کد خبر 514429

نخست وزیر انگلیس در سخنرانی در پارلمان این کشور و در سیاستی همسو با دولت آمریکا به لفاظی علیه ایران و چین پرداخت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس درباره ایران مدعی شد:به شدت نگران نفوذ ایران در منطقه، بویژه رفتارهای مخرب این کشور هستیم. ما به ویژه نگران خطر تولید سلاح اتمی توسط ایران هستیم.

انگلیس در کنار فرانسه و آلمان سه کشور اروپایی هستند که از سال ۲۰۱۵ به توافقی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور دست پیدا کردند. این توافق قرار بود در ازای ایجاد محدودیت‌ در بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای، تحریم‌های اعمال‌شده به بهانه هسته‌ای علیه ایران را رفع کند. ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به طور کامل تعهداتش را اجرا کرد و به کشورهای اروپایی برای عمل به تعهداتشان فرصت داد، اما کشورهای اروپایی یاد شده هنوز نتوانستند به وعده‌هایشان عمل کنند.

نخست وزیر انگلیس در پارلمان این کشور، ایران و چین را تهدید فزاینده علیه جهان آزاد خواند. وی در خصوص چین نیز گفت: «چین برای جامعه‌ای همچون جامعه ما چالش بزرگی خواهد بود.»

نخست وزیر  انگلیس همچنین گفت که در بحبوحه عدم ایستادگی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برابر تهدیدهای جهانی، زرادخانه کلاهک‌های هسته ای انگلیس را چهل درصد افزایش می‌دهد. انگلیس حدود ۱۹۵ کلاهک اتمی در اختیار دارد. لندن در حالی قصد دارد زرادخانه اتمی خود را گسترش دهد که  این کشور در بررسی دفاعی راهبردی سال ۲۰۱۵ خود به کاهش مجموع ذخایر تسلیحات هسته‌ای خود تا حدود ۱۸۰ کلاهک متعهد شده بود.

روزنامه تلگراف در این زمینه نوشت، در صورت عملی شدن افزایش تعداد کلاهکهای اتمی انگلیس، این برای نخستین بار از پایان جنگ سرد به این سو خواهد بود که شمار کلاهک‌های اتمی این کشور افزایش پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر