کد خبر 84163

توافق تاثیری در سطح کلان بر بورس ندارد!

یک کارشناس اقتصادی با رد تفکر رقیب بودن بازار پول و سرمایه گفت: اگر مذاکرات هسته ای به نتیجه مثبت برسد، در سطح کلان اتفاق خاصی برای بورس نمی افتد و بهبود شرایط بازار سرمایه به مدیریت اقتصادی و نیز اصلاح ساختار اقتصاد نیازمند است.

حیدر مستخدمین‌ حسینی با اشاره به شکل گیری بورس اوراق بهادار در کشور در سال 1346 گفت: از آن زمان بازار پول و بازار سرمایه ارتباط نزدیکی با هم برقرار کردند، یعنی به نوعی بازار سرمایه توسط بازار پول شکل گرفت و از حمایت آن برخوردار شد. این کارشناس اقتصادی افزود: با گذر زمان بازار سرمایه که نماد آن بورس است با حضور صنایع و شرکتهای بزرگ روند جدیدی را به خود گرفت و حمایت بورس توسط بازار پول نیز جان تازه‌ای به آن بخشید. وی اضافه کرد: در سال 52 هم شرکت سرمایه گذاری ملی ایران با این رسالت تاسیس شد تا هر زمان بورس با نقصان روبرو شد و سهام شرکتها روی میز فروش باقی ماند توسط این شرکت جمع آوری شده و مورد حمایت قرار گیرد و بر این اساس بانکها نیز ماموریت پیدا کردند تا با خرید و فروش سهام در شرایط خاص موجب تعادل بازار سرمایه شوند. مستخدمین حسینی گفت: این طرز فکر پس از انقلاب نیز ادامه پیدا کرد تا جایی که در مقطعی وزیر اقتصاد که رئیس شورای پول و اعتبار نیز بود به بانکها حضور در بازار سرمایه را برای ایجاد تعادل تکلیف کرد تا هم سهامداران و هم بانکها از این کار سود ببرند؛ چرا که بانکها در زمان هیجان فروش سهام می خریدند و با این کار مانع تشکیل صف‌های فروش و ریزش بیشتر سهام می شدند و از طرفی پس از بازگشت بورس به تعادل و رونق، بانکها با فروش سهام خریداری شده کسب سود می کردند. وی در خصوص رقیب بودن بازار پول و سرمایه در افکار عامه مردم تصریح کرد: تاکنون هیچ گاه بحث رقیب بودن این دو بازار مطرح نبوده است، چرا که بازار پول و سرمایه تکمیل کننده یکدیگر هستند و با هم همپوشانی دارند و در اقتصاد سایر کشورهای دنیا نیز این رابطه به همین گونه است، با این حال در چند سال گذشته این مییزی در کشور ما بهم ریخته است بازار پول و سرمایه را در مقابل هم و رقیب یکدیگر تلقی می‌کنند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، این کارشناس اقتصادی با تاکید بر این که اقتصاد ما یک فرمانده کم دارد اضافه کرد: باید فرماندهی اقتصادی در کشور شکل بگیرد تا هماهنگی بین بازار پول و بازار سرمایه بوجود آید. مستخدمین حسینی ادامه داد: با گذشت حدود 50 سال از زمان تاسیس بازار سرمایه در کشور، بورس ما کماکان جوان است و نیاز به حمایت دارد؛ بعلاوه این که بسیاری از ابزارهای قانون بورس و اوراق بهادار که در سال 84 به تصویب رسید هنوز جنبه اجرایی پیدا نکرده است و بازار سرمایه برای رونق به کمک بازار پول نیاز دارد. وی همچنین در خصوص تاثیر توافق نهایی مذاکرات هسته ای بر بورس گفت: اگر مذاکرات هسته ای به نتیجه مثبت برسد، در سطح کلان اتفاق خاصی برای بورس نمی افتد و بهبود شرایط بازار سرمایه به مدیریت اقتصادی و نیز اصلاح ساختار اقتصاد نیازمند است. این کارشناس اقتصادی اذعان داشت: بورس اوراق بهادار باید از درون خودجوش باشد و ساختار دورنی خود را اصلاح کند، به عنوان نمونه بیش از 1900 صفحه دستورالعمل و آیین نامه در بورس وجود دارد که حتی مدیران بورسی نیز اشراف کاملی به آنها ندارند؛ بعلاوه این که در هیچ جای دنیا این حجم از قوانین و دستورالعمل برای بورس نوشته نشده است؛ بنابراین از این منظر نیز بورس ما نیاز به اصلاح دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  داران زمینه سازی میکنن که اگه توافق انجام نشد(که مطمئنانمیشه) سقوط بورس خیلی شدید نباشه !!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  در تحلیلتان نفرمودیداگرمذاکرات به نتیجه نرسد چه بلایی سربورس خواهد آمد؟!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بورس با دوپینگ به جایی نمی‌رسد

  کد خبر: ۴۹۹۸۰۳
  تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۵ - 13 May 2015
  مهدی حسن زاده در یادداشت روز خراسان نوشت:

  شاخص کل بورس یک روز پس از تجمع اعتراضی سهامداران و وعده تزریق منابع 5 بانک بزرگ کشور به بورس مثبت شد تا پس از حاکم شدن روند نزولی برای شاخص کل در هفته های اخیر، بورس به مدد دوپینگ بانکی طی 2 روز اخیر رشد مثبت ولو اندکی را تجربه کند. با این حال سایه سنگین برخی ابهامات همچنان بورس را تهدید می کند و در این میان نباید به اقدام مقطعی و زودگذر ورود منابع 5 بانک به بورس دلخوش بود.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  از دی 92 تا امروز که ارزش بازار بورس از 410 هزار میلیارد تومان به 280 هزار میلیارد تومان رسیده ( یعنی 32 درصد زیان خالص + 20 درصد عدم النفع ناشی از تورم و کم ارزش شدن پول= 52 درصد زیان کلی)

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بورس آینه و شاخص اقتصاد یک کشور است . اقتصاد ما هم مبتنی بر درآمد های نفتی است .اگر توافق انجام بشود ، پول های بلوکه شده ایران در خارج اجازه پیدا می کنند که به کشور بازگردانده شوند و اقتصاد در کل و از جمله بورس رونق می یابد. بر چه اساسی آقای مستخدمین حسینی چنین تحلیلی ارایه فرموده اند؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری