{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 52475

اقتصاد به زبان ساده

کتاب های اقتصادی یا بسیار پیچیده و فنی هستند و یا کتاب های مقدماتی اند اما معطوف به اقتصاد کشورهای غربی و خصوصا آمریکا نوشته شده اند و خواننده حتی اگر حوصله کند که فرمول ها و نمودارهای آن را بفهمد ربط آن مطالب را به وضعیت اقتصاد ایران و مباحث روز در نمی یابد.

بسیاری از افراد دوست دارند که از بحث‌ های اقتصادی که در رسانه ها در می گیرد سر در آورند. دوست دارند معنای آمار و ارقام اقتصاد کلان را بفهمند و دلالت آن را در زندگی روزمره شان متوجه شوند. تا کنون کتابی که به شکل رضایت بخشی به این افراد در جهت تحقق این هدف یاری رساند وجود نداشت. کتاب های اقتصادی یا بسیار پیچیده و فنی هستند و یا کتاب های مقدماتی اند اما معطوف به اقتصاد کشورهای غربی و خصوصا آمریکا نوشته شده اند و خواننده حتی اگر حوصله کند که فرمول ها و نمودارهای آن را بفهمد ربط آن مطالب را به وضعیت اقتصاد ایران و مباحث روز در نمی یابد.

از سوی دیگر سالهاست که مباحث اقتصاد ایران را از نزدیک دنبال می کنم و طی 8 سال گذشته بیش از 300 سرمقاله و مطلب در روزنامه های اقتصادی و رسانه های عمومی در مورد سیاست های اقتصادی منتشر کرده ام. وبلاگ اقتصادی "دوستدار سقراط" نیز با سابقه 10 سال در همین جهت فعال بوده است. در این مدت پیوسته با این واقعیت روبرو بوده ام که اگر مبانی اقتصاد به درستی برای افراد تشریح نشود امکان تشخیص درست سیاست های اقتصادی غلط از درست را نخواهند داشت و به سادگی دستخوش فریب سخنان زیبا و یا وعده های فریبنده و مردم پسند می شوند. تجربه نوشتن در روزنامه ها و رسانه های عمومی به من آموخت تا چگونه با مخاطبان غیر اقتصاد خوانده باید ارتباط برقرار کرد و چگونه مباحث تخصصی و پیچیده را به زبان ساده بیان نمود.

وجود کمبود یاد شده و توانایی که در خود سراغ داشتم مرا بر آن داشت تا کتابی تحت عنوان اقتصاد برای همه تدوین کنم. جلد اول آن که به اقتصاد کلان اختصاص یافته اخیرا توسط انتشارات ترمه منتشر شده است. نسخه پیش نویس کتاب را به اساتید اقتصاد معروف کشور عرضه کردم و تایید آنها را دریافت کردم. وسواس من موجب شد تا آن را به دکتر صالحی اصفهانی استاد دانشگاه ایلی نوی آمریکا نشان دهم و همین امر زمینه ساز مباحثات تلفنی و گاه حضوری نزدیک به 50 ساعت شد. ایشان با دقت نظر مثال زدنی و دانش قابل تحسینی که داشتند در بهبود، اصلاح و تکمیل کتاب بسیار یاری کردند و نهایتا نیز مقدمه ای عمیق و خواندنی بر کتاب نوشتند. ان شالله با حسن استقبال مخاطبین جلد دوم آن که به اقتصاد خرد اختصاص دارد منتشر خواهد شد.

کتاب اخیرا به توزیع کنندگان عرضه شده ولی خود انتشارات ترمه به آدرس خ انقلاب، خ 12 فروردین پلاک 290 به شماره تلفن 66963301 نیز آن را عرضه می کند.

ارسال نظر

  • آق رضا
    ۰ ۰

    ممنون

  • ناشناس
    ۰ ۰

    چطور میشه خرید؟لطفا برای خرید اینترنتی هم بزارین؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری