کد خبر 129377

نزدیک‌ترین راه رسیدن به رونق اقتصادی

خطرناک‌ترین سمی که در کمین اقتصاد است

یک کارشناس اقتصادی معتقد است که «انحصار برای اقتصاد مانند سم خطرناک عمل می‌کند و برای این‌که جلوی رانت در اقتصاد را بگیریم، باید هر گونه انحصاری را از بین ببریم.»

رکود اقتصادی همچنان در اقتصاد کشور حکمرانی می‌کند و با وجود اعمال سیاست‌های ضد رکودی، اما باز هم تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از نرخ پایین رشد اقتصادی خبر می‌دهد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبر آنلاین، نرخ رشد اقتصادی براساس گزارش مرکز آمار ایران بدون نفت در کل سال 1394 حدود 0.9 درصد بوده؛ البته دولت برای امسال نرخ رشد 5 درصدی را هدف گرفته است که از نگاه کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی، دستیابی به این نرخ رشد اقتصادی و خروج از رکود، تحت شرایطی امکان‌پذیر است. در این خصوص، مهدی پازوکی، اقتصاددان درباره نزدیک‌ترین و سریع‌ترین راه دستیابی به رونق اقتصادی می‌گوید: «دستیابی به رونق اقتصادی در هر جامعه‌ای متفاوت است.» وی می‌افزاید: «برای این‌که سرمایه‌گذاری اقتصادی افزایش پیدا کند و در نهایت این سرمایه‌گذاری باعث افزایش تولید شود و به دنبال آن، ایجاد اشتغال و تعادل اقتصادی را در پی داشته باشد، بهبود فضای کسب‌وکار است.» پازوکی متذکر می‌شود: «یک نکته‌ای که فراموش شده به خصوص در دولت قبل، بی‌انضباطی اقتصادی است که بلای جان اقتصاد کشور شده است. این بی‌انضباطی اقتصادی شامل بی‌انضباطی مالی، پولی و اداری است و در نهایت این بی‌انضباطی‌ها عدم سلامت اقتصادی اقتصاد ایران را به دنبال دارد.» به اعتقاد وی، «اگر مجموعه حکومت خواهان پیشرفت و توسعه اقتصاد ایران هستند، باید فضا را برای کسب‌وکار مناسب کنند و با فضاهای امنیتی هیچ‌کس حاضر به سرمایه‌گذاری در ایران نیست.» این تحلیلگر اقتصادی با بیان این‌که مجموعه حکومت باید امنیت و ثبات اقتصادی و پیشرفت و توسعه اقتصاد ایران را بخواهند، تصریح می‌کند: «اگر این اتفاق بیفتد، به‌دنبال آن فضا برای کسب‌وکار مناسب می‌شود. بهبود فضای کسب‌وکار نیز باعث شفافیت و رقابت‌پذیری اقتصاد ایران می‌شود و به دنبال آن، هر گونه انحصار از بین می‌رود.» پازوکی عنوان می‌کند: «در واقع برای این‌که فضای اقتصاد مناسب شود، باید شفافیت در اقتصاد داشته باشیم و نیز فضا رقابتی باشد. همچنین برای این‌که جلوی رانت در اقتصاد را بگیریم، باید هر گونه انحصاری را از بین ببریم؛ چه انحصار دولتی و چه انحصار بخش خصوصی.» وی با بیان این‌که انحصار برای اقتصاد مانند سم خطرناک عمل می‌کند، متذکر می‌شود: «مجموعه این عوامل باعث بهبود فضای کسب‌وکار می‌شود که سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را برای سرمایه‌گذاری ترغیب می‌کند.» پازوکی می‌گوید: «ما اگر رشد اقتصادی 8 درصدی می‌خواهیم، به طور قطع نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی داریم و باید یک دید برون‌نگر داشته باشیم. منظور از برون‌نگری این نیست که نوکر خارجی‌ها شویم.» وی تصریح می‌کند: «اقتصاد ایران دو مزیت دارد؛ نیروی کار ارزان و تحصیل‌کرده و انرژی ارزان. در واقع با این ویژگی‌ها زمینه برای سرمایه‌گذاری خارجی وجود دارد.» پازوکی عنوان می‌کند: «به‌دنبال سرمایه‌گذاری خارجی، بحث انتقال تکنولوژی مطرح است. در اقتصاد دنیا انتقال تکنولوژی نقش به‌سزایی در افزایش بهره‌وری دارد.» وی تاکید می‌کند: «من فکر می‌کنم اگر مجموعه حکومت، توسعه و پیشرفت اقتصاد ایران را بخواهد و فضای کسب‌وکار را مناسب کند، زمینه برای خروج از رکود و رونق اقتصادی فراهم می‌شود.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مباحث رشد و توسعه اقتصادی ایران دیگه قدیمی شده و به تاریخ پیوسته. مباحث به روز اقتصاد ایران بیشتر حول و حوش فروپاشی اقتصادی، فرار بانکی و سرمایه از کشور، بیکاری و ورشکسگی بنگاهها و بانکها، مهاجرت مدیران و نخبگان و هزینه های کمر شکن محیط زیستی و اجتماعی قرار داره. البته صحبت از آرزوها و امید اشکالی نداره ولی نباید تبدیل توهم و خود گول زدن بیمارگونه بشه.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مشکل اقتصاد ما نبود سرمایه گذاز خارجی نیست بلکه نبود اعتماد به مسئولین وزرا و مخصوصا کارنشناسان اقتصادی که در بدنه وزارت خانه ها رسوب کرده و با تغییر وزیر تغییر نمی کنند و همچنان در دوران وزیر بغدی بر کار های او موثر هستند. در واقع بدنه کارشناسی وزارت خانه ها قدیمی و علم روز کار خود را نمی دانند. اگر اعتماد به تیم های اقتصادی وجود داشت هم سرمایه ارزی و هم سرمایه ریالی در حد غیر قابل تصور وجود دارد. برای بحث اقتصاد به نظر من اقتصاد دانان جوان ولی دنیادیده باید با کمک مقامات بالا و بدون تاثیر پذیری از سازمان های موجود اقتصادی ورود پیدا کنند. بزرگترین اشکالات موجود در اقتصاد ما پارتی بازی- فساد گسترده مدیران-قوانین دست و پاگیر- و رانت های اقتصادی و نبود هیچ کونه سازمان نظارتی مستمر قبل ازوقوع جرم و .....می باشد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با این همه مقاله ما که هیچ پیشرفتی نمیبینیم. فقط پس رفت. علت اینکه بخش غیر مولد به هزار دلیل جلوی کار بخش مولد رو میگیره .و بخش خصوصی هم در ایران حامی نداره. اتاقهای بازرگانی هم فقط حرف می زنن و جرائت عمل کردن ندارند تا حقوق بخش خصوصی استیفا بشه.