کد خبر 133463

افشاگری جهانگیری درباره پرداخت‌های نجومی

فساد سیستمی به جان نظام افتاده بود

معاون اول رئیس‌جمهور، تضعیف و تخریب قانون و نهادهای رسمی که بار اصلی کنترل و نظارت را در کشور به عهده داشته‌اند به عنوان میراث رسیده به دولت یازدهم از گذشته دانست و گفت: دولت با تاکید بر قانون‌گرایی در مسیر مبارزه بی‌امان با فساد گام برداشت، چراکه متاسفانه با یک فساد سیستمی که به جان نظام افتاده بود روبرو بودیم.

اسحاق جهانگیری در ضیافت افطار با وزرا، معاونان وزرا، استانداران و رؤسای سازمان‌ها، با بیان اینکه "امروز جامعه به سرعت در حال تغییر است و شاید کسی تصور این را در 10 سال گذشته نمی‌کرد که تغییر و تحولات جدی اجتماعی به این شکل در کشور روی دهد"، گفت: ما باید در تصمیم‌گیری‌ها به این نکته توجه داشته باشیم که تغییرات پیش‌آمده در جامعه و جهان چه الزاماتی دارد و رای و خواسته مردم از مسئولان در چه زمینه‌هایی است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: کشوری که دورنما نداشته باشد و نداند به کجا می‌خواهد برسد، تمام توان، استعداد و ظرفیت‌های خود را بیهوده از بین خواهد برد.

مسئولان اجرایی دچار سیاست‌زدگی و سیاسی‌بازی نشوند

وی ادامه داد: مسئولان دستگاه‌های اجرایی باید توجه داشته باشند که هرگز دچار سیاست‌زدگی و سیاسی‌بازی‌ها نشوند. مسئولان نظام باید بر سر مسائل اصلی کشور با هم توافق داشته باشند تا بتوانند اولویت‌های اقدام و عمل را برای استفاده از فرصت‌ها و مقابله با تهدیدات به خوبی تشخیص دهند و برای اجرای آن برنامه‌ریزی کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه مسأله بهبود وضعیت اقتصادی و تقویت سازوکارهایی که موجب قدرت اقتصادی کشور شده و بتواند افق روشنی را در این راستا برای کشور فراهم کند از اولویت‌های اقدام و تصمیم‌گیری برای دولت تدبیر و امید بوده است، اظهار کرد: رئیس‌جمهور و اعضای تیم اقتصادی دولت زمان زیادی برای بررسی مسایل اقتصادی اختصاص داده‌اند و جلسات متعدد و کارشناسی زیادی در این زمینه برگزار شده است.

جهانگیری مسأله برجام و رسیدن به توافق بین‌المللی را یکی دیگر از دغدغه‌ها و مسائل اصلی دولت یازدهم برشمرد و افزود: دستیابی مذاکره‌کنندگان به توافق با قدرت‌های جهانی اقدامی مهم و تاریخی بود و ما در این توافق توانستیم به همه دستاوردهای مورد نظر خود اعم از رفع تحریم‌ها، رسیدن به حقوق هسته‌ای و به رسمیت شناختن فعالیت هسته‌ای ایران در جهان دست پیدا کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه امروز دوران پسابرجام شرایطی را ایجاد کرده که توسعه و پیشرفت کشور در فضای بهتری انجام شود، خاطرنشان کرد: البته ما در دوران تحریم نشان دادیم که می‌شود با سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی صحیح به دستاوردهای خوبی دست یافت که نمونه آن تصمیمات دولت در سال‌های ٩٢ و ٩٣ بود که منجر به ثبات اقتصادی در کشور شد.

جهانگیری با بیان اینکه "یکی از اولویت‌های دولت با توجه به شرایط کنونی، اجرای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در کشور است"، اظهار کرد: دولت برنامه گسترده و دقیقی در این راستا دارد چراکه ما اقتصاد مقاومتی را اقدامی مسکن و عاجل تلقی نکردیم بلکه این سیاست‌ها یک برنامه راهبردی برای حرکت کشور به سمت پیشرفت است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به نامگذاری سال ١٣٩٥ از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» تصریح کرد: دولت با تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، اولویت‌های خود در این عرصه را برای همه سازمان‌ها و دستگاه‌ها ابلاغ کرده و به صورت مستمر بر اجرای آن نظارت دارد.

قصد داریم برخی واحدهایی را که دچار رکود شده‌اند، به چرخه تولید بازگردانیم

وی به حرکت درآوردن تولید داخلی کشور را از اهم اقدامات اولویت‌دار دولت در راستای اجرای سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: باوجود برخی سخنان و تبلیغات سوء، امروز بسیاری از واحدهای تولیدی صنعتی و خدماتی کشور با نشاط در حال فعالیت هستند و با برنامه‌ریزی‌های دولت قصد داریم برخی واحدهایی را که دچار رکود شده‌اند، به چرخه تولید بازگردانیم.

معاون اول رئیس‌جمهور توجه و تاکید به بازار و تصویب بسته حمایتی از صادرات غیر نفتی در سال ١٣٩٥ را از دیگر اقدامات دولت برشمرد و گفت: مهمترین کار ما در این زمینه این است که موانع صادرات را در کشور برطرف کنیم که در این راستا استانداران استان‌های مرزی باید نظارت و پیگیری کامل در مرزها داشته باشند و موانع را برطرف کنند.

جهانگیری مبارزه با قاچاق را از دیگر برنامه‌های دولت در راستای حمایت از تولید داخلی دانست و افزود: دولت دستاوردهای خوبی در زمینه مبارزه با قاچاق کالا بویژه قاچاق سوخت داشته است و در این زمینه تلاش‌های بیشتری انجام خواهد شد.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه "تاکید جدی دولت بر واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی در کشور به بخش خصوصی است"، گفت: در سال جاری باید ٢٥٠٠ طرح به بخش خصوصی واگذار شود که استانداران باید در راستای ایجاد زمینه‌های تحقق آن تلاش کنند.

جهانگیری اصلاح نظام بانکی را از اقدامات مهم و قابل پیگیری در دولت تدبیر و امید عنوان کرد و ادامه داد: سیستم بانکی کشور نیازمند رفع مشکلات و گرفتاری‌هاست تا بتواند موجب تحرک در اقتصاد شود.

فساد سیستمی به جان نظام افتاده بود

وی تضعیف و تخریب قانون و نهادهای رسمی که بار اصلی کنترل و نظارت را در کشور به عهده داشته‌اند به عنوان میراث رسیده به دولت یازدهم از گذشته دانست و گفت: دولت با تاکید بر قانون‌گرایی در مسیر مبارزه بی‌امان با فساد گام برداشت، چراکه متاسفانه با یک فساد سیستمی که به جان نظام افتاده بود روبرو بودیم و بر اساس دستور رئیس‌جمهور هیچ خط قرمزی در مبارزه با فساد قائل نیستیم.

جهانگیری ادامه داد: برای هیچ‌کس قابل قبول نیست در کشوری یک جوان ١٠ هزار میلیارد تومان از منابع کشور را در اختیار داشته باشد و امروز حتی یک ریال از آن بازنگشته است؛ باید مشخص شود که این پول به چه شیوه‌ای در اختیار او قرار گرفته و ما این را پیگیری می‌کنیم.

روشنگری درباره پرداخت‌های نجومی و کار مخفیانه دولت قبل

وی با اشاره به موضوع پرداخت‌های بالای حقوق به برخی مدیران گفت: دولت به هیچ‌وجه نسبت به این موضوع کوتاه نخواهد آمد و در این راستا از دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و دستگاه‌های اجرایی میزان دریافتی مدیران ارشد را برای بررسی خواسته‌ایم.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه "دولت با تمام پرداخت‌های خارج از عرف برخورد جدی خواهد کرد"، افزود: پول‌های اضافی باید به خزانه بازگردد و افرادی که این کار را کردند برکنار خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس تصمیم دولت تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف شده‌اند تا افزایش حقوق در دستگاه‌ها را تنها با هماهنگی و موافقت شورای حقوق و دستمزد انجام دهند، اظهار کرد: بر اساس تصمیم دیگر دولت هیچ ذینفعی حق ندارد در مورد ارائه تسهیلات و خدمات به خود تصمیم‌گیری کند.

جهانگیری درباره چنین پرداخت‌هایی روشنگری کرد و گفت: متاسفانه این سنت (پرداخت‌های نامتعارف) وقتی گذاشته شد که در دولت (دولت دهم) به عنوان مهمترین رکن تصمیم‌گیری این نظام نشستند دور خودشان و تصمیم گرفتند به خودشان نشان و سکه بدهند. از یک جمع 30 نفره دولت به 27 نفر از خودشان نشان درجه دو و درجه یک با 75 و 100 سکه دادند.

وی خاطرنشان کرد: اعطای نشان درجه یک و درجه دو نیازمند برگزاری مراسم و پخش از تلویزیون است اما این خبر اینقدر قبیح بود که بدون برگزاری هرگونه مراسم و تشریفاتی این نشان‌ها را مخفیانه دادند. خب معلوم است که وقتی این خبر به معاون و مدیر پایین‌دست می‌رسد، به‌هم می‌گویند وقتی دولت درباره وزرا و دیگران اینجور تصمیم گرفته پس بیایید ما هم برای خودمان تصمیم‌گیری کنیم. برخی از این سنت‌ها در تاریخ کشور، سنت‌های خطرناکی بوده است.

جهانگیری همچنین در ابتدای سخنان خود با تاکید بر استفاده از فرصت ایام ماه رمضان و شب‌های قدر برای خودسازی و تزکیه نفس، ابراز امیدواری کرد مسئولان کشور بتوانند به بهترین شکل وظایف خود را به انجام برسانند و در پیشگاه خدای متعال، امام راحل و شهیدان و مردم ایران سرفراز باشند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بود؟!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقا بازم حرف بازم من نبودم دستم بود تقصیر استینم بود خوب اگه مقصر قبل شماست ایشان که هستن چرا باز خواست نمیشن تازه ایشان سخنرانی هم میکنن و کاندید ریاست جمهوری قرار بشن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بود؟! فساد فقط اقتصادی نبود و نیست! حقوق نجومی با فساد و فحشای نجومی هم همیشه همراه بوده که این موارد هم دیر یا زود رسانه ای میشه و گندش در میاد.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   کم کم سر و کله بچه های فیش های نجومی و مامان هاشون تو رسانه ها پیدا میشه و درخواست توقیف فیش میکنند.

 • davood
  ۰ ۰

  آقایان مسئول حقوق مدیران و روسای خودروسازها و شرکت های زیر مجموعه آنها را بررسی نمایید
  مخصوصا شرکت سایپا

 • ناشناس
  ۰ ۰

  افتاده بود الان رفع شده؟!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اینها که حقوق چند میلیونی دارند با فامیل بازی روابط خویشاوندی وارد سیستم حکومت شدند 90 درصد.
  که در حالت عادی فقط بدرد غاز چراندن میخورند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  متاسفانه حرف آقای جهانگیری درست نیست، بنده کارمند صندوق توسعه ملی بودم و سیاسی هم نیستم در زمان دولت قبل مدیر عامل صندوق توسعه ملی ماهی 10 میلیون تومان می گرفت و در این دولت 57 میلیون تومان، به جای این حرف ها"میراث رسیده به دولت یازدهم" بروید کارخرابی را دست کنید، شما سه سال می توانستید این کار را بکنید ولی جیب مسئولین پر می شد گفتید عجله نکنیم، حالا که کار بالا گرفته است دایم می گویند دولت قبل و ...، واقعا بخشی از مردم تحت فشار اقتصادی هستند، بخشی دیگر می روند شهید می شوند برای دفاع از کشور، آن وقت آقایان چگونه خجالت نمی کشند چنین دریافت هایی دارند! باز هم فرافکنی می کنند، گذشت آن موقع که شما هر چه می گفتید ملت چیزی نمی گفتند، امروز عصر عصر اطلاعات است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به قول شیر فرهاد این استفاده از افعال معکوس بید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  باز هم یک فساد دیگر در دولت یازدهم رو شد .معاون امول محترم شروع کرد که دولت قبل چنین بود و چنان و جوانی میلیارها پول رو برد. اگر برای یکسال اول یا سال دوم دولت این حرفها رو می شد زد . در سال پایانی دولت دیگر محلی از اعراب ندارد و دولت باید جوابگوی کارهای خود باشد .
  به نظر می رسد این سیاست برای پاییترین سطوح جامعه هم رنگ خود را از دست داده است

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مطرح شدن چنین موضوعاتی صرفنظر از درگیریهای جناحی، کاربرد دیگری هم دارد و آن سرپوش گذاشتن بر فسادهایی بسیار گسترده تر است که می تواند پولهایی بسیار بیشتر از اینها را نصیب صاحبان مقام نماید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  انشااله که در این دولت درست بشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آرزو مونده به دلم که یک مقام مسول ایرانی مسولیت یک چیزی را بپذیرد و عذر خواهی کند ..... شما الان سه ساله که در راس کار هستید بازم میگید قبلی ها مقصرند ،قبلی ها مقصرند .... قبلی ها بودند

 • f
  ۰ ۰

  حقوق مدیران خودروسازها یادتون نره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  هیچ کس کیک نخواهد داشت قبل از اینکه همه نان داشته باشند.- نخست وزیر نروژ 1987-1897

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بابا پول کم شده به اینا کم میرسه باید چند نفری حذف شود تا سهمیه اینا پر شه مگه نمیبینی سفرهای خانوادگی به امریکا زیاد شده