نجات کشور از رکود اقتصادی

توافق هسته‌یی بالاخره بعد از کش‌وقوس‌های فراوان به پایان رسید و بذر امید را در دل خیلی از ایرانی‌ها کاشت.

عمده‌ترین بخشی که از تحریم‌ها طی این چند سال آسیب دید، اقتصاد کشور بود اما باز هم با انجام توافق نمی‌توان پیش‌بینی صریح و روشنی برای آینده اقتصادی کشوری در دوران پساتحریم داشت. در پی انجام توافق دولت باید طی مراحلی مدیریت کارشناسی و هوشمندانه‌یی در جهت پویاسازی فضای اقتصادی کشور فراهم کند. نخستین مرحله پای‌ریزی برنامه اجرایی برای رفع و کنارزدن موانعی است که به وسیله تحریم‌ ایجاد شده است. درست است توافقنامه امضا شده و توافق انجام شده است اما این موانع تنها با حصول توافق هسته‌یی برداشته نخواهد شد. آثار تحریم‌ها به‌صورت تدریجی تحت دستورالعمل‌ها و در قالب رای دادگاه و احکام دولتی برداشته خواهند شد. به هرحال رفع موانع حاصل از تحریم چه در فضای سیاسی و چه در فضای اقتصادی کشور نیازمند مجموعه‌یی از فعالیت‌های اجرایی و د‌یپلماتیک است تا به‌طور مثال بانک‌های بین‌المللی با بانک‌های ایرانی شروع به مراود‌‌ه‌های تجاری کنند‌ و ال سی ایرانی را بپذیرند‌، همچنین د‌ولت باید‌ مانع از وارد‌ات کالاهای مصرفی از طریق منابع آزاد‌ شد‌ه از توافق هسته‌یی شود‌ و منابعی که آزاد‌ شد‌ه را باید‌ صرف بخش عمرانی که د‌ر حال حاضر د‌ر د‌وره رکود‌ قرار د‌ارد‌، کنند‌ چراکه این بخش می‌تواند‌ زمینه ایجاد‌ اشتغال د‌ر کشور را فراهم کند‌. توافق هسته‌یی به دنبال خود منابع مالی حاصل از درآمدهای نفتی و آزادی پول‌های بلوکه‌شده به همراه می‌آورد. اثر وضعی تحریم‌ها به قدری مخرب‌زا بوده است، که از این به بعد شاهد گشایش اقتصادی زیادی خواهیم بود که در گرو مدیریت صحیح و قدری صبر و حوصله هوشمندانه است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  صادق زیباکلام در یادداشت یک این روزنامه با عنوان« ایران بعد از توافق تاریخی» در رابطه با تاثیرات اقتصادی توافق احتمالی بر اقتصاد کشور می نویسد:« توافق هسته‌ای، عصای موسی کلیم‌الله نیست که به اقتصاد ایران خورده و معجزه کند! تورم را کاهش دهد، ارزانی به بار بیاورد، کسب و کار را از رکود به در آورد، برای شش میلیون بیکار شغل ایجاد کند، رشد اقتصادی را به عدد دست‌نیافتنی هشت درصد برساند، باران و رحمت الهی را بر دشت‌های از خشکی تاول‌زده آن جاری کند و بالاخره و بالاتر از همه، فساد مزمن ساختار اداری را برطرف کند.باید با تأکید و صدای بلند گفت: هیچ طرف‌دار توافقی دچار این تصور باطل، وهم و گمان نیست که اگر امروز توافق صورت بگیرد، از فردا همه‌چیز دگرگون شده و تغییر خواهد کرد.
  ---------------------------------------
  پژویان: ایران بعد از توافق بهشت نمی‌شود!

  اقتصاد ایران مانند خودرویی است که می‌خواهد از تونل عبور کند اما تونل به دلیل احتمال ریزش بسته است. حالا این ماشین به جای اینکه به سرعت به دنبال راهی مطمئن باشد و خود را به مقصد برساند منتظر مانده است تا تونل باز بشود. در حالی که با این ایستادن هم زمان را از دست می‌دهد هم اتلاف انرژی کرده است.
  کد خبر: ۵۱۵۱۳۱
  تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۴ - 07 July 2015
  بسیاری از مردم و برخی از مسئولان معتقد هستند که در صورت دستیابی به توافق هسته ای با غرب اقتصاد ایران بعد از برداشته‌شدن تحریم‌ها به سرعت شکوفا می‌شود. این درحالی‌است که جمشید پژویان می‌گوید: «الان هم این تفکر در اذهان مردم وجود دارد و دهان به دهان نقل می‌شود؛
  الان بسیاری ازمردم فکر می‌کنند که اگر این تحریم‌ها برداشته شود ما دوباره به دلار1000 تومان باز خواهیم گشت و همه چیز به سرعت دوباره درست می‌شود و به سرجای اولش باز می‌گردد.در صورتی‌که در واقعیت این گونه نیست و چنین چیزی هم با آن سرعتی که متصور هستند ممکن نیست».

  پژویان به «قانون» می‌گوید: «واقعیت این است که نباید تمام چشم امیدمان به آن باشد و از اینکه برای اقتصاد کشور یک نقشه راه طراحی کنیم غافل شویم. یعنی باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا اقتصاد ایران را از ناکارآمدی خارج کنیم».

  او همچنین وضعیت امروز اقتصاد ایران را به خودرویی تشبیه می‌کند که حرکت نمی‌کند و در انتظار باز شدن تونلی است که ریزش کرده و بسته است و آن تونل توافق هسته‌ای است. استاد اقتصاد دانشگاه علامه نرخ پایین بازده و بهره‌وری نیروی کار ، تخصیص منابع و قیمت‌های نسبی را مشکلات اصلی، اساسی و جدی اقتصاد می‌داند و معتقد است که این مسئله ناشی از پرداختن بیش از حد اقتصاددانان دولتی به سیاست‌های کلان اقتصاد است

 • مهدی
  ۰ ۰

  سلام این اقتصادانان ما فقط حرف میزنند یعنی نمیدانند مجلس ودولت با گرفتن مالیاتهای نا عا دلانه باعث نابودی اقتصاد شدهاست چرا شهامت گفتن آن را ندارند