کد خبر 505465

بیشترین عیدی نصیب چه کسانی می‌شود؟

حداقل و حداکثر عیدی پرداختی به کارگران در سال جاری اعلام شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرارو، در میان جامعه کارگری برخی افراد عیدی کامل دریافت نمی‌کنند. برای افرادی که کمتر از یک سال کار کرده باشند هم براساس ۶۰ روز کار و نسبت ایام کارکرد محاسبه می‌شود. به این شکل که حداقل مزد ماهیانه در عدد ۲ ضرب و بر تعداد روز‌های کاری تقسیم می‌شود. (حداقل مزد ضربدر ۲ تقسیم بر ۱۲ و ضربدر تعداد ماه کارکرد)

مطابق قانون کار حداقل عیدی کارگران برای یک سال کار حداقل معادل ۶۰ روز و حداکثر ۹۰ روز است، بر این اساس امسال حداقل عیدی پرداختی به کارگران بین سه میلیون و ۸۲۰ هزار تومان تا پنج میلیون و ۷۳۱ هزار تومان خواهد بود.

بر اساس ماده واحده قانون کار که در پایان شهریور سال ۱۳۷۰ اصلاح شد تمام کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند.

برای محاسبه حداقل عیدی باید دستمزد روزانه مصوب امسال را در ۶۰ روز ضرب کنیم. با توجه به اینکه دستمزد روزانه ۶۳ هزار و ۶۸۰ تومان است، حداقل عیدی که باید پرداخت شود سه میلیون و ۸۲۰ هزار تومان است. در ماده واحده قانون کار آمده است که مبلغ پرداخت عیدی کارکنان نباید از ۹۰ روز حداقل مزد روزانه تجاوز کند. بر این اساس حداکثر عیدی که کارگران دریافت می‌کنند هم پنج میلیون و ۷۳۱ هزار تومان است.

در میان جامعه کارگری برخی افراد عیدی کامل دریافت نمی‌کنند. برای افرادی که کمتر از یک سال کار کرده باشند هم براساس ۶۰ روز کار و نسبت ایام کارکرد محاسبه می‌شود. به این شکل که حداقل مزد ماهیانه در عدد ۲ ضرب و بر تعداد روز‌های کاری تقسیم می‌شود. (حداقل مزد ضربدر ۲ تقسیم بر ۱۲ و ضربدر تعداد ماه کارکرد)

برای نمونه چنانچه فرد یک ماه کار کرده باشد ۳۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان و با دو ماه کار ۶۳۷ هزار تومان دریافت می‌کند. چنانچه فردی نیمی از سال را در کارگاهی مشغول به کار باشد یک میلیون و ۹۱۱ هزار تومان عیدی می‌گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • فرهادعبدلی
  ۱ ۰

  کاش اونایی هم که نه بیمه دارند نه درآمدی دارند نه کاری دارند اقشار بدون درآمد هستند دولت ب فکر اینا هم باشند مخصوصا نزدیکهای عیده،

 • علی ابرفت
  ۱ ۰

  به کارگران که تعدیل شدن عیدی بدین خواهشا الان یک سال خوردی بیکارن خاهشن واریز کنن

 • ناشناس
  ۱ ۰

  خجالت نکشیدید ۱۵۰۰ عیدی دادید با این پول سر قبر پدر و مادرم هم نمیتونم برم

 • ناشناس
  ۱ ۲

  برا اجاره نشینا هم فکری بکنین لطفا اجارها بالاس ما ک ن حقوقی داریم ن بیمه ای ن هیچی چ کار کنیم چقدر با فقر زندگی کنیم ولا با این گرونی چ باید کرد ن عیدی داریم ن حقوق ن بیمه فکری هم برا ما بکنین بخدا هرکی خونه داره زندگیش خوبه ما بد بختیم ک خونه ندارم
  سر سال با اردنگی ممیندازنمون بیرون

 • ناشناس
  ۲ ۰

  ی دفعه بگین برین بمیریم وسلام

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام چرا به یارانه بگیر ها عیدی نمیدهید شما که میدانید هیچ درآمدی ندارن لطفا به فکر انها هم باشین تشکر

عناوین بیشتر