کد خبر 124547

پژویان در گفت و گو با اقتصاد آنلاین

امکان پرداخت یارانه هدفمند را نداریم

ماجرای حذف یارانه اقشار مرفه و دهک های بالای جامعه که از بدو اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مطرح بوده، همچنان ادامه دارد و دولت هنوز نتوانسته پرداخت یارانه های نقدی را هدفمند کند، حال با گذشت بیش از پنج سال از اجرای این قانون، فقط یارانه سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر قطع شده و مجلس مصوب کرده که طی سه ماه باید یارانه ۲۴ میلیون نفر دیگر هم حذف شود اما دولت مخالف این مصوبه است.

اقتصاد آنلاین - سمانه برمخ شاد: اگرچه دولت در آستانه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها اقدام به اجرای طرح جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها کرد و سعی کرد با خوشه بندی خانوارها اقشار مرفه جامعه را از دریافت یارانه حذف کند، اما در نهایت اجرای این طرح منجر به جمع آوری اطلاعات خانوارها نشد و در سال 89 همه افرادی که اقدام به ثبت نام و ارائه شماره حساب کرده بودند ماهانه یارانه 45 هزار و 500 تومانی را دریافت کردند. حدود 75 میلیون نفر یارانه دریافت کردند و در حالی که بنا بود در مراحل بعدی تعدادی از این افراد حذف شوند در نهایت در دولت دهم این اتفاق نیفتاد و دولت یازدهم نیز تا کنون توانسته سه میلیون و 300 هزار نفر را حذف کند و معتقد است که هفت میلیون نفر دیگر باید از دریافت یارانه حذف شوند. اما در این باره دکتر جمشید پژویان که از مدافعان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بوده، در گفت و گو با اقتصاد آنلاین با بیان اینکه در شرایطی بودیم و هنوز هستیم که امکان پرداخت یارانه به صورت هدفمند را نداریم، تاکید کرد:برای انجام این کار اطلاعات و آمار لازم را در اختیار نداریم و به همین دلیل من اعتقاد داشتم که یارانه باید به همه افراد داده شود و از نظر من پرداخت یارانه نقدی بهتر از کالا است. وی همچنین درباره میزان یارانه نقدی که طی پنج سال گذشته ثابت مانده اضافه کرد:اگر واقعا می خواستیم افرادی را که سطح زندگی شان با افزایش قیمت ها پایین آمده در سطحی نگه داریم باید طی این سالها با افزایش تورم یارانه نقدی را نیز افزایش می دادیم. این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه خاطرنشان کرد:متاسفانه طی همه این سال ها هیچ کس به فکر نیفتاد که بانک اطلاعاتی ایجاد کند تا با استفاده از آن افرادی را که مستحق دریافت یارانه هستند شناسایی کنند و میزان یارانه شان را متناسب با تورم افزایش دهند و همچنین هزینه های دولت کاهش یابد. وی با بیان اینکه دولت دست روی دست گذاشت و سیاستی را که فقط در زمان خودش می توانست درست باشد ادامه داد و در حال حاضر مشکل این است، خاطرنشان کرد:اگر شناسایی به طور کامل صورت بگیرد و اطلاعات به طور کامل در اختیار باشد بیش از 23 میلیون نفر نباید یارانه بگیرند اماچون امکان شناسایی وجود ندارد نمی توان گفت که چند نفر باید حذف شوند. پژویان اجرای طرح جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها را بسیار غلط دانست و گفت:تنها راه دستیابی به اطلاعات اجرای پایه مالیات بر مجموع درآمد است و این موضوع را بارها تکرار کردم اما مورد توجه قرار نگرفته است. این کارشناس اقتصادی در پاسخ به اینکه با شرایط فعلی آیا اجرای قانون هدفمندی یارانه ها باید ادامه یابد؟ تاکید کرد:قاعدتا اصلاح قیمت های نسبی و هدفمندی تنها راه نجات اقتصاد ما است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    پس اینایی که حذف کردید چی؟ازکجا اطلاعات انها را بدست اوردید یک بام ودو هوا؟

  • علی رحمانی
    ۰ ۰

    سلام آقا ما یه خانواده ضعیف هستیم اما یارانه حق تمام ایرانی ها است این طرح شیبداره به مرور زمان مال همه قطع میشه فقط صبر کنین و ببینین واقعا متاسفم ههههههههه

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری