کد خبر 517406

برخی از بانک ها در اقدامی عجیب در سطح کشور، سرمایه با سود سپرده ۲۰ تا ۲۳ درصد را جذب می کنند!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، بعد از تغییر وضعیت بورس،بسیاری از سرمایه گذاران با تبلیغات بانک ها به سمت سپرده های بانکی روی آوردند. موضوعی که چند مدت بعد با جذابیت های غیرقانونی همراه شده و سودهای فرای قانون به آن اضافه شد. برخی از بانک ها با تبلیغ سودهای بیش از ۱۸ درصد به وضع شروطی روی آوردند. 

رئیس کل بانک مرکزی معتقد است که افزایش سود‌های بانکی ربطی به بازار بورس نداشته و در مورد بازار بورس هشدار‌های لازم را داده بود.

عده ای بر این باورند که سودهای بین بانکی به نوعی مرجعی برای هر بانک در تعیین سود سپرده است، بانک‌ها در صورت مواجه شدن با کسری نقدینگی با استقراض یا وام گرفتن به سمت تعادل نقدینگی خود می‌روند. آن ها برای متوسل نشدن به بانک مرکزی، بازاری به نام بازار بین بانکی تشکیل و در آن اقدام به عرضه و تقاضای نقدینگی آن هم به صورت وام می‌کنند؛ بنابراین در بازار بین بانکی، انتقال نقدینگی از موسسات مالی دارای مازاد به موسسات مالی دارای کسری وجوه است.

دو نظریه وجود دارد؛ اول آن که نرخ سود بین بانکی، نرخ سود مرجع در بازار پول به حساب می‌آید و معیاری برای تعیین سایر نرخ سودها است. 

 عباس قلی پور کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد: در حال حاضر انتظارات تورمی در جامعه تحت چند عامل کاهش پیدا کرده است. این به این معنی است که در سال آینده باید شاهد کاهش قیمت ها در جامعه باشیم. 

وی ادامه داد: اگر نگاهی به حجم مبادلات بانک ها بیندازیم، متوجه می شویم که  نسبت به ماه های گذشته کاهش یافته است. از این رو نیاز بانک ها به ذخیره تسویه بین بانکی هم کم شده و نرخ سود بین بانکی کاهش پیدا می کند. رئیس کل بانک مرکزی هم در همین خصوص صحبت کرد.

احمد جان جان کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: عامه مردم فکر می‌کنند که نرخ سود سپرده با نرخ سود بین بانکی به یک معناست  در حالی که این گونه نیست، نرخ سپرده در اصل سودی است که به سپرده‌ها تعلق می‌گیرد.

وی بیان کرد: نرخ قانونی سود سپرده بانکی ۱۵ درصد است، اما متاسفانه بعضی از بانک‌ها سود ۲۱ یا ۲۰ درصد می پردازند، سیاست گذاران پولی باید جلوی این مسئله را از طریق قانونی بگیرند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر عده‌ای هستند که می‌گویند نرخ سود سپرده بانکی باید به ۵ درصد برسد بنده به شدت با این موضوع مخالفم زیرا این کار به نفع بازار سرمایه و به ضرر بانک‌ها تمام می‌شود، این اقدام اگر قرار است رخ دهد  بهتر است که پلکانی  و براساس یکسری سیاست گذاری باشد.کاهش سودبین بانکی؛ از نجات بورس تا افزایش تورم!

جان جان بیان کرد:  اگر به صورت ناگهانی نرخ سود بانکی کاهش پیدا کند به دلیل اینکه اعتماد مردم نسبت بازار سرمایه کاهش پیدا کرده، حجم نقدینگی به سمت بازار‌های موازی اعم از ارز، سکه، طلا، خودرو و ... خواهد رفت  که به دنبالش مشکلاتی همچون تورم به وجود می‌آید.

وی بیان کرد: اگر  بانک‌ها طبق  ابلاغیه بانک مرکزی عمل کنند، کریدور غیر بانکی نیز اصلاح می‌شود همچنین نرخ ارز و تورم  همسو با آن روند نزولی پیدا می کنند  و اوضاع در  بازار سرمایه نیز بهتر می شود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: هرچه روند سودهی به سپرده ها روند نزولی پیدا کند بانک‌ها کار‌های عملیاتی زیاد تری می‌توانند انجام دهند که این مسئله در آینده به نفع سهامدارانشان خواهد بود.

حسین باقر جواد یکی از کارشناسان اقتصادی اظهار کرد: نرخ سپرده های بانکی بخشی از هزینه سرمایه گذاری بوده و کاهش نرخ سپرده های بانکی حجم سرمایه گذاری را افزایش می دهد. در نتیجه افزایش تولید، قیمت ها کاهش پیدا می کنند؛ در نتیجه تورم کم می شود.

وی ادامه داد: بانک مرکزی به دنبال اجرای سیاست های پولی از طریق عملیات بازار باز است. از این رو این معاملات را در بازار بین بانکی انجام می دهد و برای آن ها نرخ سود مشخصی در نظر می گیرد.کاهش سودبین بانکی؛ از نجات بورس تا افزایش تورم!

این کارشناس بیان کرد: زمانی که نرخ سود بین بانکی زیاد می شود، هزینه فرصت گرفتن وام برای بانک ها بیشتر می شود. بنابراین برای جبران کمبود نقدینگی، نرخ سود سپرده  را  افزایش می دهند و نقدینگی را جذب می کنند. زمانی که حجم پول در گردش کم می شود، نرخ تورم هم به نرخ تورم بانک مرکزی نزدیک می شود.

از نظر کارشناسان در حال حاضر زمان مناسبی برای کاهش سودهای بین بانکی نیست. در مقابل برخی از مسئولان ادعا می کنند هرچه زودتر باید سودهای بین بانکی کاهش یابد. بلکه بانک ها نقدینگی خود را وارد بازار بورس کنند تا بورس ایران به اوج دوباره خود برگردد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ایرج
  ۷ ۱۸

  مردم را ربا خور نکنید آقایان همتی رییس بانک مرکزی شما با این کارتون بزرگترین ضربه را به تولید میزنی آقای همتی چراغ خاموش سود بانکی رو میبرین بالا که چی بشه بانک اینهمه سود میکنه چیکار میکنه بگین مردم هم بدونن ، دلالی میکنه درسته روغنو برنجو جمع میکنه قیمتشو میبره بالا لابد کدام یک از بانکهای ما برهم زن اقتصادی نیستن ودر رشد تولید نقش دارن اینا بنگاه داری میکنند با پول مردم زمین میگیرن و، ،، وای بر این اقتصاد اسلامی ، ننگ بر بانک مرکزی وبانهای ما که نزول میخورن

 • ناشناس
  ۳۸ ۱

  بااین وضع اقتصادی باید سود بانکی 50درصد اعمال شود

 • ناشناس
  ۳۲ ۱

  در اقدامی عجیب !!!واقعا این سوده که میدن با این تورم مسخرست

 • ناشناس
  ۳۴ ۲

  هر کار بین بانکی میکنید بکنید لی سود سپرده های مردم نباید کاهش داشته باشه تازه باید افزایش داد سود سپرده های مردم

 • ناشناس
  ۱۰ ۱

  اینا همش مسخره بازی هست گول میزنید مارو ،تورم رشد میکنه بورس ریزش ،سود بانکی کم میشه ،بورس ریزش ،قیمتای کارخونه وتولیدیها میره بالا بورس افت میکنه ،بایدن اومد بورس افت کرد،اصلا هرچی بشه یا نشه فرقی به حال دیگری نداره ،هرجا یه رییسی داره متاسفانه هر رییسی هم برای خودش رییس جمهوری شده تا به نفع شخص خودش نباشه کاری نمیکنه ،

 • حسن زاده
  ۲ ۱۷

  همین سودهای موهومی تورم و اقتصاد ایران را به این وضعیت رسانده و مردم از این رباخواری نابود می شوند و گروهی موج سواری می کنند ، سود باید فقط از سرمایگذاری در تولید باشد و پول های باید مستقیم وارد تولید شود و بهترین روش آن در دنیا همین بازار سرمایه است که اینجا مردم را نابود نموده

 • ناشناس
  ۸ ۱

  اینها بیست سال دیگه هم یاد نمیگیرن

 • ناشناس
  ۱۹ ۰

  آقای عزیز لطفاً از این چرندیات دست بردارید سود بانکی که شما به مردم میدهید چند رقاض که میدید با این تورم چی میشد که میخواهید کمش کنید حرف مفت مفت مفت میزنی هر کی هستی حرفی که زدی به مفت هم نمیرزد مرغ کیلویی 25000گوشت کیلوی145000شما چی میگی بابا تو را خدا جمعش کنید

 • احمدی
  ۱۵ ۲

  باسلام متاسفانه بانکها با استثمارکردن پول ملت با کمترین بهره بانکی برای خود با پول ملت ایجاد اپارتمانهای مسکونی گردش دربازارتولیدوغیره ارزش افزوده امول خودشان را دهها برابر میکنند درسال گذشته بانکها باپول سپرده گذاره صاحب املاک بسیاری شدند.ارزش ملک ۷۰۰ % رشدکرد ولی سپرده گذاربدبخت ارزش ریالیش

 • ناشناس
  ۸ ۱

  ,اخه کدوم ادم نفهمی پول میزاره تو بانک با این تورم ۶۰ درصدی

 • احمد
  ۱۰ ۱

  خدالعنتشون کنه خونه ماشین هرچی ک فکرشو کنی 10برابرشده ففط پول ما تو بانک بب ارزش شده واله کارندارم کمی پول گذاشتم ک اموراتمون بگذره اونم سودش اوردن پایین و پول بی ارزش شد کاری هم بلد نیستم مریض توان کار ندارم پول گذاشتم بانک بدبختمون کردن لعنت بهشون الهی امین نگذره از باهس بانیش

 • ناشناس
  ۷ ۱

  مردم مواظب باشید پولتان از بین نرود

 • محمد
  ۸ ۰

  سود بانکی را زیاد کنید که پول های سرگردان بره تو بانک ، که ما از تورم خسته شدیم پول ها باید به شبه پول تبدیل شود خودم توی بورس ضرر هنگفت کردم اگر فکر می کنید که با پایین نگه داشتن سود بانکی ، بورس میره بالا ، این یک اشتباه پیش نیست فعلا عامه مردم جرات خرید سهام را با این وضعی که پیش آمده را ندارند

 • ناصر
  ۶ ۰

  لطفایکی بفرمایدکدوم بانگ سودبیشتری میده

  • محسن
   ۴ ۰

   بانک آینده

 • ناشناس
  ۲ ۰

  دخترم دانشجو و خود سرپرسته براش سپرده گذاشتم امرار معاشش بشه . هیچ در آمدی نداره. اگه سود سپرده از ۱۸٪ به ۲۰ درصد نرسه موجودی را خارج میکنم . دلال بازی بسه ما سپرده داران براتون بازار خرید فروش و تولید ایجاد کردیم سودما از سود بورس باید بیشتر باشه.
  دیگه بسه اینقدر یاوه گویی . فکر افزایش سپرده باشید والا بسیج میشیم برای خارج سپرده ها.

 • فهیمه
  ۲ ۰

  اصلا تورم ربطی به سود بانکی نداره تورم ربط به بی کاری و خوابیدن تولید و اختلاس گر داره ربط به مدیریت نادرست وبی کفایت داره