کد خبر 123593

معاون اسبق بانک مرکزی مطرح کرد؛

نرخ سود سپرده ۱۴ درصد شود

نرخ سود سپرده های بانکی در حالی با توافق بانک ها و تصویب شورای پول و اعتبار در بهمن ماه سال گذشته کاهش یافت و برای سپرده های روزشمار به ۱۰ درصد و برای بلند مدت ۱۸ درصد تعیین شد، که رییس شورای هماهنگی بانک های دولتی در آخرین روزهای سال گذشته اعلام کرد که نرخ سود در بهار به ۱۶ درصد کاهش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، نرخ تورم اسفند ماه از سوی بانک مرکزی 11.9 درصد اعلام شد و اکنون بین نرخ تورم و نرخ سود بانکی فاصله 6 درصدی وجود دارد، البته در حالی که در اواخر سال گذشته بانک ها به شدت بر سر کاهش نرخ سود به توافق رسیده و بر سر اجرای آن اصرار داشتند، مراجعه به برخی شعب بانک ها در روزهای ابتدای سال جاری نشان از آن داشت که همچنان در برخی بانک ها سود 18 درصد به سپرده های روزشمار پرداخت می شود. از سوی دیگر نرخ بالای سود تسهیلات بانکی در حالی 22 درصد تعیین شده که بانک ها برای پرداخت تسهیلات، از متقاضی درخواست سپرده گذاری می کنند و برخی از بانک ها بخشی از سپرده را تا پایان باز پرداخت اقساط نزد خود نگه می دارند که این امر باعث افزایش نرخ سود به بیش از 22 درصد می شود. در این باره حیدر مسنخدمین حسینی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین اظهار کرد:اگر دولت نرخ تورمی را که اعلام می کند باور داشته باشد، باید نرخ سود بانکی نیز متناسب با آن کاهش یابد و برای شروع فاصله دو درصدی نرخ سود بانکی و نرخ تورم کافی است به عبارت دیگر اگر دولت نرخ تورم را 12 درصد اعلام کرده نرخ سود نباید بیش از 14 درصد باشد. وی در ادامه با اشاره به اینکه در این شرایط نرخ سود 18 درصد برای سپرده های بانکی نادرست است، اضافه کرد:در شرایطی که که اعتقادی به سرکوب مالی به معنای پایین تر بودن نرخ سود بانکی از تورم که کاهش قدرت خرید مردم را در پی دارد نداریم، نرخ سود بالاتر از تورم را نیز اشتباه می دانیم زیرا باعث می شود سرمایه گذاری در بخش تولید صورت نگیرد. معاون اسبق بانک مرکزی گفت: در شرایطی که سرمایه گذار می تواند نرخ سود 18 درصد خالص و بدون مالیات دریافت کند وتولید کننده ای نیست که بتواند این میزان سود را به سرمایه گذار پرداخت کند سرمایه ها به سمت بانک ها هدایت می شود و تولید صورت نمی گیرد. مستخدمین حسینی با بیان اینکه برای تحقق رشد اقتصادی و خروج از رکود، نرخ سود بانکی باید با تورم متناسب باشد، خاطرنشان کرد:کار بانکی واسطه گری است و بانک ها دو وظیفه تجهیز و تخصیص منابع را به عهده دارند که در تجهیز منابع باید سودی مناسب به مشتری داده شود تا وجوه خود را در بانک سپرده گذاری کنند، از سوی دیگر بانک ها هزینه هایی دارند که از جمله آنها می توان به نیروی انسانی اشاره کرد که با احتساب این هزینه ها حدوده 3 تا 4 درصد به نرخ سود سپرده اضافه می شود و نرخ سود تسهیلات به دست می آید بنابراین در شرایطی که نرخ سود سپرده ها کاهش یافته نرخ سود تسهیلات نیز باید کاهش یابد. معاون اسبق بانک مرکزی گفت: اگر نرخ سود بانکی باز هم کاهش یابد متناسب با تورم به 14 درصد برسد همچنین نرخ سود 18 درصد برای تسهیلات مناسب است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • علی
  ۰ ۰

  این تحلیل خیلی غیر منطقی و آبکی بود .

  • ناشناس
   ۰ ۰

   خدایاااا اینا دارن چیکار میکنن ...خدایا العف

 • علی
  ۰ ۰

  وقتی که تورم هنوز حدود ٣٠ درصد میباشد چگونه هنوز میگویید سود سپرده باید کاهش یابد ؟! گواه این ادعا بنده هم افزایش قیمت ٣٠ درصدی مواد غذایی در چند روز گذشته و افزایش ٢٠ درصدی ویزیت پزشکان است .

 • همشهری
  ۰ ۰

  ما پول به بانک می سپاریم خود بانک وارد عرصه تولید کنه سودش را به سپرده گذار بده اینطوری هم تولید رونق میگیره هم بانک ها سرمایه بیشتری جذب میکنند ما که شناخت زیادی از بورس و غیره نداریم حداقل بانک قابل اطمینان است.

 • اریا
  ۰ ۰

  آقا دمت گرم .همان بلائی رو که بر سر احمدی نژاد آوردید برای همین دولت هم تدارک ببینید .
  منتها این بار ما سپرده گذاران هم وام و تسهیلات میخوایم که البته تا بحال ندادید .
  ولی خدائی خوب بانکهای دولتی را خلوت کردید همشون در حال موبایل بازی یا پشه پراندن هستند و با ورود به بانک کار زود راه می افتد .
  بابت ایت فقره ازت راضیم .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همین کارهای غلط را در دولت گذشته کردید که تورم به هوا رفت، حالا بازهم تکرار دوباره ها؟! همین الان تورم بالای ٢٠ درصد هست که با رقم سازی به یادگار مانده از دوران حضرتعالی و حضراتی مثل شماها که در سبد کالا و خدمات آمار دستکاری فرمودید، تورم را ١٢ درصد اعلام میفرمایند که کاملا غیر واقعی هست و همین الان هم با نرخ سود ١٨ درصد در حقیقت سرکوب مالی انجام میپذیرد!

  البته خوشبختانه انگار دولت عواقب کاهش نرخ سود بانکی را به درستی متوجه شده و دست نگه داشته است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همه چی ٣٠ درصد و ٤٠ درصد گرون میشه، اول از خوده دولت.
  اونوقت چه جوری میگن تورم ١١ درصده!؟!؟!؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دولت اصلاحات سال آخرش هستش، چیزی برای رو کردن نداشت و فقط وضعیت رو خراب تر کرد. با این تفاصیر ٨ سال دیگه ریاست جمهوری رو باختن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  شما برو ببین شواری شهر تهران کرایه ها رو جند درصد افزایش داده بعد بیا نظر بده. تورم بیداد میکنه هر زوز خود دولت قیمتها رو بالا میبره بعد توقع دارید نرخ تورم در کشور بیاد پایین؟؟

 • ایرانی
  ۰ ۰

  آقای مستخدمین حسینی چرا اون زمان که نرخ تورم بالای۴۰درصد بود نمی گفتید نرخ سود سپرده بانکی باید براب ر با نرخ تورم باشه. حرفاتون خیلی دور ازانصاف هستش.واقعا شما نرخ تورم الان رو قبول می کنید.

 • آریا
  ۰ ۰

  من موندم ما که ابن همه مخ اقتصادی و کارشناس خبره داریم چرا بازم اوضاع اقتصادی روز به روز بدتر میشه؟حامل های انرژی و سوخت،مواد غذایی و کرایه ماشین و خانه و.... همه ماشالله در حال رشته!!!! ولی بازم تورم داره پایین مباد... اصلا ما بیسواد،،،،ابها الناس قدرت خرید مردم داره صفر میشه!!!جالب اینجاس ابن مستخدمین حسینی از مدیران ارشد بانک مرکزی در دولت هشت ساله قبل بوده داره نسخه اقتصادی هم واسه ابن دولت هم میپیچه!!!!! عجبا

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خدمات دولتی و شهرداری و مواد غذایی همه بیش از 20درصد افزایش داشته بعد میگی تورم 12درصد است نگو درست نیست نگو بد است ریس جمهور اسبق هم میگفت سود بانکی تک رقمی میشود ارزش ریال را به یک سوم رساند پراید 7میلیونی را 22میلیون شد اب و برق و گاز به بهانه یارانه چندین برابر شد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چطوره یه پولی هم بهشون بدیم واسه اینکه اطف میکنن و پول مارو نگه میدارن. مثل سویس نه ببخشید سوسیس بیخیال بابا

 • saba
  ۰ ۰

  سلام میشه بگین وام 10 میلیونی با سود 14 درصد چقدر اقساط بندی میشه؟