قائم مقام بانک مرکزی خبر داد؛

پرونده ادغام بانک‌ها روی میز بانک مرکزی

قائم مقام بانک مرکزی از انجام مطالعات کارشناسی برای چگونگی ادغام و اصلاح ساختار بانک‌ها خبر داد و گفت: نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار در زمینه سود بانکی شعب بانک‌ها اجرا می‌شود ضمن اینکه حلقه نظارتی بانک مرکزی نیز تنگ تر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، اکبر کمیجانی در حاشیه بیست و ششمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی در جمع خبرنگاران درباره برنامه بانک مرکزی برای ساماندهی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری به دلیل تعداد زیاد آنها،‌ اظهار کرد: ادغام و انحلال بانک‌ها و موسسات مالی اعتباری در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد، البته این کار در حال انجام است. وی با اشاره به اینکه با جدیت بیشتری به برنامه ادغام بانک‌ها فکر کنیم، خاطرنشان کرد:البته هنوز برنامه خاصی برای ادغام بانک‌ها وجود ندارد، یعنی درباره اینکه کدام یک از بانک‌ها با یکدیگر ادغام شوند هنوز برنامه ای وجود ندارد. کمیجانی ادامه داد:در موردموسسات اعتباری غیردولتی نیز هنوز برنامه مشخصی وجود ندارد و برای برنامه ریزی در این زمینه باید در مجامع و با حضور سهامدارانشان تصمیم گیری های لازم صورت گیرد. به گفته قائم مقام بانک مرکزی، این بانک مطالعات کارشناسی خود را برای چگونگی ادغام و اصلاح ساختار بانک ها در دستور کار قرار داده است. وی درباره اینکه بانک‌ها نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت نمی کنند و با فرمول‌های خاصی این نرخ را دور می زنند، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی هر روز نظارت خود را قوی تر می کند و با تیم های بسیار قوی به صورت روزانه و هفتگی در سطح شعب در تهران و شهرستان‌ها نرخ‌های سود را رصد می کند و براساس اطلاعات کارشناسی، تمامی این نظارت ها صورت می گیرد. کمیجانی با بیان اینکه تایید نمی کنم که نرخ‌های مصوب ابلاغی از سوی بانک‌ها اجرا نمی شود، تصریح کرد:اطلاعات کارشناسی نظارتی در بانک مرکزی به طور جدی و حرفه ای این موضوع را نشان می دهد که اکثر بانک‌ها نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت می کنند. قائم مقام بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی سال ۹۵ را بین ۴ تا ۵ درصد پیش بینی کرد و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا آمارهای بانک مرکزی به‌روز نمی‌شود، اظهار کرد: نرخ رشد اقتصادی توسط مرکز آمار منتشر شده است. وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه پس شما مرکز آمار را به عنوان مرجع رسمی اعلام نرخ‌های اقتصادی قبول دارید؟ گفت: این مرکز نرخ رشد اقتصادی را اعلام کرده اما بانک مرکزی هم منتشر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    همیشه اول ورشکستگی اعلام میشه بعد مدیر تسویه اقدامات قانونی رو حالا یا ادغام یا حراج اموال رو شروع میکنه. شما قبل از اعلام ورشکستگی میخواهید ادغام کنید. والا نوبره این کارها.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری