کد خبر 577794

سوپر ماده خوراکی برای سلامت مغز

گروهی از محققان فرنسوی ارتباط بین بروز بیماریهای عروق مغزی و مقدار مصرف ماهی را مشخص کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اسپوتنیک با استناد به مقاله منتشره در مجله «نورولوژی»، محققان طی تحقیقات انجام شده و مطالعه آنالیز ۱۶۲۳ نفر بالای ۶۵ سال به این نتیجه رسیدند که هر چه مقدار مصرف ماهی بیشتر باشد (از یک بار در هفته تا ۴ بار در هفته)، علایم آسیب در عکس‌های مغز کمتر مشاهده شده است. این ارتباط، بیشتر در بین افراد سنین از ۶۵ تا ۶۹ نمایان‌تر بود.

بدین ترتیب این تحقیقات نشان دادند که در افراد بدون سکته مغزی و یا زوال عقل، مصرف بیشتر ماهی با بیماری‌های بیشتر نادر بالینی قلب و عروق در عکس‌های «ام ار آی» مشاهده شده است.

چگونه می‌توان روند پیری مغز را کنترل کرد؟

گفتنی است، امگا ۳ یک اسید چرب ضروری برای بدن است که بدن به طور جدی به آن نیاز دارد، اما قادر به تولید آن نیست. امگا ۳ در مقادیر زیاد در انواع ماهی‌های چرب مانند ماهی آزاد، ساردین و شاه ماهی، روغن گردو، کلزا، کتان و سویا وجود دارد.

تیم فرانسوی دانشگاه بوردو در مطالعات اخیر خود و براساس تحقیقات انجام شده اولیه در انسان و حیوان، اهمیت عملکرد امگا ۳ در مغز (به خصوص اسید دوکوزاهگزانوییک) را بررسی کردند.

امگا ۳ فعالیت سیناپس (باعث انتقال اطلاعات بین سلول‌های عصبی است) را تنظیم می‌کند و همچنین گلوکز مغز را زیاد می‌کند و منبع انرژی اصلی مغز است، به علاوه ضد التهاب است. رژیم غذایی غنی از امگا ۳ مانع از توسعه اختلالات شناختی به ویژه در مورد حافظه است. امگا ۳ از ابتلا به افسردگی جلوگیری می‌کند و افسردگی را کاهش می‌دهد و دریافت ناکافی آن باعث اختلال در رفتار، اضطراب و استرس مزمن می‌شود.

ارسال نظر