کد خبر 44131

حسین راغفر بررسی کرد؛

دلیل گرانی ناگهانی ارز و سکه چیست؟

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا (س) افزایش ناگهانی قیمت ارز و سکه را «انتظارات تورمی» می داند.

حسین راغفر، کارشناس مسائل اقتصادی با بیان آنکه انتظارات تورمی موجب افزایش قیمت سکه و ارز شده است، گفت: بسیاری از توزیع کننده ها کالا های خود را انبار کرده و منتظر مشخص شدن وضعیت قیمت بنزین و دیگر کالاها هستند تا با افزایش قیمت ها بتواند، کالاهای خود را در موقع گرانی به فروش برسانند. وی افزود: با این اوصاف، انتظار می رود که قیمت ارز و سکه افزایش پیدا کند. به هر صورت، اعلام اجرای هدفمندی یارانه ها از دلایل اصلی افزایش قیمت ها به شمار می شود. راغفر ضمن ابراز نگرانی از کلیات طرح هدفمندی یارانه ها گفت: هدفمندی یارانه ها یعنی افزایش قیمت ها، خود دولت نیز اعلام کرده که قیمت ها افزایش پیدا خواهد کرد و مردم هم به دنبال اجرای این طرح، انتظار تورم دارند و طبیعتا تورم بر روی بازار ارز و سکه تاثیر می گذارد. استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا (س) در پاسخ به سئوال دیگری در مورد احتمال هجوم مردم به بازار ارز و سکه گفت: وقوع چنین اتفاقی، بستگی به این دارد که قیمت ارز چه وضعیت پیدا کند. اتفاقات دفعه گذشته، دست دولت احمدی نژاد بود و همه چیزی به بانک مرکزی منتهی می شد. وی با بیان اینکه دولت هایی که بدهنکارند بدشان نمی آید که قیمت ارز افزایش پیدا کند و در شرایط کنونی نیز چنین هست، تاکید کرد: دولت در ایران اصلی ترین عرضه کننده ارز است و طبیعی است که افزایش قیمت ارز در بازار منوط به عرضه ی ارز است. طبیعتا، از این جهت که دولت اصلی ترین عرضه کننده ی ارز است، قدرت افزایش نرخ ارز را نیز دارد و از افزایش آن نفع می برد. راغفر ادامه داد: البته آنچه اکنون اتفاق افتاده، واکنشی به انتظارات مردم به افزایش قیمت حامل های انرژی است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از انتخاب، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا در پاسخ به سئوالی در مورد وضعیت اقتصادی کشور در ماه های آینده بیان داشت: اقتصاد کشور در ماه های آینده به عملکرد دولت بستگی خواهد داشت، ما پیش بینی کردیم که در صورت افزایش قیمت حامل های انرژی با بالا رفتن قیمت ارز مواجه شویم و در نتیجه مارپیچ تورمی تداوم پیدا خواهد کرد. وی افزود: آثار چنین شرابطی باعث تعمیق رکود و افزایش تورم و در نهایت وخامت اوضاع اقتصادی می شود. حسین راغفر اضافه کرذ: ما توصیه کرده ایم که دولت دست به چنین کاری نزند و به جای آن خدمات عمومی ارائه کرده و با حذف یارانه های افراد بی نیاز منابعی را آزاد کرده و به بخش تولید دهد تا این بخش رونق پیدا کند. وی ادامه داد: با انجام این اقدامات، رکود از بین رفته و تورم کاهش پیدا می کند و از سوی دیگر اعتماد را به مصرف کننده و تولید کننده باز می گرداند. کارشناس مسائل اقتصادی گفت: می توان امیدوار بود که دولت خدماتی را به مردم ارائه کند تا از طریق آن، اعتماد از دست رفته در دولت گذشته نسبت به نقش دولت احیا شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • آدام اسمیت
  ۱ ۰

  "اتفاقات دفعه گذشته، دست دولت احمدی نژاد بود و همه چیزی به بانک مرکزی منتهی می شد"
  اتفاقات این دفعه هم دست دولت و بانک مرکزی است. هر دو از یک آبشخور آب میخورند !
  شاید هم صلاح این باشد. حتما این درست است . هرقدر ارز بیشتر افزایش قیمت پیدا کند ادامه حیات این کشور سختتر میشود. به فروپاشی نزدیکتر میگردد.
  یک نمونه : اطلاع دقیق دارم که دانشجویان به جز رشته پزشکی نسبت به ادامه تحصیل دچار تردید شده اند مخصوصا در علوم انسانی و از سال دیگر نیمه کاره گذاشتن تحصیلات دانشگاهی آغاز خواهد شد .
  در دلار چهار هزار تومانی به جز "پروفسور مادر زاد "کسی جوانی خود را در دانشگاهها تلف نخواهد کرد !

 • ناشناس
  ۰ ۰

  این تحلیل گران رو داریم که الان اوضاع کشور قمر در عقربه. واقعا که اقتصاد کشور و میزان سواد و تجربه اقتصاد دان هامون با هم سازگاره. مردم بیچاره هم شدن موش آزمایشگاهی.

 • خجسته
  ۰ ۰

  مهم نیست دلیلش چیه مهم اینه که همیشه دلیلی وجود داره برای نابسامانی.....روحانی مچکریم!!!!

 • حسن زرنگ
  ۰ ۰

  سلام عزیزان - پیشنهاد دارم فقط به فکر منافع خودتان باشید واز تحلیل این اقتصاددانان استفاده کنید وتصمیمات درست بگیرید. با توجه به پایین امدن ارزش ریال من ثروتم سه برابر شد.میدونید چطوری ؟ فقط معامله زمین ومغازه انجام دادم وحداقل اینکه ضرر نکردم و ارزش پولم ثابت مونده .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  عدم اشنایی وتوانایی دولت در شکستن رانت وفساد اقتصادی.

 • حسین
  ۰ ۰

  واقعا اینا استادن؟ قیمت بنزین چه ربطی به برابری ارزها داره؟ با افزایش قیمت بنزین درامد دولت زیاد میشه و بیشتر میتونه قیمت ارز رو کنترل کنه

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری