کد خبر 120388

یک پیش‌بینی از بازار فولاد در سال ۹۵

مدیرعامل فولادمبارکه اصفهان روند قیمت محصولات فولادی را در سال آینده پیش‌بینی کرد و گفت: قیمت‌ محصولات فولادی در سال آینده به تدریج روند صعودی پیش خواهد گرفت.

بهرام سبحانی با بیان مطلب فوق اظهار کرد: براساس شرایط فعلی بازار جهانی فولاد خصوصاً قیمت‌های تمام شده محصول در چین و همچنین قیمت فروش محصولات این کشور می توان پیش بینی کرد که قیمت‌ها در سال آینده به تدریج روند صعودی پیش خواهد گرفت. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، او افزود: این امر به دلیل وضعیت قیمت تمام شده و قیمت فروش و همچنین کاهش تولید در این کشور است که فعلاً به نظر می‌رسد موجب زیان تولید کنندگان در این کشور شده است.همچنین برخی موضوعات زیست محیطی و عوامل دیگر احتمالاً موجب کاهش در حجم تولید چین و افزایش قیمت در بازار فولاد خواهند شد. مدیرعامل فولادمبارکه اصفهان با بیان اینکه در فضای پساتحریم، راه‌اندازی پروژه‌های نفت و گاز، پتروشیمی و فولاد هم تاثیرگذار هستند، گفت: درشرایط فعلی اتکا به فروش نفت با توجه به روند نزولی قیمت نفت، تنها می‌تواند در تامین حقوق کارمندان، بازنشستگان و یارانه کارساز باشد و برای عبور از این شرایط نیاز به سرمایه‌گذاری‌های جدید است. برای سرمایه‌گذاری نیز منابع مالی اولویت دارد که منابع خارجی ارزان قیمت می‌تواند این کاستی‌ها را جبران کند. سبحانی افزود: همگرایی و کاهش هزینه‌ها و راه‌اندازی یک شرکت ادغامی 10 میلیون تنی فولاد در منطقه خلیج فارس یکی دیگر از راهکارهای دستیابی به اهداف افق چشم انداز است، از سویی باید شش شرکت تولیدکننده فولاد در منطقه خلیج فارس با هم ادغام شوند تا هدف‌گذاری تولید10میلیون تن فولاد در این منطقه امکانپذیر شود. او با بیان اینکه چنین اتفاقی مزیت‌های همگرایی و کاهش هزینه‌ها را نیز در پی خواهد داشت، تصریح کرد: به خاطر داشته باشیم اگر بخواهیم ملی فکر بکنیم این اتفاق باید رخ بدهد، در حال حاضر شش شرکت در منطقه ویژه خلیج فارس به‌صورت جزیره‌ای مشغول به کار هستند و سرمایه‌گذار‌ی‌های آنها هم به‌ صورت لکه‌ای است که این شکل از فعالیت، عواقبی جز تلف شدن وقت، انرژی و منابع را در بر نخواهد داشت. سبحانی خاطرنشان کرد: برای رفع رکود حاکم بر بازار فولاد و جلوگیری از سیاست‌های اشتباه واردات فولاد با ارز مبادله ای یا واردات از چین و اوکراین، باید مانند همه کشورها در برابر صادرات چین و روسیه و اوکراین از طریق وضع تعرفه و قوانین ضد دامپینگ از تولید داخل حفاظت کنیم و ما کلا توقع دیگری غیر از این از دولت نداریم و انتظار می‌رود دولت بیش از پیش از تولیدکنندگان داخلی حمایت کند. همانطور که سیاست دولت چین صدور محصولات تحت هر شرایطی است و با دادن مشوق به تولید کنندگان و بدون در نظر گرفتن قیمت است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • خسرو
    ۰ ۰

    اینا فکر کردن فولاد هم مثل طلا با قیمت جهانی سنجیده شود . در صورتی که تمام طرحهای عمرانی دولتی وخصوصی خوابیده ومصرف فولاد بسیار پایین تر از تولیدش است و افزایش موجودی انبار کارخانه ها بیداد می کند.