تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

دردسرهای خرید واحد لوکس

این روزها یکی از راه های فروش واحدهای مسکونی در هیاهوی تبلیغات شان برای دیده شدن و فروش راحت تر معرفی و بزرگنمایی امکانات آنها میباشد . اما این یک طرف ماجرا میباشد در سوی دیگر مشکلاتی در خرید اینگونه واحد ها پیش خواهد آمد که به مزاق خریدار خوش نخواهد آمد که در این مطلب به دردسرهای خرید واحد لوکس میپردازیم تا شما را از آن آگاه سازیم .

امکانات واقعی یا اسمی ؟

قبل از خرید بسیاری از ساختمانها و یا برج های در حال ساخت مخصوصا اگر در حال پیش فروش باشند لیستی عریض و طویل در مورد امکانات آنها وجود دارد . امکاناتی که تقریبا همه چیز در آن است . از هلی پد گرفته تا زمین تنیس ، مشاعات آبی ، روف گاردن ، سالن بدنسازی . اما نکته ای که بدان توجه نمیشود این است که منظور از باشگاه بدنسازی چیست؟

باشگاه بدنسازی اگر واقعا بخواهد به این منظور استفاده شود نیازمند حداقل دستگاههای موجود در باشگاه های عادی و چند دستگاه برای ورزش های هوازی میباشد اما چیزی که موقع تحویل به شما نشان داده میشود یک فضای 30 یا 40 متری با چند میز و صندلی و در نهایب 1 یا 2 دستگاه میباشد . امکاناتی که شاید در موقع خرید باعث ترغیب شما به خرید واحد شده اما موقع تحویل چیز دیگریست .

در مورد بقیه امکانات نیز ساختمانهایی به وفور وجود دارند که به عنوان مثال فضای سالن اجتماعات آنها چندان قابل استفاده نیست و یا فضای آن طوری طراحی نشده که بتوان چیدمان درست در آن انجام داد . بسیاری از برج ها نیز هستند که برخی امکانات پر دردسر را حذف کرده اند به عنوان مثال پروژه الماس هروی بطور کلی مشاعات آبی ندارد .

1

هزینه نگهداری

مورد بعدی که به آن توجه نمیشود هزینه نگهداری میباشد . مشاعات آبی مانند استخر ، سونا و جکوزی چه استفاده بشود و چه استفاده نشود باید بطور ماهانه اسیدی بودن یا قلیایی بودن آب آن کنترل شود و با مواد مخصوص معتدل شود . از سوی دیگر حتی اگر استفاده از استخر کم باشد نمیتوانید تسویه خانه و پمپ آنرا خاموش کنید و یا اگر هم نخواهید کلا استفاده کنید به علت رسوب در لوله ها هزینه راه اندازی آن از سرویس ماهیانه بیشتر خواهد شد .

در مورد دیگر امکانات نظیر روف گاردن که بصورت خاموش میتواند بعد از چند سال رسیدگی نادرست آنچنان خسارتی به ساختمان تحمیل کند که باورش سخت باشد . اگر عملیات نگهداری و عایق بندی و رسیدگی و ضد آب کردن صحیح انجام نشود باعث ذخیره آب و سنگین شدن سقف در فصول بارندگی و همچنین انتخاب نادرست گونه های گیاهی که باعث ورود ریشه به سقف ، سنگین کردن آن و رشد گیاه در فضاهای نامناسب شود .

همه ی اینها در عملیات اجرا میبایست صحیح و با دقت پیاده شود و آنچه نامشخص میماند این است که ساختمانی که با چنین امکاناتی طراحی شده آیا به گونه ای بوده که در آینده هزینه گزافی گریبان ساکنان آنرا نگیرد ؟ معمولا بعد از بوجود آمدن چندین بار هزینه های اینچنینی مشخص میشود که نبودن چنین امکاناتی شاید بهتر از بودنشان است . پروژه هایی نظیر پروژه خرازی 2 و یا سهام توانمندسازی ارتش که بصورت ارگانی اجرا شده با امکاناتی متناسب با نیاز روز در حال ساخت میباشد .

2

فروش واحدهای لوکس

فروش اینگونه واحد ها نیز معقوله دیگری است . باید توجه داشته باشید که اگر ساختمانی را با امکاناتی فراتر از کشش منطقه خریداری میکنید در فروش آن قطعا به مشکل خواهید خورد . اگر رنج قیمت یک منطقه متری 10 میلیون تومان باشید و ساختمان لوکسی در آن ساخته شده و شما آنرا به قیمت 15 میلیون تومان خریده اید این اختلاف قیمت دردسر زیادی برایتان بوجود خواهد آورد . در منطقه 22 تهران انواع پروژه های ساختمانی موجود است اما عموما قیمت بر اساس پروژه هایی که بطور انبوه اجرا شده اند مانند پروژه شمیم رحمت تعیین میشود .

زیرا ترجیح داده میشود که اگر قرار باشد متری 15 میلیون تومان پرداخت شود متراژ بزرگتر یا منطقه ای بهتر برای خرید واحد مسکونی هزینه شود تا اینکه در یک منطقه درون ساختمانی سکونت کرد که قیمت آن از منطقه بسیار بالاتر است چون امکانات بهتری دارد .این انتخاب واقعا سلیقه ای است و اگر قصد فروش و نقد کردن واحد خود را داشته باشید براحتی نمیتوانید آنرا نقد کنید و یا به قیمت واقعی به فروش برسانید .

دردسرهای اجاره نشینی

حال آنکه تمامی ابعاد نگهداری و سرویس امکانات یک ساختمان لوکس را بررسی کرده ایم یکی دیگر از مشکلات را معرفی خواهیم کرد. اجاره نشین های ساختمان! شما اگر مالک ساختمان باشید میدانید هزینه آسیب به هر یک از این امکانات چقدر برایتان تمام خواهد شد ولیکن آیا کنترلی برای استفاده اجاره نشین های ساختمان نیز دارید ؟ خیر ! هر مالکی که واحد خود را اجاره داده در واقع با امکانات کامل اجاره داده و مستاجر حق استفاده از کلیه امکانات ساختمان را دارد.

3

اما اینکه چگونه از این امکانات استقاده میکند قابل کنترل نیست . اینکه در سالن بدنسازی از دستگاه چگونه استقاده شده است و یا سونا در طول استفاده این شخص بلا استفاده روشن مانده و ... مواردی هستند که هزینه های آن برای مالکان خواهد ماند و آسیب به هریک از اینها موجب هزینه های زیادی میشود .

اگر قصد خرید واحدی به قصد اجاره دادن آنرا دارید سعی بر این داشته باشید که واحدی که انتخاب میکنید امکانات استانداردی داشته باشد .

چه واحدی خریداری کنیم ؟

اگر قصد خرید واحدی دارید باید توجه کنید که چه امکاناتی جزو باید های یک ساختمان هستند . به عنوان مثال داشتن آسانسور و پارکینگ یکی از امکانات مهم در یک ساختمان است و نورگیر بودن واحد و داشتن تراس در مرحله بعدی از نظر اهمیت میباشد . خیلی دیگر از امکانات دیگر نیز وجود دارند که جهت راحتی خود ساکنین طراحی شده اند به عنوان مثال داشتن سرویس مهمان و یا اتاق خواب مستر . پروژه هایی نظیر پروژه ستین دارای امکانات استانداردی میباشند .

داشتن اینگونه امکانات طبیعی است و اینکه بسیاری از افراد به دنبال این ویژگی ها باشند به دور از انتظار نیست . پس سعی رو بر این بگذارید که با توجه به منطقه ای که در آن خرید میکنید امکانات متناسب با آنرا انتخاب کنید ، نه زیادی روی کنید و نه حداقل ها را فراموش کنید . زیرا نداشتن آنها میتواند خیلی زود باعث بروز مشکلاتی شود به عنوان مثال شاید یک واحد در طبقه 3 بدون آسانسور برای یک زوج جوان قابل استفاده باشد اما خانواده های دیگر در استفاده از آن به مشکل بر خواهند خورد و اگر قصد فروش و یا اجاره آنرا داشته باشید همیشه باید به دنبال اشخاصی بگردید که با این نقطه ضعف کنار بیایند .

کلام آخر

پروژه های ساختمانی که در حال حاضر در اجرا هستند شرایط مختلفی دارند . خیلی از آنها بصورت مهندسی و کارنشاسی شده تمامی ابعاد نیازهای ساکنین را با توجه به منطقه در نظر میگیرند و خیلی ها هم فقط به عنوان داشتن امکانات فضاهای بلا استفاده ای ایجاد میکنند که بعد از تحویل واحد به مزاق خیلی ها خوشایند نمیباشد . همچنین در نظر داشته باشید اگر ملکی را طی مراحل ساخت خریداری میکنید زمان تحویل واحد را با امکانات بطور کامل مشخص کنید .

یعنی در قرارداد خود مشخص کنید که موعد تحویل واحد با امکانات بصورت کامل باشد و تاریخ آن به همراه جریمه دیرکرد در قرارداد ذکر شود زیرا ممکن است تجهیز این امکانات پس از تحویل واحد ها ماه ها طول بکشد.

این خبر رپرتاژه آگهی است و توسط تیم تحریریه اقتصادآنلاین تهیه نشده است.

این مطلب برایم مفید است
۲ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها