کد خبر 83236

پاسخ معاون وزیر آموزش و پرورش به انتقاد دیگر کارمندان دولت؛

حقوق‌معلمان کم است یا ساعت‌کاری آنها؟

معاون وزیر اموزش و پرورش در پاسخ به انتقاد کم بودن ساعت کار معلمان می گوید: دوستانی که این انتقاد را دارند به این جنبه توجه ندارند که معلم فقط سرکلاس کار ندارد و بیرون از کلاس هم باید طرح درس تهیه کند، مطالعه داشته باشد که زمان می برد.

معیشت معلمان همواره دغدغه وزاری آموزش و پرورش بوده است. موضوع معیشت معلمان در مناسبت‌های مختلف از جمله روز معلم و شروع سال تحصیلی و ... در سخنرانیهای خود اعلام می کنند و حتی برخی از منتقدان آن را دستمایه شعار انتخاباتی وزرا می دانند. در دولت قبل هم حمیدرضا حاجی بابایی در آخرین سال وزارت خود تاکید کرد که "معلم نباید دغدغه معیشت داشته باشد و معلمان قشر تاثیرگذاری در جامعه هستند و باید در حوزه معیشتی هیچ دغدغه ای نداشته و با خیال آسوده به کلاس درس بروند. چطور است اگر کت و شلوار برای یک معلم باشد می گویند از کجا آورده اما اگر برای فرد دیگری باشد می گویند حق او است."

پس از او، زمانی‌که علی اصغر فانی سرپرست آموزش و پرورش شد یکی از برنامه های خود را ساماندهی نیروی انسانی عنوان کرد که از آن طریق معیشت معلمان نیز بهبود پیدا می کند. از این رو فانی در جلسه رای اعتماد خود بهبود وضعیت معیشت معلمان را برنامه مهم خود عنوان کرد.

او همواره به موضوع معیشت معلمان اشاره می‌کند: "از روزی که مسئولیت در این وزارتخانه را پذیرفتم به دنبال بهبود وضعیت معیشتی معلمان بودم و معتقدم که همکاران فرهنگی نقش مؤثری در تعلیم و تربیت ایفا می‌کنند و در صف مقدم جبهه تعلیم و تربیت قرار دارند و در همین راستا تلاش‌هایی برای بهبود وضعیت معیشتی معلمان انجام داده‌ایم و این تلاش‌ها ادامه دارد."

طرح بهبود معیشت مردم

سرانجام امسال پس از سالها وعده طرح رتبه بندی معلمان از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد که هرچند تاکید اولیه طراحان طرح، بهبود کیفیت آموزش و پرورش است اما از آنجایی که قرار است با اجرای آن به حقوق معلمان از 150 تا 600 هزار تومان اضافه شود از این روز این جنبه از آن بیشتر پررنگ شده است. ساعت کاری کم است یا زیاد؟

به نظر می رسد، آنچه که سبب شده تا وزرای آموزش و پرورش نسبت به معیشت معلمان حساس باشند و اولویت خود را این موضوع اعلام کنند، گلایه هایی بوده که خودشان همیشه داشتند. آنها از حقوق کم خود نسبت به سایر کارمندان دستگاههای دولتی اعتراض دارند و در گردهمایی ها و تحصن های خود آن را اعلام می کنند، درمقابل کارمندان دولتی سایر دستگاه ها هم ساعت کاری آنها را با خودشان مقایسه می کنند و آن را مناسب می دانند. مثلا محمد در این باره می گوید که :" آیا بقیه کارمندان دولت با 44 ساعت کار و 800 هزار تومان حقوق آدم و یا ایرانی نیستند؟ به خدا بس کنید." و یا اینکه برخی هم نسبت به تعطیلی زیاد معلمان اعتراض دارند. مثلا علی می گوید:" اگر من حقوقم 100 هزار تومان از شما بیشتر است اما تابستان سرکار هستم و تعطیلی عید هم ندارم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، در پاسخ به این سوالها، سید محمد بطحایی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش می گوید: میانگین حقوق دریافتی معلمان ممکن است از سایر کارکنان دولت کمتر نباشد اما چیزی که در آموزش و پرورش همیشه معلمان ما را ناراحت کرده این است که در دستگاههای دیگر مزایای جانبی داریم و آنها ندارند. البته این مزایا در حکم نمی آید و ممکن است که عدد حکمی که من دارم با حکم یک کارمند دیگر یکسان باشد اما یکسری مزایایی را شما می گیرید که معلم ندارد مثل حق ایاب و ذهاب، ناهار، حق مسکن و بدی آب و هوا و کمکهای رفاهی.

او در پاسخ به تعطیلات زیاد معلمان می گوید: دوستانی که این انتقاد را دارند به این جنبه توجه ندارند که معلم فقط سرکلاس کار ندارد و بیرون از کلاس هم باید طرح درس تهیه کند، مطالعه داشته باشد که زمان می برد.

با این‌حال درصد کمی از معلمان به این شیوه کار می کنند. او اما می گوید: مگر فقط باید به ارتشی‌ها در زمان جنگ حقوق داد؟ یک نظامی در زمان غیر نظامی خودش را به روز نگه می دارد تا در جنگ از توانش استفاده کند. یک معلم هم باید خودش را آماده کند تا بتواند پاسخ دانش آموز را بدهد. ما به لطف خدا به سمتی می رویم که در معلمان این شرایط را به وجود آوریم.الان خود معلمان به ما می گویند حداقلی که ما بتوانیم زندگی روزمره داشته باشیم و دغدغه معیشتی نباشد را بدهید ما تابستان هم در مدرسه آموزش ضمن خدمت می بینیم و طرح درس می نویسیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۱

  اولا کار مفید معلمان بیشتر از سایر اداره هاست.
  ثانیا معلمان مزایای جانبی دیگر ندارند .
  ثالثا در منزل نیز وقت زیادی صرف برنامه ریزی و طرح درس و سؤال و جزوه و تصحیح اوراق می کنند .
  رابعا در کشورهای پیشرفته نیز ساعت کاری معلمان همین یا حتی کمتر است در عوض امکانات رفاهی فوق العاده و موقعیت عالی مالی دارند .
  تا کجا باشد چشم بینا

  • ناشناس
   ۰ ۰

   عربا؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقا اساتید دانشگاه با 16 ساعت کار 5 میلیون دریافتی دارند
  ثانیا این تعطیلات در تمام دنیا وجود دارد سوال اشتباه است
  معلم 3 شغله حقوقش به پای کارمند دیپلم اداره برق نمیرسه و تمام مدت سال مشغول کاره

  • ناشناس
   ۰ ۰

   عزیز من دیپلم اداره برق توی سرما و گرما حتی نصف شب باید با وجود خطر برق گرفتگی از پایه برق بالا بره تا برق شما قطع نشه با خودتون مقایسه نکنید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حقوق یک خانم معلم دبستانی , با این ساعت کم کار و این حقوق خیلی زیاده ,هیچ جای دنیا این همه پول به این ساعت کم نمیدن ,
  روزی ۴ ساعت کار فقط و اقن همه تعطیلی
  روز زن و معلم هم که جای خود

  • مرام
   ۰ ۰

   عرضه داشتی معلم میشدی!!!

 • داود
  ۰ ۰

  چقدر خوه معلما خودشونو با بالاتر از خودشون مقایسه میکنند هیچوقت خودشونو با مهندسی که حقوق قانون کارگری میگیره مقایسه نمیکنند؟

  • ناشناس
   ۰ ۰

   اگه شما واقعا مهندسید و سابقه کار مفید داشته باشید حقوقتون ولو در شرکت های خصوصی خیلی بیشتر از این هاست

 • معلم بازنشسته
  ۰ ۰

  آقای معاون وزیر از بس گفتیم ما از رو رفتیم ولی شما ماشاالله هیچوقت از رو نمیرید............پس دیگه بعد از یکسال نمی خواید این صنار پاداش ما بازنشستگان را پرداخت کنید ...عجب رویی داریدشما!!!!!!!!!!!!!

 • پ
  ۰ ۰

  امان از دست این معلمان ناشکر
  حکم های شما دوبرابر حکم کارمندان هست
  همه شما توی کلاس چرت می زنین
  رتبه های همه شما عالی و خبره
  اما رتبه در حکم کارمندان پایه ارشد
  نصف معلمان بی سوادند بقیه هم کم سواد

  • ناشناس
   ۰ ۰

   گل گفتی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بابا شما معلما هم شورشو در اوردید...همش که تعطیلید...مرتب هم غر می زنید..

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اگه معلم نبود تو هم نبودی

  • معلم قبلی و مهندس فعلی
   ۱ ۰

   مگر استغفرالله معلم خداست! یا از اون پایینتر معلم پدر و مادر است؟!! معلم هم یک کارمند دولت است که "وظیفه اش" (تاکید میکنم "وظیفه اش") آموزش دادن به نحو احسن به بچه های مردم است و در قبال این آموزش حقوق میگیرد و هیچوقت حاضر نمیشود رایگان این وظیفه را انجام دهد (همانطوری که سالهاست بر سر حقوق و مزایایش بحث و دعوا میکند). پس از هیچ صنفی و قشری بالاتر نیست و البته پایینتر هم نیست و حق ندارد (باز هم تأکید میکنم "حق ندارد") بابت این کارش بر سر ما و دیگران منت بگذارد و هیچ حقی هم بر گردن بقیه ندارد مگر اینکه استثناء باشد و مازاد بر وظیفه و یا بدون حقوق، خدمت کند که البته از این نوع انسانهای خیر در سایر قشرها و صنف ها هم (نظیر پزشکان، وکلا، مهندسان، کارمندان، کارگران و حتی راننده تاکسی هم پیدا میشود.) د
   ضمناً بنده خود چند سالی معلم بوده ام و به جرأت میگویم که وجدان کاری در این صنف بسیار پایین، سطح سواد متاسفانه بشدت پایین و حتی میتوان گفت که باندازه حقوقی که میگیرند کار هم نمی کنند. البته همه را نمی گویم و در این صنف و قشر نیز آدمهای خوب و باسواد هم زیاد داریم.