حسن سبحانی:

همه از پایین آمدن تورم خوشحالیم ولی...

حسن سبحانی می‌گوید که گرچه نرخ تورم در اقتصاد ایران پایین آمده و همه باید از پایین آمدن تورم خوشحال باشند ولی نکته اینجاست که بخشی از دلایل پایین آمدن نرخ تورم در ایران وجود شرایط رکودی در اقتصاد ایران است.

این اقتصاددان درباره رسیدن به تورم تک رقمی دراقتصاد ایران که در هفته گذشته محقق شد، اظهار کرد: رسیدن به تورم تک رقمی اتفاق خوبی است و همه باید از بابت آن خوشحال باشند و در واقع کم و کمتر شدن، نرخ رشد تورم برای کشور خوب است. ولی نکته اینجاست که باید بررسی شود چه اتفاقی افتاده که نرخ رشد تورم در ایران پایین آمده و تک رقمی شده است؟ به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، بنماینده پیشین مجلس شورای اسلامی افزود: به نظر من پایین آمدن نرخ رشد تورم در اقتصاد ایران لزوما حاصل اقدامات اقتصادی دولت نبود. می‌شود گفت در مواردی عدم انجام برخی اقدامات از سوی دولت بود که منجر به رسیدن به تورم تک رقمی شد چون تورم به معنای افزایش سطح عمومی قیمت کشور در شرایط رونق اتفاق می‌افتد و بدیهی است که در شرایطی که رکود به اقتصاد کشور حاکم است قیمت‌ها بالا نمی‌آید. از سوی دیگر اگر فقر گسترده باشد دیگر تقاضایی وجود ندارد که با افزایش قیمت رو به رو شویم.

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه تهران، همچنین بیان کرد: اکنون عده‌ای به دلیل داشتن پول‌های کلان تقاضا می‌کنند و در مواردی تقاضای نداشته فقرا را هم جبران می‌کنند ولی تقاضای آن‌ها هم محدود است. بنابراین اکنون بسیاری از افراد پول نداشته، تقاضا هم نمی‌کنند و به این ترتیب نرخ تورم پایین آمده است. رئیس پیشین کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس همچنین بیان کرد: در نظر داشته باشید که طبق آمارهای اعلام شده از سوی بانک مرکزی، نقدینگی رشد کرده است ولی در آسیب‌شناسی انجام شده باید ببینیم که نقدینگی کجا رفته است؟ به نظر من عمده نقدینگی سودی است که به حساب‌های کلان ثروتمندانی می‌رود که در حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد سود برده‌اند. او توضیح داد: در واقع به این ترتیب درست است که با رشد نقدینگی نرخ رشد بالا می‌رود ولی پول به عرصه واقعی اقتصاد کشور نمی‌آید و در واقع این ارقام حساب‌های بانکی عده‌ای است که بالا می‌رود. بنابراین تا زمانی که نظام بانکی کشور توسط کسانی که باور دارند، مشمول یک انقلاب اقتصادی نشود، که به موجب آن نرخ بهره مناسب در نظر گرفته نشود، از رکود خارج نمی‌شویم و حتی اگر تورم اقتصاد ما به یکی تا دو درصد هم برسد، مشکل حل نمی‌شود. سبحانی همچنین در پاسخ به این سوال که کاهش نرخ سود و رسیدن آن ۱۵ درصد را چگونه ارزیابی می‌کند، پاسخ داد: من به طور کلی قائل به بالا رفتن و یا پایین آمدن نرخ سود بانکی توسط مقامات نیستم چون به ربا و بهره می‌ماند. نرخ سود بانکی باید در بازار واقعی تولید تعیین شود. در نظر بگیرید که اکنون همه می‌گویند رشد اقتصادی کشور بین منفی یک تا یک درصد است. این موضوع به این معنی است که اکنون تولید در کشور خوابیده است. وقتی هم که تولید در کشور خوابیده باشد، چه دلیلی برای بالا بودن نرخ سود به این مزان وجود دارد؟ سود آینه تولید است و این پول‌هایی که در قالب سود پرداخت می‌شوند باید در تولید سود داده باشند. وقتی فعالیتی نیست و سودی نمی‌دهد چرا باید همین ۱۵ درصد هم سود پرداخت شود؟ وی تاکید کرد: اکنون می‌گویند سرمایه در انواع بازار مانند بازار ساختمان، گندم‌سازی و... خوابیده است. آیا این ابهام وجود ندارد که ۱۵ درصد سود از کجا آمده است که به صاحبان سپرده پرداخت می‌شود؟

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سودی در کار نیست. یه بازی پونزی که دولت و بانکها راه انداختند آخر بازی هم مردم بازنده اند که تورم نهایی رو پرداخت میکنند.

 • اقتصاد تک
  ۰ ۱

  مگه میشه با بالا بودن قیمت اجناس و اهن الات و لوازم خانگی و اجاره بها نرخ تورم پایین بیاد . پس چرا ملت حس نمیکنند تورم 14 درصدی را /// نرخ تورم واقع بینانه با احتساب افزایش قیمتهای اخیر مایحتاج 24.5 درصد است ....

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تحرک اقتصادی در بازار ایران وجود ندارد.تورم تک رقمی معنا ندارد..

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به این اقای اقتصاد نشناس بگویید چگونه مردم در اقتصادی که طی سه دهه تورمی در حدود 20 درصد داشته است پولشان را در حساب های قرض الحسنه بگذارند تا مدیران و بانکی ها این سپرده ها را بصورت وام های بلند مدت و کم بهره گرفته و انوقت تمام ان را تبدیل به اپارتمان و ویلا نمایند و به ریش مردم بخندند. اصلا بر اساس چه معیاری وام های قرض الحسنه برای خرید خانه و ملک و ماشین باید به بانکی ها داده شود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آخه کدوم پایین اومدن ؟
  شیر گرون شد نرخ تلفن ثابت گرون شد برنج گرون شده مرغ گرون شده و... خیلی چیزهای دیگه
  میشه یه بار توضیح بدین نرخ تورم از چه چیزهایی حساب میشه
  حتما توپ بسکتبال و راکت تنیس و....
  آخه مارو چی فرض میکنید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  کارخانه های کشور یا مرده اند و یا در حال مرگ هستند .

 • ناشناس
  ۱ ۰

  آقای اقتصاددان سود های تورمی نجومی را به مردم باز پس دهید. فریب تا کی .در آمد های دولت و بنگاه های وابسته را اعلام کنید.می خواهیم بدانیم اشخاص از کجا اورده اند .بنگاه های وابسته از کجا اورده اند. ودولت از کجا اورده است. ببینیم چرا فقر بیداد میکند. بدون شفافیت اقتصاد هیچ گونه راه حلی ندارد.

 • عباس
  ۰ ۰

  تورم نهایی میشه ٣ رقمی، کمی صبر کنید به حرف من میرسید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  تاریخ ملتها را مطالعه کنید. هیچ ستمی بالاتر از توهین به شعور مردم نیست.فعلا که بلند گو در دستان شما جارچیان است وجدان زیر کفش هایتان.