کد خبر 482212

رییس کل سازمان امور مالیاتی تشریح کرد؛

پیامدهای هوشمندسازی نظام مالیاتی

امید علی پارسا مهم‌ترین دستاورد وزارت اقتصاد در سال‌های اخیر را هوشمندسازی نظام مالیاتی دانست و گفت: یکی از پیامدهای این دستاورد تحقق حدود ۱۰۰ درصدی درآمدهای پیش بینی شده مالیاتی در هفت ماهه نخست سالجاری بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، امید علی پارسا گفت: بدون تردید یکی از مهم‌ترین دستاوردهای وزارت امور اقتصادی و دارایی در سالهای اخیر، هوشمندسازی نظام مالیاتی بوده که مهمترین پیامد آن، تحقق ۹۷ درصدی درآمدهای مالیاتی سال ۱۳۹۷، تحقق ۱۰۲ درصدی درآمدهای مالیاتی سال ۹۸ و همچنین تحقق حدود ۱۰۰ درصدی درآمدهای پیش بینی شده هفت ماهه نخست امسال بوده که اینچنین عملکردی، بسیار قابل ملاحظه و کم سابقه است.

 

 طبق اعلام سازمان امور مالیاتی، پارسا ادامه داد: تحقق درآمدهای مالیاتی سالهای اخیر، در حالی اتفاق افتاده که کشور با تحریمهای شدید اقتصادی رو به رو بوده و تحقق کامل درآمدهای مالیاتی، بدون افزایش نرخ مالیاتها و فشار بر مودیان فعلی و تنها با تمرکز بر شناسایی مودیان جدید، مبارزه با فرارهای مالیاتی و وصول مطالبات مالیاتی رقم خورده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، افزود: از ابتدای سال ۱۳۹۷ لغایت مهرماه سال ۱۳۹۹ از محل اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، رقمی معادل ۶۰ هزار میلیارد تومان در قالب عوارض و به منظور توسعه شهری و روستایی، در اختیار شهرداری‎ها و دهیاریهای سراسر کشور قرار گرفته است.

 پارسا گفت: همچنین مجموع مالیات قابل تخصیص به بخش سلامت ( وزارت بهداشت و درمان) از سال ۱۳۹۷ لغایت مهرماه سال ۱۳۹۹، حدود ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی در ادامه به سهم ورزش‌های همگانی از مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: از سال ۱۳۹۷ لغایت مهرماه ۱۳۹۹، حدود چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از بابت سهم ۲۷ صدم درصدی ورزش همگانی از مالیات و عوارض ارزش افزوده وصول شده است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی در پایان تاکید کرد: هوشمند سازی نظام مالیاتی، از مهمترین اولویتهای وزارت امور اقتصادی و دارایی و و مهمترین برنامه سازمان امور مالیاتی کشور است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر