کد خبر 133637

بوئینگ به مخالفان فروش‌هواپیما به‌ایران نامه نوشت

انتشار جزئیات جدید از توافق بوئینگ با ایران

شرکت بوئینگ با انتشار جزییات جدید در خصوص توافق فروش هواپیما به ایران، ادعاهای مخالفان این توافق مبنی بر اینکه تلاش کافی برای شناسایی کاربران نهایی این هواپیماها انجام نداده است را رد کرد.

بوئینگ در نامه ای به مخالفان توافق فروش هواپیما به ایران در کنگره اعلام کرد ایران ایر قصد دارد ۸۰ هواپیمای مسافربری در مدلهای مختلف به ارزش ۱۷.۶ میلیارد دلار خریداری و ۲۹ فروند از هواپیماهای ۷۳۷ این شرکت را اجاره کند. انتظار می رود تحویل این هواپیماها از اوایل سال آینده آغاز شود. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، از فروش مستقیم، ۴۰ فروند مدل ۷۳۷ مکس و شش فروند نسل جدید مدل ۷۳۷ و ۱۵ فروند 777-300ER و ۱۵ فروند 777-9X خواهند بود. این سفارش شامل چهار فروند 747-8 است. در این نامه که از سوی تیموتی کیتینگ، نایب رییس فعالیتهای دولتی بوئینگ ارسال شد، آمده است: ما مکانیسم دقیقی برای رعایت مقررات در زمینه کنترل افرادی که با آنها معامله می کنیم داریم. بوئینگ به توافق با نهادهای ایرانی مورد تایید دولت آمریکا به شدت پایبند است. کیتینگ در این نامه متذکر شد: نمی‌توان انتظار داشت بوئینگ به عنوان یک شرکت از منابع اطلاعاتی مشابه دولت آمریکا برخوردار باشد بنابراین برای فراهم کردن اطلاعات مورد نیاز برای رعایت تحریمها تنها به دولت این کشور متکی است. توافق پیشنهادی بوئینگ با ایران ایر ماه جاری اعلام شد و احتمالا یکی از قابل توجه‌ترین نتایج اقتصادی توافق هسته ای است که سال گذشته میان ایران و شش قدرت جهانی از جمله آمریکا امضا شد و اجرایی شدن آن در ژانویه امسال به رفع بسیاری از تحریمها منجر شد. یکی از تحریمهای رفع شده، امکان خرید هواپیما برای شرکت هواپیمایی ملی ایران بوده که ناوگان هواپیمایی فرسوده ای دارد. ایران همچنین با ایرباس که رقیب اروپایی بوئینگ است برای خرید بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری توافق کرده است. اگر فروش و لیزینگ هواپیماهای بوئینگ به ایران کامل شود، بزرگترین معامله تجاری آمریکایی با ایران از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ است. سایر تحریمهای غیرهسته ای که از سوی آمریکا علیه ایران وضع شده اند به قوت خود باقی مانده اند و شامل ممنوعیت استفاده از دلار و ممنوعیت دسترسی به سیستم بانکی آمریکا برای ایران است که نحوه دریافت پول این توافق را برای بوئینگ پیچیده می‌کند. همچنین محصولات بوئینگ نباید از سوی نهادهای تحت تحریم در ایران مورد استفاده قرار بگیرد. بر اساس گزارش نیویورک تایمز، کیتینگ به نامه ۱۶ ژوئن دو نماینده جمهوریخواه کنگره آمریکا - پیتر روسکام از ایلینویز و جب هنسارلینگ از تگزاس - پاسخ داد که به شدت مخالف هر گونه اقدامی برای عادی سازی تجارت با ایران بودند. این نمایندگان کنگره به این موضوع اشاره کردند که ایران از سوی آمریکا به عنوان یک کشور حامی تروریسم شناخته شده و مدعی شدند ایران از هواپیماهای تجاری برای اقدامات خصمانه در سراسر جهان استفاده می‌کند و از بوئینگ خواستند توضیح دهد چگونه مانع استفاده ایران از هواپیماهای بوئینگ برای چنین اهدافی خواهد شد. کیتینگ در پاسخ به این نامه گفت: بوئینگ تحت شرایطی که توافق هسته ای موسوم به برجام امکان پذیر کرده است به طور قانونی با ایران مذاکره کرده است. وی همچنین گفت: بوئینگ درباره نحوه فاینانس توافق ایران تصمیمی نگرفته است و بر تعهدات قبلی این شرکت برای دنبال کردن تصمیمات دولت آمریکا تاکید کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • روشن
  ۰ ۰

  کلاه بزرگ برای چاپیدن آخرین قطره پترو دلارهای اقتصادی که سالهای طولانی گرفتار رکود تورمی بوده است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  جزئیاتی شما عنوان نکرده اید.
  چه کسی هواپیما ها را تعمیر خواهد کرد ؟ ایا پرسونل بوئینگ و در چه کشوری؟ قطعات مورد نیاز را که فراهم خواهد کرد؟ چه کسی برای طراحی کابین این هواپیماها به واشنگتن سفر خواهد کرد؟ چه مقدار صندلی این هواپیما ها خواهند داشت و در چند کلاس؟
  ببینید هیچی نمیدانید!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  میلیارد ها دلار از ثروت کشور را هزینه قشر مرفه کردند در حالیکه این پول ها باید هزینه صنعت ورشکسته و اشتغال و رفع بیکاری میشد. اخر این چه وضعیت اسف باری است که در بخش تصمیم گیر ی کشور حاکم شده. که میلیارد ها دلار پول در بخشی که اصلا برای توده مردم اولویت ندارد هزینه میشود. با پر کردن جیب امریکا و فرانسه می خواهید برای برجام دستاورد سازی کنید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اخر این چه وضعیتی است که در تصمیم گیری کلان کشور حاکم شده. 40 میلیارد دلار از پول های ملت ر ا که باید برای رفع بیکاری . ایجاد شغل، ساخت مسکن و صدها اولویت دیگر می شد به جیب فرانسوی ها و امریکایها کردید. مگر مردمی که به شما رای دادند اولویتشان هواپیما بود. مگر چند درصد جامع ایرانی سوار هواپیما میشوند. مگر انتضار مردم از توافق خرید هواپیما بود. یا رفع بیکاری داشتن درامد پایدار وصدها چیز دیگر که قطعا هواپیما جزء ان نبوده و نیست.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقایان ما هواپیما نمی خواهیم. ما شغل، مسکن درامد عادلانه و مکفی می خواهیم. چرا در حال بذل و بخشش از جیب ملتی هستید که اولویتشان همه چیز هست غیر از هواپیما.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   توسعه و رشد اقتصادی کشور من و شما برای کسی نون نداره اما قراردادهای نفتی و خرید هواپیما برای بعضی ها نونداره!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اول برو فرودگاه بساز که این همه هواپیما را بتوانی پارک کنی و.بعد به فکر مسافر ها و خودروها و سرویس بهداشتی و سرویسهای حمل نقل عمومی و خصوصی باشید فرودگاه امام خمینی همین الان هیچ امکانات خوبی نداره و جوابگوی همین امکانات فعلی را ندارد

  • ناشناس
   ۰ ۰

   مگه قراره همین فردا همه این هواپیماها تحویل بشه ؟؟ خوب تو این فاصله 4-5 سال تحویل گرفتن .. زیر ساختها رو آماده میکنن .
   مگه مجبورین راجع به هر چیزی اظهار فضل بکنین آخه !

 • ناشناس
  ۰ ۰

  عزیزانی که فکر میکنند هواپیما اولویت نداره بهتره بدونن حمل و نقل ارزان امروزه هواپیماست . بیشتر رفت و آمدهای کارشناسان و مدیران زحمتکش با حقوقهای کم به پروژه ها با هواپیماهای فرسوده انجام میشه. اگه هواپیمای خوب نداشته باشیم صنعت توریسم که مییتونه بیکاری رو کم کنه رشد نخواهد کرد.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   شما از ادمهایی که فقط تا جلوی پایشان را میبینند انتظار داری چشم انداز یک کیلومتری را نگاه کنند؟
   ایرانیان خارج از کشور که برای دیدن فامیل خود به ایران می ایند بیشتر هواپیماهای کشورهای خارجی را به علت نو بودن سوارمیشوند. اینجا میایند ارز میاورند خرید میکنند. فرش ایران را میبرند. سوغات ایرانی را میخرند.