کد خبر 517433
چک ثبت نشده در سامانه صیاد را دریافت نکنید به این دلیل که آن چک قابلیت نقد شوندگی ندارد.
 
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم،  آمنه نادعلی زاده سخنگوی اجرای قانون جدید چک عنوان کرد: قانون جدید چک مشمول چک‌های بنفش رنگ جدید می‌شود که دارای عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» است.

وی افزود:چک های جدید از ابتدای فروردین سال جاری توزیع شده‌اند و فرآیند تبادل آنها با چک‌های قبلی متفاوت است،به گونه‌ای که صادرکننده باید مشخصات چک چون تاریخ، مبلغ و هویت دریافت کننده و خود را در سامانه صیاد ثبت کند.

نادعلی‌زاده تاکید کرد: گیرنده چک هرگز چک ثبت نشده در سامانه صیاد را دریافت نکند زیرا، آن چک قابلیت نقد شوندگی ندارد.گیرنده چک هم باید به سامانه مربوطه مراجعه کند، استعلام بگیرد و اطلاعات درج شده بر چک و در سامانه صیاد را چک کند.قانون جدید چک به اجرای مقررات موجود در قانون مبارزه با پولشویی کمک و از جعل چک جلوگیری می‌کند.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک ادامه داد: چک‌های قبلی به روال گذشته پذیرش و پردازش می‌شوند اما چک‌های جدید در وجه حامل صادر نمی‌شوند و از طریق سامانه صیاد نقل و انتقال داده می‌شوند.چک‌های قدیمی فعلا کارسازی می‌شوند اما این روند دائمی نیست و بانک مرکزی در زمان مشخصی آنها را از بازار جمع آوری می‌کند.

لازم به ذکر است که براساس قانون جدید چک، همزمان با توزیع دسته چک‌های جدید در بانک‌ها، از پنجم فروردین امسال، ثبت چک‌های جدید و با رنگ بنفش در سامانه صیاد اجباری شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر