کد خبر 124748

سیف درباره توقیف ۲ میلیارد دلاری توضیح داد؛

بی‌احتیاطی دولت قبل؛دلیل توقیف دارایی‌ها

رییس کل بانک مرکزی در پی توقیف بیش از دو میلیارد دلار از دارایی‌های کشورمان با حکم دیوان عالی آمریکا به بهانه واهی مشارکت ایران در انفجار پایگاه تفنگداران دریایی آن کشور در بیروت، روند این موضوع را تشریح کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، ولی‌اله سیف درباره روند توقیف بیش از دو میلیارد دلار از دارایی‌های ایران گفت: متاسفانه در دولت گذشته، هنگام خرید اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری‌های دلاری، سهل‌انگاری‌ شده، دقت کافی و احتیاط های لازم صورت نگرفته است.

وی ضمن اشاره به اینکه مبادلات دلاری (U-Turn) با جمهوری اسلامی ایران به صورت یک استثنا بر رژیم تحریم های دلاری آمریکا علیه ایران مجاز دانسته شده بود اظهار داشت متاسفانه دقت و احتیاط لازم در این مورد انجام نشده است.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه مسئولان دولت قبل باید این موضوع را مد نظر قرار داده، احتیاط لازم را به عمل می‌آوردند، افزود: متاسفانه در دولت گذشته به رغم هشدارهای دلسوزانه کارشناسان و مدیران بانک مرکزی مبنی بر پرهیز از سرمایه‌گذاری روی اوراق بهادار دلاری و اینکه این رفع ممنوعیت دائمی نیست، این اوراق را خریداری کردند و اینگونه زمینه تضییع حقوق ملت ایران را پدید آوردند.

سیف درخصوص برقراری مجدد ممنوعیت مبادلات دلاری اظهار کرد: هشدارهای کارشناسان صحیح بود و متاسفانه در سال 1387 مجددا قانون ممنوعیت مبادلات دلاری با ایران برقرار شد و بانک‌های آمریکایی از نقل و انتقال وجوه دلاری و تبادلات دلاری با ایران منع شدند؛ علاوه بر این دستور اجرایی 13599 که مبنی بر توقیف دارایی های ایران در آمریکا بود نیز در سال 1391 صادر شد.

وی گفت: اگر این اوراق بهادار دلاری در آن زمان با کارگزاری امریکایی‌ها خریداری نمی‌شد وجهی وجود نداشت که آمریکایی‌ها بتوانند آن را توقیف کنند.

رییس کل بانک مرکزی با انتقاد از نحوه عملکرد دولت گذشته در مواجهه با این اقدام گفت: علاوه بر این، متاسفانه در همه این سالها، دولت و دستگاه دیپلماسی هیچ تلاشی برای مبارزه و مقابله با این روند انجام ندادند؛ کم‌کاری و رفتار منفعلانه دولت قبل در اظهاراتی از این دست که قطعنامه‌های شورای امنیت را کاغذ پاره می نامید، مشهود است. این رفتار، منجر به اقدامات تخاصمی دیگر از سوی ایالات متحده آمریکا شد و در سال 1391بانک مرکزی مشمول این دستور قرار گرفت؛ بر همین اساس، دارایی های مزبور از آن زمان به دارایی های بلوکه شده تبدیل شد.

به گفته سیف، توقیف قضایی دارایی ها از سال 1387 و توقیف اجرایی و بلوکه شدن آن در سال 1391 اتفاق افتاده است و آخرین میخ بر تابوت دارایی‌های ایران، وضع قانون «حقوق بشر و کاهش تهدیدات سوریه و ایران» در سال 1391 بود که مهم ترین اقدام کنگره در مورد دارایی های ایران محسوب می‌شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی در پایان گفت: با توجه به این اطلاعات، مشخص است که همة این روندِ غیرقانونی و غیرمنصفانه توسط آمریکایی‌ها در دولت قبل انجام شده است؛ یعنی در همان شرایطی که وضع تحریم‌ها علیه کشورمان کم‌اثر و گاه بی‌اثر، دانسته می‌شد و اگر در آن زمان جلوی هر کدام از این اقدامات به طریقی گرفته می‌شد این اتفاق نمی‌افتاد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • طاهر
  ۰ ۰

  آیا وقت آن نرسیده کسی از دولت قبل بابت این بی احتیاطی توضیح بخواهد؟ خدایا همه را بتو وامی گزاریم حق مردم خودت بگیر و آنها به اشد مجازات برسان. آمین یارب العالمین.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دیگه باید چه کار کنه دکتر احمدی نژاد تا توی دادگاه پاسخ گو باشه؟ مدعی العموم کجاست؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پولها که تو بانک اروپایی بوده!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آیا من به عنوان یک شهروند و به دلیل تضییع حقوق بعد از هشداردهی مکررحدود 50 اقتصاددان به رییس دولت وقت و عدم اعتنا ایشان، می توانم از ایشان شکایت کنم ، لطفا حقوق دانان پاسخ دهند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یعنی با رفتن بهمنی هنوز خرابکاری هاش تموم نمیشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اگرجنبه سیاسی قضیه را ندیده بگریم به نتیجه متفاوتى خواهیم رسید به باورمن افراد ایرانی مقیم امریکا هستند که موجودى حسابشان می تواند اًزذخیره ایران بیشتر باشد دولت با ید همه ساله حق عضویت خوددرمجامع بین المللی را بپردازد خرید اوراق خزانه بهترین کار ممکن بوده است حفظ پول با بهره درثانی وقتی دولت با اجراى برجام نتوانست پول را برگرداند دولت فبلی بدون اجراى برجام چگونه می توانست این کار را بکند

  • ناشناس
   ۰ ۰

   پروفسور ... این به اون چی ...