کد خبر 574229
رییس سازمان برنامه و بودجه؛

با وجود فشارها به سراغ پایه پولی نرفتیم / بودجه۱۴۰۱ بدون کسری بسته خواهد شد

مسعود میرکاظمی به تغییر آمارگیری سنتی به شکل ثبتی مبنا در مرکز آمار اشاره کرد و گفت: مرکز آمار باید بر شاخص های کلان کشور نظارت و گزارش های پیش نگر را در دستور کار قرار دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین، مسعود میرکاظمی در مراسم بزرگداشت روز آمار و برنامه ریزی گفت: اطلاعات مناسب و ضروری باید بیش از گذشته پایه و اساس برنامه ریزی‌ها، حرکت‌ها و تصمیم گیری های مسئولین کشور قرار بگیرد. 

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه کشور به سمت تغییرات اساسی در ساختار بودجه حرکت می کند افزود: در گذشته زیرساخت های فراوانی در جای جای کشور ایجاد شده اما اثر لازم بر متغییرهای کلان اقتصادی و بهبود معیشت مردم نداشته است.

وی با تاکید بر اینکه تغییر یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، افزود: منابع محدود کشور باید منابع به صورت اثربخش استفاده شود‌، به عبارت دیگر این منابع باید منجر به افزایش رشد اقتصادی شود.

میرکاظمی به زخم کهنه مشکلات ساختاری بودجه و تاکید چندباره مقام معظم رهبری بر حل این معضل اشاره و تصریح کرد: دولت سیزدهم در اولین بودجه خود تغییرات بنیادین را اعمال خواهد کرد؛ البته در این مسیر مجلس تاکنون هعمکاری و همراهی بسیار خوبی داشته است.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه اساسی ترین محور حرکت در سال ۱۴۰۱ برنامه ریزی براساس رشد اقتصادی با محوریت بهره وری خواهد بود،گفت: ظرفیت‌های بلااستفاده در کشور زیاد است و مهم عزم حرکت به سمت رشد و استفاده از توان داخلی مبتنی بر برنامه ریزی صحیح است.

وی افزود: پیش از این سرمایه گذاری‌های مناسبی در بخش صنعت، معدن، کشاورزی، خدمات و سایر بخش‌ها صورت گرفته ولی برای دستیبابی به رشد اقتصادی باید رفع موانع صورت گیرد.

میرکاظمی در ادامه با بیان اینکه مرکز آمار وظیفه سنگینی در تحقق رشد اقتصادی بر عهده دارد؛ افزود: دقت، کیفیت و سرعت دسترسی به آمار مهم است و اندازه گیری حرکت‌های اقتصادی، اجتماعی و حوزه های دیگر که در برنامه سال ۱۴۰۱ وجود دارد توسط مرکز آمار رصد می شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در ساختار جدید مرکز نظارت راهبردی طراحی شده است افزود: کار این مرکز نظارت بر شاخص‌های کلان اقتصادی است. 

وی در ادامه با اشاره به اهمیت ثبات اقتصادی در کشور گفت: کشوری که شاخص اقتصادی در آن پر نوسان است بخش خصوصی علاقمند به سرمایه گذاری نیست اما در دو ماه اخیر علی رغم فشارها بر منابع و مصارف و بدهی های سررسید شده اجازه داده نشد برای این پرداخت‌ها افزایش پایه پولی صورت بگیرد.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه ثبات اقتصادی به صورت جدی در دولت سیزدهم دنبال می شود؛ افزود: سرمایه گذار باید از آینده اقتصادی اطمینان داشته باشد و اگر ثبات اقتصادی برقرار شود جریان نقدیندگی خود به خود به سمت حرکت درآوردن چرخ های اقتصادی سرازیر خواهد شد.

وی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۱ بودجه با کسری بسته نخواهد شد ادامه داد: تلاش می شود با همکاری مجلس بودجه سال ۱۴۰۱بدون کسری تدوین شود و نیازی به استقراض و خلق پول نباشد.

میرکاظمی افزود: تاکیدات موکد مقام معظم رهبری و ماموریت ریاست جمهوری به سازمان برنامه بودجه بر همین منوال گذاشته شده است تا بودجه سال آینده بودجه بدون کسری تدوین شود.

میرکاظمی در ادامه به اهمیت بحث عدالت محوری در پروژه‌های اقتصادی پرداخت و گفت: طی سال های گذشته علی رغم اینکه در آمایش سرزمین ظرفیت های بالایی وجود دارد توسعه در کشور به صورت نامتوازن شکل گرفته است.

وی با اشاره به اینکه اهمیت آمایش سرزمین در بودجه سال آینده بسیار بالاست افزود: در بودجه سال ۱۴۰۱ آمایش سرزمین یکی از اتفاق‌هایی است که مکمل فعالیت‌های آماری و دیتای کشور خواهد بود تا با نشان دادن جهت گیری‌ها به عدالت نزدیک شویم.

معاون رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به سفر استانی هیات دولت به استان اردبیل اشاره کرد و گفت: ظرفیت‌های بالا و زیر ساخت های مناسبی در استان اردبیل وجود دارد که به علت سرمایه گذاری پایین بهره ور نشده است.

میرکاظمی با تاکید بر اینکه آن چیزی که ضرورت دارد حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب است ادامه داد: تغییر ریل اقتصادی نیاز به زمان و فرهنگ سازی دارد اما این کار اخیرا در سازمان برنامه وبودجه سرعت گرفته و بودجه سال ۱۴۰۱ بر مبنای برنامه و ساختار جدید که در برگیرنده اهداف کلان اقتصادی به مجلس ارائه خواهد شد.

رییس سازمان برنامه و بودجه نقش مرکز آمار را در رصد آمار حوزه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی بسیار مهم دانست و گفت: مرکز آمار می تواند اطلاعات ضروری و مهم را مرتب تهیه و اعلام کند. لذا تقویت و ارتقا مرکز آمار مهم است تا این ماموریت را به خوبی انجام دهد.

 میرکاظمی با بیان اینکه لازم است پایه همه حرکت های دولت مرکز آمار باشد؛ اظهار داشت: در شورای عالی آمار تصویب شده است که تنها مرکز ارائه گزارش رسمی کشور مرکز آمار است .

معاون رییس جمهور به تغییر آمارگیری سنتی به شکل ثبتی مبنا در مرکز آمار اشاره کرد و گفت: این تغییر، تحولی اساسی در مرکز آمار است که می‌تواند سرعت و دقت را بالا ببرد و هزینه‌ها را کاهش داده و دوره های آمارگیری را کوتاه کند، اما لازمه آن این است که همه دستگاه‌ها، بانک های اطلاعاتی خود را در اختیار مرکز آمار قرار دهند. 

رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: دیتاها و داده های آماری مثل خونی است که در بدن اقتصادی و اجتماعی کشور در جریان است و باید مرکز آمار با آمارگیری صحیح مرتب آزمایش خون بگیرد تا از بیماری ها  پیشگیری کند و این برای اعتلای کشور یک ضرورت است.

 حاجی بابائی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این مراسم با با بیان اینکه گام های توسعه ای کشور بر اساس آمار دقیق شکل می گیرد افزود: کسی که به آمار اهمیت نمی دهد قطعا در مدیریت موفق نخواهد بود. مدیران موفق با آمار قدم بر میدارند و با آمار به هدف می رسند.

وی با بیان اینکه ارائه آمار دقیق و صحیح بسیار مهم است افزود: آمار غلط اثرگذاری سنگین دارد و برای کشور مشکل جدی درست می کند لذا باید هر چقدر که می شود منابع در نظر گرفته شود و هزینه شود تا آمار درست داشته باشیم و این آمار در تمام برنامه ریزی های کشور ملاک قرار بگیرد.

بنابراین گزارش در انتهای مراسم میرکاظمی از تمبر اولین سرشماری نفوس و مسکن ثبتی مبنا کشور رونمایی کرد و پس از قدردانی و تجلیل از برترین‌های آماری دستور آغاز مراسم نمادین عملیات میدانی نفوس و مسکن ثبتی مبنا ۱۴۰۵ را صادر کرد.

ارسال نظر