{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}

شادابی و نشاط کاذب با تزریق پول نفت به اقتصاد

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر اگر یک شادابی و سرحالی ضمنی داریم و سطحی از رفاه را می‌بینیم، به‌دلیل تزریق پول نفت به اقتصاد کشور است.

محمد خوش‌ چهره اظهار داشت: «اقتصاد ایران به مثابه یک بیماری است که اختلالات داخلی دارد و اگر به این اختلالات توجه نشود، درمان نخواهد شد.» به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبر آنلاین، وی افزود: «ما فقط به علائم بیرونی و عوارض ظاهری‌اش نگاه می‌کنیم و رنگ‌پریدگی بیمار را می‌بینیم و فکر می‌کنیم اگر این رنگ‌پریدگی برطرف شود، بیمار خوب خواهد شد. اما این رنگ‌پریدگی، بازتاب و نتیجه اختلالات درونی است که درمان آن، کار یک حکیم و پزشک حاذق و عالم است که ببیند ریشه اختلالات چیست.» این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: «در رابطه با نقدینگی هزار هزار میلیارد تومانی که در کشور وجود دارد، باید بدانید نقدینگی ریشه و دلایل نیست و به عبارتی عارضه نیست؛ اگرچه بعدا می‌تواند در اقتصاد تاثیرگذار باشد.» خوش چهره متذکر شد: «بی‌رمقی تولید و یا تولید ضعیف و رو به فشل به مثابه قلب بیمار است. ما یک اقتصادی با تولید ملی ضعیف داریم و این ضعف تولید ملی از نظر حجم، کمیت، کیفیت و حوزه‌های فعالیت‌های اقتصاد ملی باید مورد بررسی قرار گیرد.» وی ادامه داد: «ما اگر ساختار تولید ملی را اساس قرار دهیم، متوجه می‌شویم شکوفایی، رونق و اقتدار نظام اقتصادی به ظرفیت و ماهیت تولید برمی‌گردد.» این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: «اقتصاد کشورهای صنعتی را در نظر بگیرید، بالغ بر 98 درصد از درآمدهایشان، نتیجه مالیات‌هایی است که از فعالیت‌های اقتصادی و تولید ملی دریافت می‌شود.» خوش چهره افزود: «البته در این کشورها فشار مالیاتی وجود ندارد. اگرچه در برخی حوزه‌ها مالیات بیشتری دریافت شود، اما به‌طور عمده از بسط و گسترش فعالیت‌ها مالیات دریافت می‌شود. یعنی هر چقدر یک اقتصاد گسترش پیدا کند و فعالیت‌های جدید اقتصادی ظهور کند، پیام اول آن، فرصت مالیاتی بیشتر برای دولت خواهد بود.» وی گفت: «در حال حاضر آمریکا و کشورهای اروپایی، نزدیک به 50 درصد از تولید ناخالص ملی‌شان به صورت مالیات به دولت برمی‌گردد. این رقم افسانه‌ای است و به آن کشور اقتدار می‌دهد. یا در حوزه‌های زیرساختی، زیربنایی و هزینه‌های اجتماعی و... نیز همین‌طور است.» عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران اظهار داشت: «شما برعکس، اقتصاد ملی ایران را که نگاه می‌کنید، می‌بینید یک تولید کم‌رمق و فشل دارد که هر چه هم جلو می‌رود، فشل‌تر می‌شود.» خوش چهره متذکر شد: «وقتی تولید ملی بی‌رمق شود، بیکاری افزایش، سطح درآمدها کاهش و گستردگی دامنه فقر و تنگدستی بیشتر می‌شود. فقر هم به این معنا نیست که فقیران شغل ندارند، بلکه با فقرایی مواجه هستیم که شاغل هستند و 8 ساعت کار می‌کنند، اما با درآمد خود نمی‌توانند هزینه‌های زندگی‌شان را پوشش دهند. ما در حال حاضر با این عوارض در اقتصاد ایران روبه‌رو هستیم.» وی افزود: «نکته این‌جاست که ما برای جلوگیری از این عوارض که باعث شده تولید ملی نحیف شود، بعضی مواقع یک شادابی و نشاط کاذب با تزریق خون به این بیمار می‌دهیم.» عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: «ما در حال حاضر اگر یک شادابی و سرحالی ضمنی داریم و سطحی از رفاه را می‌بینیم، به‌دلیل پمپاژ خون، یعنی نفت است. نفت یک میراث خدادادی است که دائما صادر می‌کنیم.»

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  استاد آیا در انتخابات سال آینده به تیم اقتصادی احمدی نژاد دعوت نشدید؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چرا راه را نگفتن. زمانی که بیشترین نقدینگی در بخش بنگاهداری بانک در اکثرا ساخت و ساز است. و مولد نیست. و بانکها برنامه ای برای تولید ندارد. و از سوی دیگر دولت هم بنگاه های اصلی را به تولید با رمق تبدیل نمی کند مثل خودرو . واز سوی دیگر برنامه کلان مصرفی است نه تولیدی که عوامل مختلف دارد . به عنوان ها کفایت میکنید.
  مشکل اینجاست که برای پیشرفت نیروی فعال و اگاه لازم است . برای پیشرفت عوامل بازدارنده بایستی حذف گردد. برای پیشرفت در اوج توانائی بایستی سیاست ها و عوامل سیاسی داخلی و خارجی را رصد کرد و در برابر کار انجام شده قرار نگرفت. برای رونق و تولید در هر بخشی مدیریت پیشرو و متعهد را نظام داد. اگر غرب از مالیات در بودجه خود استفاده میکند . نتیجه ان ارزش افزوده است که در اثر تولید به روز صادر میکند نه مالیات از بی رمق ها تا اخرین رمق انها را هم بگیرد. بلکه تولید مصرفی داخلی بعضا هم سوبسیت دارد. تا کار و تولید جزو فرهنگ اجتمائی ان کشور شود.بازدارندگی های ما بسیار است. از زمینه مسدود گرفته تا عدم فرهنگ تولیدی و محرومیت تکنولوژی و عدم استفاده از توانائی ها و امکانات.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آفرین ،منتها نمیدونم این دوستان کارشناس اون 8 سال دروه احمدی نژاد چرا تو مجلس حرف نمیزدن

 • مهدی
  ۱ ۰

  سلام وقتی بانک مسکن اوراق مفروشه ویک ریال هم مالیات نمیده شما اونوقت انتظار دارید تولید ملی صورت بگبره وهمه را دارایی وتامین اجتمایی بیاد وبگیره

 • مهدی
  ۱ ۰

  من نمی فهمم این اقتصاد دان ها چرا نسخه هایی که تجویز می کنند اول همه اش 360 درجه با هم فرق دارد، دوم اینکه ما مردم هر کدوم رو می خوریم حالمون دایم بدتر می شه! یکبار پول نیست چیزی بخریم ولی قیمت ها بدک نیست، یک بار پول هست اینقدر گرونی هست نمی شه خرید، یکبار ...

 • ناشناس
  ۰ ۱

  عزیز دل برادر .. تولید دانش فنی میخواهد .. یک علم است .. به روز بودن میخواهد ... نمیشود فقط ادا در بیاوریم .. بخدا کشور را با تفکرات زمان شوروی نمیتوان اداره کرد !!!

 • ناشناس
  ۱ ۰

  تا زمانی که از نظر سیاسی رشد نکنیم از نظر اقتصادی رشد نمیکنیم. توسعه اقتصادی بدون توسعه سیاسی ممکن نیست.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری