کد خبر 132394

تله اقتصادی مخالفان برای روحانی

هشدار طیب نیا به زلزله اقتصادی دولت قبل

در اقتصاد خبری نیست؛ اما خبرهای اقتصادی علیه دولت زیاد است. از افشای فیش های حقوقی پر و پیمان مدیران دولتی تا انتشار خبرهایی از ورشکستگی بنگاه های اقتصادی و اخراج و تعدیل کارگران که البته در هیچ کدام از موارد، خبرها با ریشه یابی علت ماجرا منتشر نمی شوند. حالا وزیر اقتصاد بر همین مبنا، حرف های سیاسی می زند.

علی طیب نیا در جلسه اخیر شورای گفت وگوی دولت با بخش خصوصی از تلاش عده ای برای تغییر جهت مسیر انتخابات ریاست جمهوری سخن گفته که قصد دارند اعتماد مردم را از دولت سلب کنند و دولت موفق نشود. کارشناسان می گویند وزیر اقتصاد به خوبی می داند مباحث اقتصادی ای که از سوی مخالفان دولت مطرح می شود، مبنا و تحلیل اقتصادی ندارند؛ بلکه با اهداف سیاسی طرح شده اند؛ اما از آنجا که خود را مسئول پاسخ گویی به این موارد می بیند، دست به افشای پشت پرده این اتفاقات می زند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از روزنامه شرق، مخالفان دولت نیز که در گذشته ای نه چندان دور هشت سال برای مقدمه سازی وضعیت نامناسب امروز وقت داشته اند و سنگ تمام گذاشته اند، حالا تلاش می کنند جوری مسائل را عنوان کنند که اسمی از خودشان به میان نیاید. با این کار هم ردپای خودشان را پاک می کنند و هم کل گناه وضعیت موجود را به حساب دولت فعلی می نویسند.

وزیر اقتصاد و دارایی هم به همین دلیل، برای خنثی کردن اهداف سیاسی این دستاوریزهای اقتصادی، در این نشست گفته: «چون در حال نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری هستیم، عده ای تلاش می کنند دولت در کار خود موفق نشود و اعتماد مردم به دولت سلب شود؛ چراکه اگر مردم اعتمادشان را به دولت و مسئولان از دست بدهند، دولت موفق نخواهد شد».

طیب نیا که سلب اعتماد مردم از دولت را باعث ضرر و زیان هر دو طرف می داند، خطاب به بخش خصوصی هم گفت: «امروز بخش خصوصی در کشور به درجه ای از بلوغ رسیده است که باید به جای فقط انتقادکردن، برنامه ای ایجابی بدهد». گویا وزیر با این مشورت خواهی از بخش خصوصی دعوت کرده است برای مقابله با تغییر مسیر انتخابات کمک کند. به گفته قنبری، طیب نیا خواسته بگوید اگر فعالان بخش خصوصی دست به کار نشوند، احتمالا بار دیگر گرفتار زلزله اقتصادی احمدی نژاد خواهند شد .

هشدار طیب نیا از زلزله اقتصادی دولت قبل

علی قنبری، معاون وزیر جهاد کشاورزی

انتقاد، طرح اشکال و تلاش برای زیرسؤال بردن برنامه ها و اقدامات و حتی سیاه نمایی عملکردها توسط مخالفان و منتقدان دولت در همه جای جهان امری طبیعی است. در اغلب کشورها احزاب مخالف دولت سعی می کنند علیه دولت مباحثی را به صورت گسترده مطرح کرده و در ذهن مردم جا بیندازند اما در ایران انتظار می رود که در طرح این مسائل، در انتقاد و طرح اشکال از دولت ها، اخلاق اسلامی نیز مراعات شود.

مسئله این است که امروزه مخالفان در ایران به وسیله ای متشبث می شوند و آن را دستاویز قرار می دهند تا حریف را مغلوب کنند اما از آنجا که مسائل اقتصادی بیش از مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی برای مردم ملموس و قابل مشاهده است، فعلا از این زاویه وارد می شوند گرچه وضعیت اقتصادی ایران در دولت حاضر به هیچ وجه با اقتصاد دولت قبل قابل مقایسه نیست؛ نه نرخ تورم ١٠ درصدی این دولت که در دولت احمدی نژاد به ٤٥ درصد هم رسید، نه رشد اقتصادی مثبت یک این دولت که در دولت قبل منفی ٦,٥ درصد را نیز به خود دید. حتی جایگاه کشور در سایر حوزه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و بین المللی نیز به مراتب در شرایط بسیار بهتری از دولت گذشته قرار دارد.

مخالفان این دولت به هر کاری دست می زنند تا بدون اینکه اجازه دهند خودشان و آنهایی که در دو دولت قبل ساز این آشفتگی های اقتصادی را کوک کردند و حالا صدایش درآمده، در مظان اتهام قرار گیرند، مردم را بیشتر درگیر و متوجه مسائل اقتصادی کنند. طبیعتا وزیر اقتصاد به خوبی به این مسئله واقف است و می داند هدف از پررنگ کردن مسائل و مباحث اقتصادی چیزی جز فضاسازی و تلاش برای شکست دولت در انتخابات نیست.

گرچه در نگاه اول بهتر بود مسائلی که به انتخابات مربوط می شود به وسیله مقاماتی مانند وزیر کشور مطرح شود اما از آنجا که طیب نیا در نشست شورای گفت وگوی دولت با بخش خصوصی به اینکه بخش خصوصی در کشور به درجه ای از بلوغ رسیده که باید به جای فقط انتقاد کردن، برنامه ایجابی بدهد، می خواهد با افشاکردن برنامه هایی که علیه دولت در حوزه اقتصاد انجام می شود و مربوط به انتخابات است، زلزله اقتصادی و شرایط نامطلوب دولت قبل را به بخش خصوصی یادآوری کند و به آنها هشدار بدهد که بار دیگر احتمال اینکه افرادی با نیات غیرخیرخواهانه وارد رقابت شوند و با تکرار سیاست های گذشته فعالان اقتصادی، به خصوص بخش خصوصی را گرفتار کنند، وجود دارد.

دولت باوجود خمودگی و بحرانی که در اقتصاد جهانی وجود دارد و با وجود میراث ناخوشایندی که از دولت گذشته به او رسیده است، باید تلاش کند رکود و بی کاری را علاج کند و درآمد مردم را بهبود ببخشد چراکه این مسائل می توانند پاشنه آشیل دولت در انتخابات پیش رو باشند .

مخالفان می خواهند ردپای خود را پاک کنند

حسین راغفر، اقتصاددان

وزیر اقتصاد دولت یازدهم از تلاش هایی خبر می دهد که با دستاویز قراردادن مباحث اقتصادی، درصدد تغییر مسیر انتخابات ریاست جمهوری هستند؛ اما سؤال این است که چرا وزیر اقتصاد این مسئله را افشا می کند نه وزرای اطلاعات و کشور و... .

حقیقت این است که بخشی از حمله به دولت در حوزه اقتصاد، فقط با اهداف سیاسی است و وزیر اقتصاد می بیند این حملات مبنا و تحلیل اقتصادی ندارند و با هدف تأثیرگذاری بر انتخابات سال آینده انجام می شوند، درعین حال به دلیل اینکه اقتصاد را بهانه کرده اند، او مسئول پاسخ گویی شناخته می شود. این افراد با طرح مباحث اقتصادی قصد دارند روی فضای سیاسی تأثیر بگذارند اما نمی گذارند به این نکته توجه شود که این دولت میراث بر مشکلاتی است که از دولت قبل به ارث رسیده و کسانی هم که حالا به عملکرد دولت در اقتصاد اعتراض می کنند خودشان مسئول شکل گیری بحران در اقتصاد ایران هستند.

توجه نکردن این افراد به این مسئله نشان می دهد، می خواهند ردپای خودشان را در مشکلات اقتصاد این مملکت پاک کنند و علاوه بر این تقصیر را نیز به گردن این دولت بیندازند . کوتاهی دولت باعث شده است گروه های محافظه کاری که هشت سال این کشور را به قهقرا بردند امروز در مقام مطالبه، همه گذشته را فراموش و دولت فعلی را مقصر معرفی کنند. دولت باید از بدو روی کارآمدن گزارشاتی دقیق و شفاف به مردم می داد تا همه بدانند چه کشور و اقتصادی را به دست گرفته است.

باید میزان بدهی ها و تعهدات داخلی و خارجی ایجادشده در دولت قبل را علنا به مردم می گفت. باید وضعیت خراب و ورشکستگی بانک ها و مهم تر از آن ساختار غلط اقتصادی ای که به بانک ها اجازه داد خلاف وظایف خود عمل کنند را به اطلاع مردم می رساند. باید می گفت از معوقاتی که در دولت قبل برای بانک ها ایجاد شد، چه مبالغی و در دست چه کسانی است. باید یک بار به صورت شفاف می گفت ماجرای ٢٢ میلیارددلاری که در دولت قبل به بهانه تنظیم بازار از کشور خارج شد و یک ریال آن برنگشت چه بود. مردم باید به شفافی اینها را می شنیدند.

اینکه دولت قبل گزارش های شفاف از وضعیت اقتصادی سال ٩٢ ارائه نداد، حالا باعث شده مشکلاتی که ریشه در گذشته دارند را به گردن دولت فعلی بیندازند. دولت حالا هم باید گروهی را مأمور جمع آوری آمار و مستندات کرده و آنها را کاملا شفاف به مردم ارائه کند تا مردم بفهمند رقبا و مدعیانی که از جریان محافظه کاری به میدان می آیند، در شکل گیری بحران فعلی، نقش اصلی را داشته اند. البته خود دولت هم بی تقصیر نیست؛ از روز اول که روی کار آمد، باید فهرستی از بنگاه های اقتصادی ورشکسته و در آستانه ورشکستگی را تهیه و اعلام می کرد و به دنبال راهکاری برای نجات آنها می رفت.

اشتباه دولت این بود که فکر کرد برای بهبود اوضاع اقتصاد، اولویت این است که به پتروشیمی ها و خودروسازی توجه کند درحالی که مشکل اصلی اقتصاد ما، بدحالی بنگاه های کوچک و متوسط بود و غفلت از این مسئله، سهم دولت در تعمیق رکود است. دولت باید به این معترف باشد و برای حل آن بکوشد و هم زمان درباره گذشته روشنگری کند تا جامعه تحت تأثیر فضای روانی و تبلیغاتی مخالفان قرار نگیرد .

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • مستاجر
  ۰ ۰

  اقای طیب نیا به من جواب دهد که چرا باید بخاطر تصمیمات خلق الساعه و رانتی وزارتخانه ایشان امسال باید ودیعه رهن مسکن پارسال که 100 میلیون بوده را 150 میلیون بدهم من نه اصولگرا هستم نه اصلاح طلب اما به رئیس جمهور دولت ایشان اعتماد کردم و نابود شدم حتما جبران مافات خواهم کرد .
  ایشان اول دستور دهند نرخ تسهیلات پائین بیاید و صد البته توام با دادن بی دردسر وام باشد سپس نرخ سود را پائین بیاورند نه همه قوانین بنفع دولت و بانکها باشد .
  ...

  • علی
   ۰ ۰

   حرف دل ما رو زدی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یعنی صنعت حیف و میل اموال کشور الان کاملا متوقف شده؟ پس چرا ساخص ها حرکت مثبتی نشان نمیده؟ چرا وقتی تورم 7% شده بانکها وام کمتر از 27% نمیدهند؟ این رانت سود نجومی به چه علت سهم بانکهاست؟

 • میزان زده
  ۰ ۰

  مگر عملکرد همکاران شمادرمنحل کردن موسسه مالی واعتباری مجاز میزان هم تله بود؟چه زندگیهایی که ازهم پاشید وچه اثرات روحی وجسمی جبران ناپذیری برپیکر سپرده گزاران وخانواده های آنهاوارد شد.بعدهم برای ظاهرسازی اعلام کردید که موسسه به بانک صادرات واگذارشده است.اما نزدیک به 2سال است که پول سپرده گزاران بلوکه شده وازپول وسود پول آنها خبری نیست.اینها تله نیست.اینها عملکرد بد شما در وضعیت اقتصادی کشوراست.این درحالی است که موسسه میزان دردولت قبل مجوز رسمی باامضای رئیس کل بانک مرکزی وقت-آقای بهمنی-دریافت کرده بود وطبق همین مجوز ازتعاونی اعتبار به موسسه مالی واعتباری میزان تبدیل شد.شما زحمت بکشید اول پول وسودهمه سپرده گزاران که بارنج وزحمت فراوان- نه بارانت ودلالی-به دست آمده رابدهید بعدگناهتان رابه گردن دیگران بیندازید

 • احمد
  ۰ ۰

  آقای طیب نیا این دولت طی سه سال گذشته هیچ تحرک اقتصادی و فرهنگی نداشته و فقط با منت به پرداخت یارانه ها ادامه می دهد که رای بیاورد !

  • حامد
   ۰ ۰

   حالا سال آینده برید به احمدی نژاد رای بدید ببینید مملکت درست می شه. وقتی تو اوج مذاکرات موشک باستیک هوا میکنن انتظار دارید تحریم هایی که زول سال ها برقرار شدن یک ساله بطور کامل حذف بشن؟
   یادتو رفته شب میخوابیدید فردا از خواب بیدار میشدید خونه متری 200-300 می رفت روش.
   از ماست که بر ماست

 • ناشناس
  ۰ ۰

  متاسفانه ما مردم ایران فقط استاد نق زدن و ایراد گرفتن هستیم .... اینهمه اوضاع اقتصادی ... تورم و رشدی اقتصادی بهبود پیدا کرده چرا فقط نیمه خالی لیوان رو میبنید ؟!!

  • ناشناس
   ۰ ۰

   آخه لیوان کلا خالیه!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فعلا که حقوق چند صد میلیونی رئیس دانشگاههای علوم پزشکی و سایر مدیران در این دولت پرداخت میشه و با کمال تاسف همین موضوع ضربه بدی به اعتبار و محبوبیت دولت زده...مردم در این شرایطی که هر روز حرف از کاهش سود بانکی به خاطر بهبود اقتصاد هست و هر روز مالیات جدیدی وضع میشه اصلا توان درک پرداخت همچین حقوقهایی از سوی دولت رو ندارن ،....

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مسخره کردین مردمو با این کارهای نابخردانه و دنبال مقصر گشتن .هر دولتی میاد بی کفایتیشو میندازه گردن دولت قبلیش .این که نون و آب نمیشه برای مردم

  • ناشناس
   ۰ ۰

   اما برای اونها هم آب میشه هم نون هم ویلا تو جزایر قناری خدا بده برکت.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من یک تولید کننده هستم که پارسال کارخانه ام بطور کامل تعطیل شده ، هیچکدام از حرفها و وعده های مسولین را باور ندارم .

  • ناشناس
   ۰ ۰

   آقا از ما گفتن شما بزن تو کار بانک از این دست به نرخ 15% میگیری از اون دست به نرخ 30% میدی به خلق طیب و طاهر هم هست همه هم زدن توش با کلاس و شیک مایه اش هم چهار تا صندلی و در و دکور چهار تا کت شلوار شرکتی واسه کارمندات فقط مایه اصلی هم میخواد که استعداد سبیل چرب کردنه دیگه.

 • مهدی
  ۰ ۰

  سلام آقای طیب نیا چقدر از مردم مالیات گرفتی و چقدر باعث تعطیل شدن کارخانجات وتعاونیها و اصناف جوازدارشدی حالا با گرفتن این مالیاتها بایستی زندان درست کنی وهمه این پولهای دریافتی را بایستی خرج اعتیاد و فساد بکنی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  عزیزان دل، یادمون نره که در دولت قبل باید زیر سایه جنگ سر به بالش میذاشتیم و یادمون نره همون کاغذ پاره ها(تحریم ها)چه به سر این مردم آورد؟تا کی میخواید سطحی قصاوت کنید؟منم یه مهندسم و هم فعالیت اقتصادی دارم و هم حرفه ای، زندگی منم دچار مشکلات زیادی شده اما اینو میدونم در دولت پاک دستان میلیارد ها دلار از این مملکت خارج شد که الان رضا ضراب 50 میلیون دلار تو آمریکا داره وثیقه میذاره! یادتون نره چیپس ها سبک میشد اما گرون!ماست و شیر از وزن آب میرفت از قیمت کش میومد! اگه تورم 45 % و رشد اقتصادی منفی 6 کسی درک کنه یعنی چی حتی 1 لحظه این حرف رو نمیزنه! الهی بلا و مصیبت را از کشور دور بفرما.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   ببین داداشم اون بابا پول مفت بیشتر گیرش اومد بیشتر حیف و میل کرد اینا کمتر دارن خب کمتر هم ریخت و پاش کردند. اما فقط که حیف و میل پول نفت نیست که مثلا سود وام 30% هم یه جور حیف و میل و رانته دیگه که داره فعلا گیر بانکدار میاد که دو برابر درآمد نفت دولته عزیز.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   امارت اشتباهه عزیز

 • کلید باز
  ۰ ۰

  سونامی اقتصادی دولت قبل!!!
  زلزله اقتصادی دولت قبل!!!
  بحران اقتصادی دولت قبل!!!
  جمع کنید بساط خاله زنک بازی رو
  شما چه گلی زدی به سر ملت

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دولت قبل که اصلا دولت نبود دولت فعلی هم کاملا نا کار آمد است مخصوصا در اقتصاد صنعت اموزش و..... خدا به این ملت بد بخت رحم کند .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من هم جزء یک شرکت تولیدی هستم که ابتدای فروردین مجبور به توقف اکثر قسمت تولید و اخراج اکثر نیروهای کاری شدیم ، جواب خانه نشینی این مردم رو کی باید بده؟ چرا یک نفر چاره نمی کنه؟ با این وضع آخر امسال کل مملکت فلج میشه

  • ناشناس
   ۰ ۰

   عزیز ببخشید ها ولی این به اصطلاح خط تولید صنایع همونهایی هست که ما بهش قدیم قدیم ها میگفتیم صنعت مونتاژی که باید پول نفتی باشه واردات موادش رو بکنه دولت داشته باشه سوبسیدش رو بده تا چرخش بچرخه. خب این یارو هم که پول ملیش دلاره با ما خوب نیست و نمیذاره پولش تو کار ما بچرخه! افتاد؟! دیگه بیشتر از این نمیتونم ساده کنم قضیه رو.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همتون فکر منافع خودتونین. ازتون متنفرم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بخشی از صحبتهای طیب نیا به نمایندگی از عارف در مناظره با نوبخت رو که در خرداد 92 انجام شده براتون میذارم خودتون قضاوت کنید هم متنش هست هم فیلمش:
  هزینه ناکارآمدی خودروسازان را مردم می پردازند/با قاطعیت برخورد می شود
  طیب نیا با تأکید بر لزوماطلاح شیوه غیرمنطقی حمایت از صنایع در کشور گفت: برداشت عارف این است که با قاطعیت باید شکل حمایت را اعمال کرد، مردم در حال حاضر دارند هزینه ناکارآمدی خودروسازان را پرداخت می کنند، هم قیمتی ۲ تا ۳ برابر قیمت بین المللی بابت خودرو پرداخت می کنند و هم خودرویی که شاید به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر بیش از ۱۰ لیتر دارد بنزین مصرف می کند را در اختیار می گیرند که هم باید هزینه بنزینش را پرداخت کنند و هم آلودگی محیط زیست را تحمل کنند.

  وی افزود: استنباط ما این است که باید با قاطعیت و بدون مماشات برخورد کرد و این زمینه وجود دارد که به ازای رانتی که طی ۵۰ سال گذشته صنعت خودرو با آن مواجه بوده، هزینه های اعمال استانداردهای محیط زیستی و ایمنی را قاعدتا بنگاهها می توانند با ارتقای بهره وری از جیب خودشان تأمین بکنند.

  تعیین دستوری نرخ سود خلاف شرع است/مشکل اصلی نرخ تورم است
  طیب نیا با بیان اینکه تعیین دستوری نرخ سود ولو توسط شورای پول و اعتبار با قانون بانکداری بدون ربا مغایرت دارد، خلاف شرع است و ما را از حوزه بانکداری اسلامی خارج می کند، اظهار داشت: قاعدتا در چارچوب بانکداری بدون ربا، سود واقعی تحقق یافته بایستی به سپرده گذاران که مالکان اصلی منابع هستند پرداخت شود، اینکه رقم کم است یا زیاد است موضوع بحث ما نیست، این را بازار تعیین می کند و سود تحقق یافته؛ ما باید اجازه دهیم بانکداری اسلامی به شکل صحیح اجرا شود.

 • داود
  ۰ ۰

  اگه تورم سالیانه 10 در صد هم باشه تو سه سال میشه 30 درصد . پس چرا دلار 30 درصد گرون نشده . این یعنی اقتصاد مریض ، بهتر بود ،باید ، قیمت دلار هم افزایش داده میشد تا تولید کننده ضرر نکنه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقای طیب نیا جریان چیه حدود 60 تومن سپرده در یکی از بانکهای خصوصی داشتم که قصد انتقال ان به بانک دولتی را داشتم که متاسفانه از کارمند و معاون شعبه تا رییس مخالفت میکردند . جریان چیه ؟ بالاخره با اصرار فروان پولم را جایی بردم که شب راحت سر به بالین بگذارم نه ترس از سرنوشت بقیه داشته باشم

  • ناشناس
   ۰ ۰

   جریان اینه که وقتی اوضاع خراب میشه همه جا خراب میشه و خصوصی و دولتی هم نداره. اون رئیس بانکه میخواسته یه رقابتی کرده باشه چون برای شما فرقی هم نمیکرده به قول شاعر آب که از سر برود چه خصوصی چه دولتی!

  • ناشناس
   ۰ ۰

   برادر بانک دولتی حداقل به لوله نفت وصله اتفاقی هم بیفته پول نفت رو تزریق میکنن ولی موسسات مالی و بانک خصوصی پشتوانه ای داره ؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اتفاقا برای اینکه بدونی بانکهای خصوصی بیشتر لوله نفت رو بالا میکشن اما وقتی زرت نفت در رفته باید از یه راه دیگه جیب ملت رو بزنن که بهترینش سپرده گذاره که با دولتی رقابت میکنن. حالا عملا تجربه میکنید یاد میگیرید.

 • عباس
  ۰ ۰

  یعنی کسی به این آقا نگفته که سال دیگه دولت قبلی که میگی میشه دولت بعد؟!؟!