کد خبر 122029

راغفر مطرح کرد:

سکوی پرش شرکت‌های خارجی نشویم

یک اقتصاددان معتقد است، بخشی از رشدی که کشور در سال پیش رو، تجربه خواهد کرد، حاصل ورود سرمایه‌گذاران خارجی به ایران است، ولی باید دولت برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشد که کشور به سکوی پرش شرکت‌های خارجی تبدیل نشود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا ، حسین راغفر در گفت‌وگویی، درباره پیش‌بینی سه شاخص کلان اقتصادی در آینده، بیان کرد: وقتی درباره رشد اقتصادی و بهبود وضعیت آن صحبت می‌کنیم، باید ببینیم که چه نوع رشدی مدنظر است. آیا رشدی که قرار است ایجاد شود، اشتغال نیز به همراه خود دارد، یا خیر؟
وی بیان کرد: رشدی که اقتصاد کشور در سال 1393 تجربه کرد، رشدی بود که اشتغال به همراه خود نداشت به این علت که از طریق افزایش استخراج منابع طبیعی و. . . ایجاد شده بود. اکنون نیز به نظر می‌رسد رشدی که پیش‌بینی می‌شود کشور در سال جاری تجربه کند، رشد بدون اشتغال باشد چون برای تحقق این رشد به افزایش صادرات نفت چشم دوخته شده و دولت منتظر ورود ارز از خارج از کشور است. او با تأکید بر اینکه دولت باید با توجه به ورود سرمایه‌گذاری خارجی به کشور، برنامه‌های روشنی برای آینده روابط اقتصادی کشور با این سرمایه‌گذاران داشته باشد، بیان کرد: گفته می‌شود که این سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در کشور به ایران ورود می‌کنند، درحالی‌که اغلب این سرمایه‌گذاران به دنبال جذابیت بازار ایرانی به کشور ما ورود می‌کنند. ما نگران ورود آنها به کشور هستیم. دولت باید چشم‌انداز روشنی دراین زمینه داشته باشد تا واقعاً از سرمایه‌های آنان در جهت تولید استفاده شود. این اقتصاددان بیان کرد: در غیر‌این صورت با توجه به اینکه اکنون شرکت‌های خارجی به بازار ایران توجه دارند و به ایران به‌عنوان یک سکوی پرش نگاه می‌کنند تا بتوانند به بازار 400 میلیونی منطقه دسترسی آسان‌تری پیدا کنند، برقراری روابط اقتصادی با کشورهای دیگر منجر به آن خواهد شد که به بازار فروش محصولات کشورهای دیگر تبدیل شویم و ایران راهی شود که شرکت‌های خارجی بتوانند محصولات خود را به راحتی به مردم کشورهای منطقه بفروشند. وی همچنین بخش دیگری از رونق اقتصادی پیش‌رو را حاصل رونق بخش خدمات دانست و بیان کرد: پیش‌بینی می‌کنم که بخش خدمات و واردات هم درآینده شاهد رونق نسبی باشد که حاصل حضور شرکت‌های خارجی به ایران خواهد بود، البته پیش‌بینی می‌کنم در چنین شرایطی تورم بیشتر شود چون رشدی که پیش رو قرار دارد، تورم‌زا خواهد بود و احتمالا سال پیش رو سالی باشد که شاهد رشد بیشتر تورم باشیم.
بیشتر بخوانید
ارسال نظر