کد خبر 124914

یک کارشناس در گفتگو با اقتصاد آنلاین مطرح کرد:

حل مشکل مسکن در گروه تسهیلات ارزان

یک کارشناس مسکن با بیان اینکه در سال گذشته ۱۵ درصد منابع بانکی وارد بخش مسکن شده است، تاکید کرد:مشکل مسکن با پرداخت تسهیلات ساخت حل نخواهد شد اما حل مشکل پیچیده نیست، کافی است تسهیلاتی با شرایط تسهیلاتی که بانک مرکزی به کارمندانش پرداخت می کند به مردم داده شود.

محمدرضا فرهادی پور در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره تاثیر تسهیلات خرید و ساخت مسکن بر بخش مسکن و خروج از رکود اظهار کرد:تسهیلات ساخت در شهرهای بزرگی مانند تهران، مشهد و ... تاثیری ندارد زیرا در ایران زمین حداقل 50 درصد ارزش ملک را در بر می گیرد و دریافت تسهیلات ساخت مشروط به داشتن زمین است اما این در حالی است که در تهران بعید است که اقشار متوسط و متوسط رو به پایین زمین داشته باشند. وی با اشاره به اینکه در بافت فرسوده نیز دریافت تسهیلات نیاز به شرایطی مانند تجمیع و تامین زیرساخت ها دارد اما به هرحال ممکن است در این مناطق کارگشا باشد، تاکید کرد:این تسهیلات ساخت برای کسی که زمین ندارد هیچ جذابیتی ندارد، در مورد افرادی هم که زمین دارند اما زمینشان در بافت فرسوده واقع شده باید دید که آیا مشمول استفاده از این تسهیلات هستند یا خیر. این کارشناس مسکن با بیان اینکه در کشورهایی که بازار مسکن و بازار رهن ثانویه شان رونق دارد عموما تسهیلات خرید پرداخت می شود، گفت:از سال 90 تا کنون میزان عرضه واحدهای مسکونی از تقاضای موثر بیشتر بوده و اکنون تعداد زیادی واحد مسکونی خالی روی دست انبوه سازان و تولید کنندگان بخش خصوصی و عمومی باقی مانده است. فرهادی پور با اشاره به اینکه دولت باید تسهیلاتی ارائه دهد که منجر به خرید این واحدهای مسکونی شود، افزود:در این شرایط پرداخت تسهیلاتی که بخش عرضه را تحریک کند بدون شک کارایی لازم را ندارد و حتی ممکن است منجر به ناکارایی و دور زدن مقررات نیز شود . وی اظهار کرد:تا دولت و مجموعه وزارت راه و شهرسازی نپذیرند که باید تسهیلات خرید پرداخت کنند آن هم تسهیلاتی که حداقل 70 درصد قیمت ملک را پوشش دهد، سیاست های فعلی ره به جایی نخواهد برد. این کارشناس مسکن به گران بودن هزینه تسهیلات اشاره و خاطرنشان کرد:حل مشکل تسهیلات مسکن در همه دنیا نیازمند غول جادو نیست، وام باید با دوره پاز پرداخت طولانی طولانی حداقل 25 ساله و با اقساط کم به متقاضیان پرداخت شود و یا اگر شفاف تر بگوییم همان تسهیلاتی که بانک مرکزی برای خرید مسکن به کارمندانش می دهد به مردم عادی هم بدهد. فرهادی پور با اشاره به اینکه به دو دلیل این اتفاقات نمی افتد، تاکیدکرد: پرداخت آن تسهیلات در اقتصادی که تسهیلات با محدودیت روبه رو است برای سیستم بانکی جذابیت ندارد و دیگر اینکه بانک ها در ایران بانک داری نمی کنند و عادت کردند به کسب سودهای بالا در دوره های کوتاه مدت. وی با اشاره به اینکه در سال گذشته سیستم بانکی در مجموع 15 درصد از منابعش را به بخش مسکن اختصاص داده است، اظهار کرد:این معنای آن است که بخش مسکن برای سیستم بانکی جذابیت ندارد و در شرایطی که منابع وارد بخش مسکن نمی شود تقاضا پایین خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خداپدرتوبیامرزه گل گفتی بانکهای ما فقط کاسب کار هستند من توصنعت هوایی کار میکنم بیست سال سابقه دارم ومستاجرم یه خونه چهل متری تو جنوب شهر دست مستاجر دارم وتوان بزرگتر کردنشو ندارم وام مسکنمون هم درسته کارمندیه و سودش هفت درصده ولی خیلی کمه و کمکی نمیکنه .اما دوتازهمکارام که خانمهاشون تو بانک سپه و مرکزی کارمیکنند تو همین دو سال اخیر خانمهاشون با کمک شوهراشون ووام به درد بخور بانکهایی که توش کار میکنند تو اکباتان و بلوارفردوس اپارتمانهای 165و145 متری نوساز خریدند ومن موندم و حوضم سفیر وسرگردون که تو سیستم دولتی مهندس صنایع هوایی بیشتر ارزش داره یا کارمند بانک دولتی؟هرروز هم ذهنم درگیره ووندم که ایا میتونم یه خونه 70 تا 80 متری تو مرکز شهر بخرم یا نه میترسم رییس بانک مرکزی و رییس اتحادیه مشاوران و ..دلالهای مسکن با این مصاحبه های الکیشون دامن به گرونی بزنند و ماهم مستاجر بمونیم .خدا فقط کمکمون کنه...........

  • ناشناس
   ۰ ۰

   اونها این مصاحبه ها رو میکنن چون رو دستشون باد کرده فقط میخوان جای سپرده مردم رو با مسکن عوض کنند! همش جنگ روانی هست که متاسفانه دولت هم بخاطر قفل شدن منابع بانکی در مسکن داره ازش حمایت میکنه، ولی هیچکدوم قدرت تغییر بازی رو ندارن چون یا باید منابع داشته باشن که ندارن یا تورم وحشتناک رو برگردونن که البته بعدا دم صندوق رای باید به مردم جواب پس بدن! نمیتونی تورم ایجاد کنی به اسم رونق و بعد قصر در بری...

   شما به جنگ روانی اینها توجه نکن، خرید و فروش خیلی کمتر از این حرفاست.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   زشته، چطور هنوز نفهمیدی تو سیستم دولتی چه کارمندی ارزشمندتره؟ کارمندی که دست به خیر باشه، نون رسون، اهل معامله و مردمدار.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  قیمت مسکن باید 40% کاهش پیدا کند تا برابری با در آمدهای عموم مردم باشد بخش خیلی کوتاه از سخنان استاد بزرگوار دکتر ادیب......
  درود سلام بی پایان به جنای دکتر ادیب اقتصاد دان بزرگ کشور وواقع گرا وراستگوی بی نظر اقتصاد کشور.......از تاثیر بخش مسکن بر دیگر بخش ها در ایران سخنی به میان نیامد ؟
  وقتی مسکن گران می شود مردم حس می کنند که ثروتمند تر شدند و بیشتر مصرف می کنند و وقتی مسکن ارزان می شود حس فقر در مردم رشد می کند و کمتر مصرف می کنند، یکی از عوامل رکود فعلی یا قلت تقاضا به همین بر می گرد---------- ازطرفداران استاد مظاهری وضد اقتصاد گلد کوییستی و طرفداران بی چون وچرای جناب پرفسو ر ادیب لطفاً لینک مصاحبه تاریخ 30 فروردین در همین سایت را ببینید تا مصاحبه کامل راببنید.

  http://www.eghtesadonline.com/fa/content/123984/قیمت-مسکن باید 40% کاهش پیدا کند تا با در آمد عموم مردم......................................

  ادیب : وزیر اقتصاد اعلام داشتند که 80 درصد منابع سیستم بانکی قفل شده است یعنی بانکها با 20 درصد منابع خود، کار می کنند یعنی وقتی اعلام میشود نقدینگی هزار هزار میلیارد تومان است 20 درصد آآن به واقع در اقتصاد جریان دارد و بقیه قفل شده است وقتی 20 درصد منابع بانکها فعال باشد اقتصاد قفل میشود این پول کافی نیست غیر فعال شدن 80 درصد منابع سیستم بانکی به رکود در بخش مسکن می انجامد قفل شدن 80 درصد منابع بانکها توان وام دهی بانکها را به شدت کاهش داده و این باعث کاهش قیمت مسکن میشود.

  بررسی آمار عرضه مسکن نسبت به خانه‌های فروخته شده در مشاوران املاک شهر تهران نشان می‌دهد عرضه 20 برابر تقاضاست.
  جست‌وجوی فایل‌های دفاتر مشاور املاک از هجوم عرضه حکایت دارد و در مقابل، آن‌چه منجر به خرید می‌شود قطره‌چکانی است. در اغلب دفاتر تقاضا برای فروش 20 برابر بیشتر از تقاضا برای خرید است. البته حسام عقبایی رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران اواخر سال گذشته از افت 90 درصدی خرید مسکن طی سه سال اخیر خبر داد.
  به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد دفاتر مشاور املاک روزهای بدون مشتری را سپری می‌کنند و به گفته‌ی یکی از کارشناسان مشاور املاک در شمال پایتخت، بسیاری از دلالان از این شغل خارج شده‌اند. به گفته‌ی او روند ریزش کارشناسان مشاور املاک از سه سال گذشته آغاز شده و در سال 94 شدت گرفته است. علت خروج شاغلان املاک از این بخش نیز به یک مساله مربوط می‌شود: نبود مشتری

  • مادر بزرگ !
   ۰ ۰

   زیاد خودتان را خسته نفرمایید ! دلیل افزایش نجومی قیمت مسکن چی بود ؟ نفت بشکه ای ۱۰۰ دلار و در آمد سالیانه ۱۰۰ میلیارد دلاری ! . حال دلیل رکود و کاهش قیمت مسکن چیست ؟ نفت بشکه ای ۳۰ دلار و درآمد ۲۵ میلیارد دلاری !!! . به همین سادگی ، باش تا صبح دولتت بدمد .... کین هنوز از نتایج سحر است !!! .اولین فاکتور برای افزایش قیمت زمین و مسکن در تمامی دنیا بهبودی وضعیت اقتصادی آن مملکت است ! . برای مثال در تمامی کشور های نفت خیز و صادر کننده نفت که اقتصادشان وابستگی زیادی به نفت داشته است قیمت زمین و مستغلات کاهش داشته است از جمله روسیه ، جمهوری آذربایجان ، ونزوئلا ، امارات ، ووووووو حتی عربستان با ۷۰۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی ! . وانگهی کاهش قیمت نفت بر اقتصاد کشور همسایه ترکیه تاثیر زیادی داشته است با اینکه یک قطره هم صادرات نفت ندارد ! , ولی صنعت توریسم اش وابستگی فراوانی به توریست هایی دارد که از کشورهای صادر کننده نفت می آیند !!! .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آخه دولتی گفتن ملتی گفتن. نمیشه همون چیزی که دولت سهم خودش میکنه به ملت هم همونقدر بده. مزاح میکنی داداش. بلاخره زرنگها میزنن تو کار دولت و سری تو سرها در میارن که یه نون چربتری ببرند دیگه حالا شما نمیتونی بگی که بازی عوض بشه.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به گفته قهاری، مردم منتظر هستند تا قیمت مسکن کاهش یابد اما بعید است چنین اتفاقی رخ دهد؛ چرا که شیب کاهش قیمت کند شده است. درست است که در شش ماه اول سال نمی‌توان به رونق مسکن امیدوار بود اما پیشنهادم این است که متقاضیان مصرفی اقدام به خرید مسکن کنند؛ چرا که مسکن احتمالا در نیمه دوم سال تا 10 درصد افزایش قیمت خواهد داشت.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   دادا جان هیچوقت نمیشه به پایان رکود مسکن امیدار بود نیمه اول سال پیشکش

 • ناشناس
  ۰ ۰

  برید خونه بخرید فقط کافی امریکا با عربستان وارد جنگ شود بعد میبینید نفت بشکه ای چند دلار میشود

  • ناشناس
   ۰ ۰

   بعد قیمت خونه گرون میشه؟ یا همه میذارن در میرن؟

 • ایرانی
  ۰ ۰

  یه زمانی خونه مازاد خریدن سود داشت، الان با این رکودهای طولانی مدت دیگه ملک فایده نداره، سودش زجر کش می کنه ادمو