نخبگان ایرانی، این طرح به مرحله ای تازه وارد شد.
امروز پس از گذشت بیش از پنج ماه از این موضوع مدیرعامل پست بانک گفت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف توسعه فناوری های نوین در کشور و همراهی با فناوری های روز به این بانک ماموریت داد درباره فناوری زنجیره بلوکی (بلاک چین) و رمزارزها اقدام کند.
خسرو فرحی افزود: پست بانک با فراخوان پژوهشگران، در همه جوانب اقتصادی و اجتماعی بررسی های لازم را انجام داد که نتایج آن در قالب یک سند آماده شده است.
وی اعلام کرد: اکنون این سند تدوین شده است و احتمال دارد هفته آتی رونمایی شود و ملاک کار در بخش فناوری زنجیره بلوکی و رمز ارزها شود.
فرحی تاکید کرد از توان پژوهشی بانک مرکزی نیز بهره گرفته شده است؛ بنابراین سند تدوین شده با سیاست های این نهاد مالی مغایر نیست.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: رییس جمهوری دستور داده است وزارت ارتباطات و بانک مرکزی درباره ارزهای دیجیتال جلسه مشترکی داشته باشند و برای اتخاذ سیاست جدید پیشنهادی ارایه کنند.
به گفته مدیرعامل پست بانک، این بانک اکنون هشت هزار نقطه تماس شامل شعبه و باجه در سراسر کشور دارد و تاکنون 35 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخته است. 
قرار است پست بانک بزودی پس از تصویب اساسنامه جدید در دولت، به بانک توسعه ای و تخصصی تبدیل شود. 
تامین مالی خرد در روستاها از وظایف اصلی این بانک است که بر همین اساس به توزیع یاراکارت بین روستاییان به مبالغ 10 میلیون، 20 میلیون و 50 میلیون ریالی اقدام کرده است.

ارسال نظر
ارسال نظر