کد خبر 88161

چرا بانک‌ها زیر بار وام ۶۰ میلیونی نمی‌روند؟

معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه راه اندازی بورس مسکن اقدام خوبی خواهد بود، گفت: وزارت اقتصاد موافق ایجاد لیزینگ مسکن است.

شاپور محمدی در پاسخ به این سئوال که آیا از راه‌اندازی بورس مسکن استقبال می‌کنید، گفت: اگر قرار بر این باشد که بورس مسکن راه‌اندازی شود، اقدام خوبی است، اما به هر حال باید ابعاد آن سنجیده شود. پیش‌تر محمد رضا پورابراهیمی عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی بورس و اوراق بهادار با اشاره به تشکیل بورس مسکن در آینده‌ای نزدیک از مدیریت بازار عرضه و تقاضا و در نتیجه کاهش سودهای غیر متعارف برخی فعالان بازار مسکن در بورس مسکن خبر داده بود. وی گفته بود که شورای عالی بورس در حال طراحی بورس تخصصی با مکانیزم‌های بازار سرمایه در زمینه خرید و فروش املاک و مستغلات است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد و دارایی در پاسخ به این سئوال که آیا قرار نیست که لیزینگ مسکن گسترش بیشتری پیدا کند گفت: در باره لیزینگ مسکن هم باید اذعان کنم که در حال حاضر لیزینگ مسکن وجود دارد، هر چند که چندان فعال نیستند. محمدی ادامه داد: به هر حال چارچوب و مقررات لیزینگ مسکن در کشور وجود دارد و قطعا وزارت امور اقتصادی و دارایی با لیزینگ مسکن موافق است. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم پرداخت وام 60 میلیون تومانی مسکن از سوی برخی بانک‌های تجاری به رغم مصوبه شورای پول و اعتبار گفت: این مشکل به دلیل کم توانی وام دهی بانک‌ها است که در قانون رفع موانع تولید٬ افزایش سرمایه بانک‌ها دیده شده است. محمدی اضافه کرد: علاوه بر این در قانون بودجه 94 وزارت اقتصاد و دارایی به منظور افزایش سرمایه بانک‌های کشور حدود پنج هزار میلیارد تومان پیشنهاد کرد، اما به دلیل تنگنای مالی دولت فقط 500 میلیارد تومان در قانون دیده شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مطابق آمار زیر (میانگین قیمت یک متر آپارتمان نوساز در تهران استخراج شده برمبنای اطلاعات واقعی و دستکاری نشده معاملات صورت گرفته)که درپایان هرماه توسط یکی از سایتهای معتبر وتخصصی مسکن (دلتا) ارائه وقابل مشاهده میباشد ، جزئیات روند قیمتها در سالهای 93 و 94 بشرح زیر بوده است :

  فروردین1393 ( 5.59 میلیون تومان)
  فروردین 1394 ( 6.39 میلیون تومان)
  اردیبهشت 1394 ( 6.45 میلیون تومان)
  خرداد 1394 ( 7.02 میلیون تومان) !!!

  همانگونه ملاحظه میفرمائید برخلاف برخی آمارهای دستکاری شده ، روند کلی قیمت مسکن در تهران در سال 93 و 94 صعودی بوده است و قیمتها در خرداد 94نسبت به ماه مشابه سال قبل (خرداد 93) معادل 20 درصد ونسبت به فروردین 94 به میزان 9.86 درصد افزایش داشته است .
  برای روشن شدن اذهان و آگاهی مالکین عزیز از روند واقعی قیمتها و گمراه نشدن بوسیله برخی آمارهای دستکاری شده ، اطلاع رسانی در این خصوص بصورت ماهانه ادامه خواهد داشت

  • ناشناس
   ۰ ۰

   باتوجه به:
   1- حصول توافق نهائی هسته ای و تزریق دلارهای بلوکه شده به اقتصاد ایران و بدنبال آن افزایش تورم وهمچنین پایان دوره انتظار وتردیدمتقاضیان مسکن وهجوم آنها برای خرید
   2- افزایش 10تا 15 درصدی عوارض ساخت‌وسازدرتهران از خرداد1394
   3- اخذ 9درصد ارزش افزوده از معاملات مسکن از ابتدای سال 1394
   4- تحریک بیش از پیش تقاضا برای مسکن ازطریق افزایش مبلغ وام خرید مسکن تا 80 میلیون تومان و تصویب راه اندازی لیزینگ مسکن
   5- اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه ها وافزایش قیمت حاملهای سوخت وبه تبع آن افزایش قیمت مصالح ساختمانی وسایرهزینه های ساخت وساز از سال 1394
   6- افزایش قیمت دلار در بودجه 94 وتک نرخی شدن آن
   7- کاهش مستمرسودبانکی وفرارسرمایه ها از این بازار و سایر بازارها شامل طلا و ارز و بورس به بازار مطمئن مسکن
   8- تشدید بحران کاهش ساخت وساز وعرضه مسکن درسال 93
   9- اعمال محدودیت های ساخت وساز بویژه از لحاظ فوش تراکم و... در محدوده مناطق 22 گانه تهران از سال 1394
   و ......
   قطعا درسال 94 شاهد افزایش همه جانبه قیمت مسکن خواهیم بود شک نکنید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  برای اطلاع از وضعیت واقعی بازار مسکن فقط کافیه یه سر به بنگاه املاک بزنید تا ببینید کاملا کساد و بیکار شدن . حتی خیلیهاشون تغییر شغل دادن. اکثرا هم به آه و ناله افتادن و چون مشتری ندارن مدام توی سایتها تبلیغات مسکن میکنن...( مث بهزاد و فرشاد )
  این مالکهای حریص و دلالهای مفتخور اگه میتونستن مسکن بفروشن که پدر ملتو درمیاوردن وگرنه دلشون به حال مردم نسوخته که بیان هی حرف صدمن یه غاز بزنن و نظر کارشناسی اقتصاد!!!!! بدن.
  از قدیم گفتن، سگی که پارس میکنه گاز نمیگیره.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   حسود هرگزنیاسود !!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سونامی در راه است

  • ناشناس
   ۰ ۰

   البته سونامی سکته دلالها