کد خبر 70396

حسین راغفر پاسخ داد:

چرا باید نگران افزایش نرخ ارز بود؟

قیمت ارز در ایران شدیدا تابع عرضه ارز است زمانی که دولت طبق پیش بینی های که انجام می دهد عرضه ارز را کاهش می دهد قیمت دلار نیز با افزایش رو به رو می شود. این در حالی است که خوش بینی های که در خصوص مذاکرات ۵+۱ وجود داشت زمانی که با تمدید مواجه شد قیمت دلار را دگرگون کرد و شوکی به بازار ارز وارد شد.

اما یکی دیگر ار دلایل نوسانات نرخ ارز در چند وقت اخیر کاهش محسوس قیمت نفت بود که شبهاتی در خصوص تامین بودجه سال 94 به وجود آورد و بسیاری بر این باورندکه دولت سال آینده با کسری بودجه مواجه خواهد شد. بنابراین در چنین شرایطی دولت ناگزیر خواهد بود که با افزایش قیمت حامل های انرژی و کالاهای دیگر کسری خود را جبران کند. باید انتظار داشته باشیم که در شرایط کسری بودجه یکی از کالاهای که با افزایش رو به رو شود ارز باشد. باید دید که برحسب شرایط سیاسی-اقتصادی کشور و اینکه انتظارات چگونه صورت می گیرد قیمت ها به چه سمتی خواهند رفت. البته نباید این نکته را فراموش کرد که دولت های که بدهکاران و یا با کسری بودجه مواجه هستند خواه ناخواه یکی از موارد تامین بودجه شان افزایش قیمت ارز است تا بتوانند بخشی از منابع را تامین کنند. اما تامین منابع از طریق افزایش نرخ ارز آثار بسیار مخربی خواهد داشت. کاهش ارزش پول ملی برای تامین منابع تبعات کاملا مخربی دارد و در این میان زندگی اقشار فرودست و کم درآمد جامعه را مختل خواهد کرد.

در چند وقت گذشته عرضه ارز در بازار با ثبات نسبی همراه بوده است اگر چه زمانی هم که دلار می توانسته با کاهش رو به ور شود دولت اجازه نداده است. حدود 115 میلیارد دلار از دارای هایی ارزی کشور در دسترس اقتصاد ما نیست و شاید شوخی جالبی باشد که با آزاد کردن 700 میلیون دلاری دارایی های بلوکه شده وضعیت به کلی رو به خوبی پیش رود آن هم برای اقتصاد بزرگی مثل ایران. با این حال انتظارات جامعه از آینده و آثار روانی مذاکرات اینده و به نتیجه رسیدن آن می تواند شرایط را به سمت بهبود پیش ببرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همیشه معمول بوده درفصول پاییزوزمستان قیمت مسکن کاتهش پیداکند اماامسال درماههای ابان واذر قیمت مسکن درتهران افزایش داشته است که البته یکی ازدلایل مهم ان افزایش ١٠درصدی نرخ دلارواعلام افزایش قیمت سوخت ازابتدای سال ٩٤ میباشد

  • ناشناس
   ۰ ۰

   چهارشنبه 93/10/3 ساعت 13:15دلار 3585 تومان !!!

 • خسرو
  ۰ ۰

  چرا نگران هستید یکی از معدود قوانین مصوب که با قوانین اقتصاد نیز منطبق است قانون نظام ارز شناور است که نرخ آن بر اساس مابه التفاوت تورم داخلی وخارجی محاسبه گردد که البته تا کنون به جز یکی دو سال اول این قانون اجرا نشد که اگر اجرا می شد به صورت اتوماتیک قدرت رقابت تولیدات داخلی را نسبت به واردات با لامی برد ورکود فعلی را شاهد نبودیم واهرم تحریم اینقدر قدرت نداشت اشتغال با لا میرفت ومشکلات اجتماعی درپی آن بروز نمی کرد و..... حال سوال این است چه کسی از افزایش نرخ ارز نگران است پوپولیستها و وارد کنندگان و رانت خواران ویا تولید کنندگانن وصادر کنندگان ودلسوزان ایران اسلامی لازم به ذکر است در دنیا درحال حاضر بزرگترین جنگ جنگ کاهش ارزش پول ملی است که بین آمریکا وسایر کشور های پیشرفته در جریان است تا بدین وسیله قدرت صادرات خود را افزایش ومانع برای واردات باشد

 • خسرو
  ۰ ۰

  چه کسی باید نگران افزایش نرخ ارز باشد مردم وتولید کنندگان وصادر کنندگان یا وارد کنندگان ؟؟؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری