کد خبر 54228

تعادل قیمت تسهیلات مسکن با افزایش عرضه

مدیرعامل فرابورس ایران با تاکید بر اینکه تقاضا در بخش تسهیلات مسکن واقعی است، تقویت بخش عرضه را به عنوان مهمترین راهکار فرابورس و بانک مسکن برای ایجاد تعادل در بازار اوراق تسهیلات مسکن عنوان کرد.

امیر هامونی با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده در جلسه‌ای که به منظور ایجاد تعادل در قیمت اوراق تسهیلات مسکن برگزار شد، این تصمیمات را به منظور افزایش و تقویت عرضه اوراق ارزیابی کرد و گفت: در این جلسه سازمان بورس، بانک مسکن، شورای‌عالی بورس و فرابورس متفق‌القول بر این عقیده بودند که نوسانات اوراق تسهیلات مسکن ناشی از افزایش تقاضا در بازار این اوراق بوده و ربطی به سفته بازی یا نوسان‌گیری ندارد چرا که با اعمال محدودیت فروش اوراق تا 2 ماه پس از خرید و کاهش جذابیت این اوراق برای نوسان‌گیران، روند افزایشی قیمت‌ها همچنان تداوم داشته و همین امر افزایش تقاضا در این بازار را نشان می‌دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نمی‌توان یکی از دلایل افزایش قیمت اوراق را انتشار خبر افزایش تسهیلات در بخش مسکن دانست، توضیح داد: وام‌هایی که اخیرا بیان شده قرار است تا 60 یا 80 میلیون در بخش مسکن ارایه ‌شود، اصلا ربطی به اوراق تسهیلات مسکن ندارد و این اخبار مربوط به طرح جدیدی با عنوان صندوق پس‌انداز خرید مسکن است، بنابراین اگر سرمایه‌گذاران با هدف افزایش سقف وام 35 میلیون تومانی خرید و 10 میلیون تومانی جعاله برای خرید اوراق تسهیلات مسکن اقدام کنند، اشتباه کرده‌اند و در حال حاضر تصمیمی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن وجود ندارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل ازایسنا،هامونی با بیان اینکه انتشار مستقیم اوراق «تسه» به پشتوانه مطالبات بانک مسکن یکی از تصمیات گرفته شده برای ایجاد تعادل در قیمت اوراق تسهیلات مسکن، است، افزود: این طرح که منجر به افزایش عرضه اوراق می‌شود، پس از بررسی‌های بانک مسکن و با هماهنگی بانک مرکزی و سازمان بورس و همچنین پیگیری‌های فرابورس ایران به زودی اجرایی خواهد شد.

مدیرعامل فرابورس ایران از راه‌اندازی صندوقی با درآمد ثابت به منظور بازارگردانی اوراق تسهیلات مسکن خبرداد و خاطرنشان کرد: این صندوق قرار است با سود تضمین شده ضمن تجهیز منابع خود از طریق جمع‌آوری سرمایه‌های سرمایه‌گذاران، در بانک مسکن سپرده‌گذاری کرده و امتیاز تسهیلات مسکن ناشی از این سپرده‌گذاری را در بازار فرابورس عرضه کند.

به گفته وی این صندوق می‌تواند با تحدید دامنه نوسان و همچنین بازارگردانی اوراق، به ایجاد و حفظ تعادل در این بازار کمک کند و از طرف دیگر با بالا بردن منابع بانک مسکن، قدرت این بانک را برای انتشار اوراق بیشتر افزایش خواهد داد.

بن ابر اعلام فرابورس ، هامونی همچنین به دیگر راهکار ارایه شده برای تقویت بخش عرضه اوراق تسهیلات مسکن اشاره کرد و افزود: سازمان بورس برای سرعت بخشیدن به تجهیز منابع بانک مسکن و افزایش قدرت اعطای وام توسط این بانک ظرف چند روز آینده بخشنامه‌ای را صادر خواهد کرد که طی آن تمامی صندوق‌های با درآمد ثابت که پیش از این مجوز گرفته‌اند، مجاز خواهند بود تا منابعشان را در بانک مسکن سپرده‌گذاری کرده و بخشی از پرتفوی خود را به فروش اوراق تسهیلات مسکن که ناشی از این سپرده‌گذاری در بانک مسکن است اختصاص دهند.

مدیرعامل فرابورس ایران در پایان ابراز امیدواری کرد تصمیات اتخاذ شده به زودی روند معاملات اوراق تسهیلات مسکن را متعادل کرده و نوسانات بالای این اوراق را کاهش دهد.

 
بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ضدبورس
  ۰ ۰

  وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا پس از ماه‌ها مذاکره به تازگی گفته است که ایالات متحده به دنبال لغو تحریم‌ها نیست، بلکه در بهترین حالت آن‌ها را تعلیق می‌کند. این گفته تصدیقی بر نظریه استمرار چرخه تحریم‌ها حتی در هنگام مذاکره برای لغو آنهاست.

 • دکتر احمدی نژاد (فوتبالیست)
  ۰ ۰

  محمدحسین نژادفلاح در مورد مزایده باشگاه راه‌آهن گفت: دادگستری تخصص لازم را در بحث تیم‌داری ندارد. بازی‌ها از روز پنجشنبه آغاز می‌شود و راه‌آهن باید مقابل استقلال که مهمترین بازی است قرار بگیرد. اگر راه‌آهن باشد. فرض کنید این باشگاه بخواهد به مزایده گذاشته شود اما سؤال من این است سرمایه‌گذار تهرانی وجود دارد که این تیم را بخرد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مالکین اکثرل با قیمتهای کنونی فروشنده نیستند بعد از ماه رمضان افزایش قیمت شروع می شود و در پاییز و زمستان شیب افزایش تند می شودبعد از عید هم انفجار قیمت در راه است