کد خبر 511624

سود فروش میوه نهایت باید ۳۰ درصد باشد،ولی واسطه ها و ودلالان از مرحله خرید میوه از باغدار تا به دست مصرف کننده برسد، تا ۲۰۰ درصد سود می کنند و علت آن هم معاملات مکرر میوه بین واسطه‌هاست.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، مجتبی شادلو عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران کشور عنوان کرد: فرمایشات اخیر رهبرمعظم انقلاب درباره قیمت بالای میوه با وجود تولید فراوان  و عدم بهره مندی باغداران از تولید خود نشان از اطلاعات مناسب ایشان از بطن جامعه و تولید کنندگان است.

وی افزود: تولید کنندگان بخش کشاورزی وضعیت خوبی ندارند و معلوم نیست بعد از تولید می توانند محصولات خود را در بازار بفروشند یا خیر. بعد از هدفمندی یارانه ها، بخشی از یارنه های بخش کشاورزی حذف و در سال جاری نیز قیمت کود های شیمیایی آزاد شد و دیگر حمایت خاصی از تولیدکننده وجود ندارد در حالی که مسئولان همیشه حرف از حمایت از تولید کنندگان بخش کشاورزی می زنند.

شادلو خاطرنشان کرد: قیمت کود در سال جاری 5 برابر  شد و قیمت تراکتور از  70 تا 80 میلیون تومان سال گذشته  به 500  میلیون تومان رسید.همچنین، قیمت وسایل جمع آوری میوه،در سال جاری افزایش یافت به طوری که قیمت پوشال و کاغذ 2 تا 4 برابر شده است که همه این موارد بر قیمت تمام شده باغداران تاثیر می گذارد و باعث می شود که تولیدات این بخش زیان ده شود.

عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران کشور گفت :بخش کشاورزی نیازمند حمایت ویژه است.این بخش تامینن کننده امنیت غذایی کشور است و ضامن استقلال و آزادی کشور است و از وابستگی به دیگر کشورها جلوگیری می کند.

وی اشاره کرد: بر اساس قوانین صنفی، خرده فروشان سطح شهر ها باید حداکثر 30 درصد سود خرده فروشی دریافت کنند اما در حال حاضر شاهد تفاوت 2 تا 3 برای قیمت میوه از عمده فروشی میدان مرکزی تا خرده فروشی های سطح شهر هستیم.خرده فروشی های می گویند کرونا باعث کاهش مصرف میوه شده است و فروش با 30 درصد سود کفاف دخل و خرج آنها را نمی دهد؛ باید میزان سود خرده فروشی را اصلاح کرد نه اینکه باعث قیمت گذاری سرخود میوه در مغازه ها شوند .

وی در مورد صادرات میوه که باعث افزایش قیمت آن شده است،اضافه کرد: حجم زیادی از میوه های باغداران در انبار مانده است؛  تا این موقع سال به طور معمول باید 70 درصد میوه های پاییزه در بازار به فروش می رسید اما در سال جاری به دلیل اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته است تنها 30 درصد از تولیدات در بازار فروش رفته و 70 درصد آن در سردخانه ها است؛ در صورت عدم جذب  این محصولات در بازار یا صادرات آنها برای تولید کنندگان فاجعه ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر