کد خبر 71715

غنی نژاد: صادرکننده یارانه هستیم

یک اقتصاددان گفت:‌ به دلیل در اختیار قرار دادن انرژی ارزان قیمت و غیرمنطقی به تولید و دخالت دولت در این بخش، صادرکننده انرژی هستیم.

موسی غنی‌نژاد امروز در نشست کسب و کار، خصوصی‌سازی و فضای رقابتی در کنفرانس اقتصاد ایران با اشاره به اینکه قیمت‌گذاری دولت بر کالاها برخلاف تصور، بحث جدیدی است و چنین موضوعی در گذشته وجود نداشته است، اظهار داشت: در گذشته روابط سنتی میان دولت و نهاد بازار وجود داشت که منجر به عدم مداخله دولت مگر در شرایط اضطرار برای کالاهای خاص انجام می‌شده است.

وی ادامه داد: با شکل‌گیری نهادهای مدرن، افزایش نقش دولت در حوزه اقتصادی را شاهد بودیم که کار غیرقانونی و خلاف منطق اقتصاد بوده و برای کاهش تورم و جلوگیری از گرانفروشی نیز با دخالت دولت‌ها نتیجه نگرفتیم. وی با اشاره به اینکه آشفتگی در قیمت‌گذاری کالاهای دولتی وجود دارد، به موضوع نفت و گاز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر قیمت‌گذاری براساس منطق اقتصاد صورت نمی‌گیرد و هزینه فرصت اقتصادی درنظر گرفته نمی‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، این اقتصاددان تأکید کرد: بیشتر، صادرکننده یارانه هستیم تا صنایع تولیدی و اکنون در صنعت فولاد و پتروشیمی این موضوع مشاهده می‌شود، زیرا خوراک ارزان‌قیمت به پتروشیمی‌ها داده می‌شود که هیچ منطقی با هزینه فرصت ندارد و بهره‌وری نشان می‌دهد که صادرکننده یارانه هستیم، به همین دلیل سرمایه‌گذاری‌های خارجی در پتروشیمی‌ها وجود نداشته، زیرا خوراک آن در آینده مشخص نیست و نمی‌دانند دولت چه تصمیم‌گیری برای آن خواهد کرد.

غنی‌نژاد با اشاره به اینکه نمی‌توان با کارهایی مانند جلوگیری از احتکار و بگیر و ببند تورم را کاهش داد و جلوی آن را گرفت، گفت: مشکل در قیمت‌گذاری کالاها از سوی دولت است که باعث بسیاری از آسیب‌ها در اقتصاد می‌شود.

به گفته این اقتصاددان، میانگین نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در مدت 10 ساله 51 تا 62 یعنی در طول برنامه پنج ساله سوم و چهارم، بیش از 11 درصد در سال و میانگین نرخ تورم در همین سال‌ها 2.5 درصد بوده، اما نرخ تورم از سال 52 به این سو دو رقمی شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • محمد احمدی
  ۱ ۰

  دیر سخنان اکثر سیاست ورزان و کارشناسان، همواره از دو میزت نسبی کشور برای جذب سرمایه گذاری می گویند:
  1- نیروی ارزان
  2- انرژی ارزان
  جالب است، کسی نیروی ارزان کشور (کارگران)- که سال ها خواهان دستمزد عادلانه هستند- و همیشه کمتر از سبد معیشت بهشان مزد می دهند! کسی یارانه نیروی ارزان اعلام نمی کند!!! ولی وقتی منافع تولیدکنندگان انرژی میاید، این نعت و مزیت طبیعی-خدادادی انرژی ذاتاً ارزان ایران، می شود یارانه!!!
  اینکه ما انرژی ارزان می توانیم تولید کنیم از ذخایر عظیم گاز، یک مزیت است، از بخش خانگی گرفته (به ویژه برای اقشار ضعیف جامعه، نوعی کمک به قدرت خرید است) تا تولید.
  بر حسب محاسبات تخمینی که جاهای مختلفی من در اینترنت خواندم و از قیمت خرید خود دولت از بخش خصوصی می توان حدس زد، تولید برق از گاز طبیعی در نیروگاههای گازی به ویژه سیکل ترکیبی، هر کیلووات حدود-تخمینی 50 تومان است و خود دولت آن را کمابیش کیلوات 70 تومان از این نیروگاههای گازی می خرد، که که بسیاری شان بخص خصوصی است (حدود 90% برق کشور از نیروگاههای گاز ی تامین می شود). این برق ارزان، مزیت نسبی ما است.
  بدییه استف عمده تمرکز باید روی تولدی برق از نیروگاه گازی باشدف هیچ نوع روش دیگری نمی تواند با تولید برق گازی در ایران رقابت کند و قطعاً باید بالای 90% تولید از همین منبع و نعمت خدادادی باشد، شکر نعمت، نعمتت افوزن کند، ما که همیشه باید شکرگذار نعمات خداوند باشیم، چرا باید عامدا به خودمان احجاف کنیم وقتی می توانیم زندگی را با قیمت پایین زندگی را ادامه دهیم، چرا باید به حرف اجانب گوش دهیم، مثلا حرفهای اجانب (و از جمله نهاد مالی بین اللمی در واقع کارگزار ابرقدرتهای جهانند) می زنند که آلودگی دارد!، فلان و بیسار! اگر خودشان این ذخایر داشتند صد برابر ما سرمایه گذاری می کردند! نمونه اش دولت های گاز-نفت شل (کروزن) دارند، با وجودی این این نوع تولید به شدت آلاینده و است، آن را توسعه داده اند و اکنون رقباتی کرده اند با تولید نفت خام!
  ساده نباشیم و قدر نعمات خدادادی خود را بدانیم، هم بیشتر فناور ی تولید گاز و ساخت نیروگاه در ایران بومی است و تجربه کافی داریم و هم منبعش صدها سال در اختیار درایم. اگر واقعا مقتصد باشیم و ملی فکر کنیم.
  روی چه حسابی آقای غنی نژاد می گیود یارانه میدهد دولت، دولت دارد این برق را هر کیلوات 150 تومان (تا چایی من میدانم) متوسط می فروشد، خب سیستم پلکانی برق خوب است، هم کمک به اقشار ضعیف می شود، هم جلوی اسارف می گیرد.
  اصل گاز ثروت ملی است، به ویژهب رای مصرف عمومی و هانگی، حق مردم هستاند ار گاز ارازن استافده کنند (البته هزینه تولید+توریع+کارمزد منصافنه مثلا 5 درصد یا ککی بیشتر اشکالی ندادر) ولی اصل گاز ثروت ملی است، این امیتاز ما است، اینکه خوراک پتروشمی را به قیمت بالاتر و فوب خلیج فارس بدهند یک بحث است، ایا می خواهند این اضافه قیمت برای بازگشت به یارانه و کمک اقشار ضعیف و محرومیت زدایی باشد اشکالی ندارد، ولی اساس نباید ما این حرف رواج دهیم که داریم یارانه انرژی به تولید می دهیم. می خواهید بهانه دست خارجی ها بدهید که دامپینگ می کینم صنایمان را؟! واقعا می خواهید این پیام نادرست را به جهان رقبایمان بدهید؟!
  در حالی سایر کشورهای بزرگ صنعتی به انحصار یا تحریم انتقال فناروی، و در دست گرفتن بازارهای جهانی و در نتیجه تولید با تیراژ بالا، عملا کالای ارزان تر در برخی موارد از تولیدگنندگان ما ارائه می دهند، حالا برخی فریب دسایس اجانب به خورند و ناخواسته به تولید ضربه بزنند؟! واقعا نگاه ملی به قضیه داشته باشید.
  ایران مزیت اصلی اش در جهان اقتصاد، انرژی ارزان گاز است، باید این انرژی با ذخایر صد ساله دست کم دو برابر افزایش تولید دهد و کشور ایران را از برزگترین تولیدکنندگان انرژی ارزان در جهان کند تا جاذبه سرمایه گذاری افزایش یابد، و در نتیجه مشکل بیکار ی و فقر ریشه کن شود.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری