کد خبر 551159

۳ اصطلاح بورس: از NAV تا دستگاه ریگ ...

برای فعالیت در بازار بورس داشتن کد بورسی و کد معاملاتی نیاز است و لازمه داشتن کد بورسی، ابتدا احراز هویت در سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان) می‌باشد.

برخی از کارگزاری‌ها امکان دریافت کد بورسی (از سامانه سجام) و کد معاملاتی (از کارگزاری بورس) را به‌صورت هم‌زمان فراهم کرده‌اند.

احراز هویت در سامانه سجام، به‌صورت آنلاین و از طریق نصب نرم‌افزار سیگنال امکان‌پذیر می‌باشد. پس از ثبت اطلاعات اولیه و ثبت‌نام در سایت، مدارک لازم برای احراز هویت سجام را باید اسکن شده ارسال نمایید.

افرادی که تمایل دارند، به‌صورت حضوری مراحل احراز هویت خود را انجام دهند، از طریق دفاتر پیشخوان و شعب کارگزاری نیز می‌توانند اقدام کنند.

مدارک لازم برای احراز هویت سجام شامل:

  1. اصل و کپی شناسنامه
  2. صل و کپی کارت ملی
  3. شماره‌حساب و اطلاعات بانکی ثبت‌نام‌کننده
  4. آدرس و مشخصات پستی ثبت‌نام‌کننده
  5. کپی آخرین مدرک تحصیلی (در صورت دلخواه)

برای فعالیت و سرمایه‌گذاری در بازار بورس علاوه بر داشتن کد معاملاتی که لازمه معامله‌گری می‌باشد، داشتن دانش و علم این بازار و آشنایی با تحلیل سهام نیز بسیار حائز اهمیت است.

توصیه می‌شود پیش از ورود به این بازار حتماً با اصطلاحات رایج در بورس، مانند شاخص کل و شاخص هم وزن، نماد سهام، درصد شناوری، حجم معاملات، ارزش بازار، قیمت‌های پایانی و آخرین معامله، مفهوم P/E و EPS و dps  و.... همچنین روش‌های محاسبه ارزش سهام و تشخیص نقاط ورود و خروج آشنا شوید تا در این بازار متضرر نشوید یا ضررهای خود را به حداقل برسانید.

در بازار سرمایه دارایی‌های فیزیکی مانند ساختمان، زمین، انواع کالا و... و دارایی‌های غیرفیزیکی مانند سهام، اوراق مشارکت و خزانه و مشتقه و تسهیلات مسکن، واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و.... معامله می‌شوند.

برای خرید سهام در بازار بورس باید فاصله ارزش ذاتی سهم با قیمت معامله شده در بازار را مقایسه نمایید.

همچنین برای خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری، توجه به nav صندوق‌های قابل معامله در بازار، مانند صندوق‌های دولتی دارایکم، صندوق پالایشی یا صندوق‌هایی مانند آگاس، زر و.... مهم است. برای مقایسه nav صندوق‌ها از سایت https://www.fipiran.com/ توانید استفاده کنید.

آشنایی با مفهوم NAV

33

ارزش خالص دارایی یا NET ASSET VALUE که به‌اختصار به آن NAV می‌گویند، یکی از موارد پرکاربرد برای سرمایه‌گذاران است.

به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم NAV چیست، NAV را تنها معیار برای ارزیابی کامل عملکرد یک صندوق سرمایه‌گذاری قرار دهند و این کار باید با سنجش بازده و ریسک صندوق و همین‌طور مقایسه آن با شاخص کل بورس و دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری که ماهیت آن‌ها مشابه صندوق موردنظر، صورت پذیرد تا منجر به اخذ یک تصمیم منطقی و مناسب در انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری مناسب گردد.

NAV صندوق‌ها روزانه محاسبه می‌شود زیرا باتوجه‌به شرایط بازار ارزش دارایی‌های صندوق دائماً تغییر می‌کند.

نحوه محاسبه NAV:

مجموع بدهی‌های صندوق - مجموع دارایی‌های صندوق تقسیم بر تعداد واحدهای صندوق= نحوه محاسبه NAV

محاسبه NAV شرکت‌ها در واقع اساس و بنیان اصلی تحلیل بنیادی در بازار سرمایه است.

اگر بدهی‌های صندوق که شامل بدهی به ارکان صندوق جهت خرید سهام به کارگزاری‌ها می‌باشد را از دارایی‌های صندوق کسر کنیم، ارزش خالص دارایی صندوق محاسبه می‌شود.

از تقسیم ارزش خالص دارایی بر تعداد واحدهای صندوق، ارزش خالص هر واحد صندوق یا NAV به دست می‌آید.

سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال

34

بهره‌مندی از دانش تحلیل علاوه بر بازار سرمایه به شما در بازارهای دیگر نیز کمک خواهد کرد.

سرمایه‌گذاران می‌توانند علاوه بر بازار سرمایه و بورس، در بازارهای دیگر مانند فارکس، طلا، املاک، ارزهای دیجیتال و.... هم سرمایه‌گذاری کنند.

35

ریگ چیست؟

به مجموعه‌ای از تجهیزات که به‌منظور استخراج ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد، دستگاه ریگ گفته می‌شود.

دستگاه ریگ در استخراج بیت‌کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌تواند مجموعه‌ای از سخت‌افزارها یا تنها یک کامپیوتر ساده باشد.

برای انتخاب و خرید یک ریگ ماینینگ و استخراج بیت‌کوین به‌واسطه آن، موارد زیادی از جمله مصرف انرژی دستگاه را باید مدنظر قرار دهید.

این خبر رپرتاژ است

بیشتر بخوانید
ارسال نظر