کد خبر 131658

تاثیر مثبت کاهش سود بانکی بر رونق بورس

مدیرعامل فرابورس ایران با بیان اینکه سود بانکی و بازار سهام رابطه ای معکوس دارند، گفت: درگذشته معمولا در فاصله دو تا سه ماهه تاثیر تغییر نرخ سود بر بازار سهام آشکار می شد اما بدلیل حساسیت بازار و سرعت انتقال تحلیل ها، اکنون تاثیر تغییر احتمالی نرخ سود در کمتر از یک هفته در بورس خود را نشان دهد.

امیر هامونی روز شنبه، درباره تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر رونق بازار سرمایه ایران، گفت: بازار سرمایه از دو بازار «سهام و بازار بدهی» تشکیل شده است که کاهش نرخ سود بانکی بر هر دوی آنها تاثیر مستقیم برجا می گذارد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، مدیرعامل فرابورس ایران اضافه کرد: کاهش سود بانکی علاوه بر افزایش تقاضا در بازار بدهی، سبب بالا رفتن استقبال از دادوستد سهام نیز می شود. هامونی گفت: شماری از طرح های اقتصادی با نرخ تسهیلات 25 درصد فاقد توجیه اقتصادی هستند اما با کاهش نرخ سود تسهیلات، صرفه اقتصادی پیدا می کنند و شرکت ها می توانند از بازار سرمایه و ابزارهای مختلف تامین مالی استفاده کنند. وی با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی، بر دادوستد سهم و اوراق بهادار نیز تاثیر مستقیم و مثبتی برجا می گذارد، افزود: بازار سهام و نرخ سود بانکی رابطه ای معکوس با یکدیگر دارند. مدیرعامل فرابورس ایران یادآور شد: در گذشته که نرخ سود بانکی افزایش می یافت با تاخیری چندماهه، تاثیر آن بر بازار بورس هویدا شده و میزان معاملات کاهش می یافت. همچنین بعد از افزایش نرخ سود بانکی، پس از چند ماه، بازار سرمایه تحت تاثیر قرار گرفته و معاملات سهام رونق داشت؛ اما اکنون شرایط تغییر کرده است. به گزارش ایرنا، کارشناسان کاهش سود بانکی را برای خروج از رکود و ایجاد رونق در بخش های مختلف اقتصاد ضروری می دانند؛ به نظر کارشناسان جذابیت سود بالای بانکی باعث می شود که سرمایه گذاران انگیزه ای برای حضور در فعالیت های تولیدی و دارای ریسک نظیر بورس را نداشته باشند. از اواخر سال گذشته، بانک مرکزی موضوع کاهش سود بانکی ر اپیگیری کرده و قرار است این موضوع در شورای پول و اعتبار بررسی و تصویب شود. در هفته های اخیر، بازار سرمایه نیز دچار رکود شده و در محدوده کانال های 75 و 76 هزار واحدی در نوسان است. کارشناسان برای خروج از این وضعیت عرضه اولیه سهام و کاهش نرخ سود بانکی را پیشنهاد داده اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • علی
  ۰ ۰

  اقتصاد این کشور گرفتار فساد وسیع و رانت و اختلاس و غیره میباشد و ربطی به کاهش نرخ سود ندارد .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بورس برشکستس

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فعلا که رابطه مستقیم داره چون بورس امروز پوکید .دولت اشتباه بزرگی رو داره مرتکب میشه و از کسایی که موافق کاهش سود بانکی هستن تبعیت میکنه چون اینکار تمام دستاوردهای دولت مبنی بر کاهش تورم را بر باد خواهد داد .دولت باید اول گشایشهای بانکی رو انجام بده بعد اینکار رو بصورت پله ای انجام بده

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دیروز تاثیر مثبت رو دیدیم. خیلی مثبت بود.
  ممنون از اطلاع رسانی بسیار مفید دنیای اقتصاد

 • بهزاد
  ۰ ۰

  هیچکس نمیپرسد چرا نرخ سود بانکی بالا است وچرا در کشورهای دیگر بالا نیست همه طوطی وار میگویند نرخ سود بالا است و بورس ومسکن وتولید . خرید و فروش و فساد و نا کارامدی وهمه مشکلات دیگر با پائین امدن سود بانکی حل میشود ولی تنها اتفاقی که با پائین امدن سود بانکی اتفاق میفتد رانت برای عدهای است که از بانک میگیرند و در بازار با اختلاف زیاد به مردم محتاج میدهند .

 • بهرام
  ۰ ۰

  اینکه یک کارشناس این قدر سطحی تحلیل کند خیلی نا امید کننده است. البته از این بدتر آن است که بگوید می خواهم جوسازی کنم، اینطور به خودش توهین کرده است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بهتر است کاهش سود به ارامی صورت بگیرد تا شوک در جامعه صورت نگیرد :
  1-مرحله اول کاهش یک درصدی سپرده و تسهیلات فرق زیادی برای مردم نمی کند اثری بر اجاره یا سپرده بانکی ندارد ولی یک درصدبر سود
  اوری بانکها و بر تسهیلات دریافتی تولید که رقم های میلیاردی می باشد تاثیر دارد .
  2-مرحله دوم میتوانست کاهش یک درصدی در مهر و ابان باشد تا از فصل اجاره خانه خارج شده باشیم
  3- مرحله سوم کاهش یک درصدی در دی ماه
  این روش ضمن کاهش سه درصدی شوک نیز در جامعه ایجاد نمی کند.