کد خبر 512576

عرضه اولیه ها به عنوان جذاب ترین اتفاق بازار سرمایه، این روزها یا لغو میشوند یا مورد استقبال قرار نمیگیرند یا قیمت آن ها در کوتاه مدت به روز عرضه یا حتی پایین تر از روز عرضه می‌رسد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، عرضه اولیه ها به دلیل بازدهی بالایی که دارند قسمت مورد علاقه بورسی ها هستند. به گونه ای که سهم بسیاری از سهام داران از بازار سرمایه فقط عرضه اولیه ها است و پای بسیاری از این افراد به دلیل عرضه اولیه به بازار سرمایه باز شده است.

این اتفاق جدیدی در بازار سرمایه نیست و چندی پیش هم شاهد لغو عرضه اولیه سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی بودیم که قرار بود در بازار بورس عرضه شود. اتفاقی که در شهریورماه برای نماد غزر و اواخر مردادماه برای غکورش افتاد و باعث شده برخی سهام داران به این روند اعتراض داشته باشند. چرا که هرچند مانند ماه های ابتدایی سال از عرضه اولیه ها استقبال نمیشود و شاهد کاهش چشم گیرتعداد خریداران عرضه اولیه طی ماه های گذشته بودیم اما این عرضه ها همچنان عنوان جذاب ترین بخش بازار سرمایه را یدک میکشند و بسیاری از سهام داران برای خرید عرضه اولیه ها برنامه ریزی میکنند.

بررسی میزان مشارکت مردم در خرید عرضه اولیه ها گواه آن است که رنگ قرمز بازار سرمایه بر سر عرضه اولیه ها نیز سایه انداخته است.  به طوریکه در عرضه اولیه  که در میانه های شهریورماه صورت گرفت، پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مشارکت کردند، در عرضه اولیه سپیدار که اواسط دی ماه صورت گرفت، چهار میلیون و ۱۰۰ هزار نفر مشارکت کردند، در عرضه اولیه کزغال که اواسط بهمن ماه صورت گرفت، سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مشاکرت کردند و در عرضه اولیه اپال که روز گذشته صورت گرفت تنها دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مشارکت کردند.

البته این تنها یک روی حاشیه های این روزهای عرضه اولیه ها است و روی دیگر چالش ها به لغو عرضه آن هم در دقیقه ۹۰ اختصاص دارد! لغو دو عرضه اولیه در همین ۲۴ ساعت گذشته، گواه این موضوع است. وعده عرضه اولیه سهم شرکت ریل پرداز نوآفرین در نماد "حآفرین" در ۱۳ اسفندماه در بازار فرابورس داده شد، هرچند که به این وعده عمل نشد و قرار شد این عرضه اولیه، ۱۹ اسفند صورت بگیرد. اما در این روز هم پای سهم این شرکت به بازار سرمایه باز نشد و ناظر بازار ساعتی قبل از زمان عرضه، در پیامی از لغو آن خبر داد. بر اساس اطلاعیه شرکت بورس، عرضه اولیه شرکت سرمایه گذاری مدیریت سرمایه مدار در نماد "مدار" که قرار بود فردا صورت بگیرد، نیز لغو شد!

اما سهامدارانی هستند که برای تامین نقدینگی مورد نیاز خرید عرضه اولیه ها، برخی از دیگر سهم های خود را در ضرر میفروشند و یا نقدینگی جدیدی وارد بازار میکنند. حتی برخی کارگزاری ها به صورت خودکار بخشی از پول سهام دار را برای خرید عرضه اولیه نگاه میدارند و سهام دار با این بخش از پول خود امکان خرید سهم دیگر را ندارد.

به هر صورت لغو عرضه اولیه ها در این روزهای پرنوسان بازار سرمایه که وزنه روزهای چراغ قرمز آن بر وزنه روزهای چراغ سبر آن سنگینی میکند، ممکن است باعث کمتر شدن اعتماد سهامداران به این بازار شود. آن هم در شرایطی که تقریبا هیچ دلیلی برای لغو این عرضه ها از سوی مسئولان به سهامداران ارائه نمیشود!

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ایرج
    ۰ ۰

    نمادهای که از لحاظ ارزندگی خیلی بیشتر از عرضه های اولیه زمین مانده وتقاضای ندارند وکسی نمیخره اونوقت عرضه اولیه های گران را برای چی بخرن جیب مالک عرضه اولیه پر بشه شما اول فکری بحال بازار کن بعدش عرضه کن اپال وسپهر و،،،،،،،نگاه کنید ۹۰ درصدشون از قیمت عرضه پایین تره مردم ابله نیست