کد خبر 119514

اوراق سلف، مسیری برای تامین مالی فولاد

با انتشار اوراق سلف موازی تیرآهن شرکت ذوب‌آهن اصفهان در بورس کالای ایران، مسیری جدید برای تامین مالی صنعت فولاد کشور معرفی شده است.

مراسم انتشار اوراق سلف موازی تیرآهن به منظور تامین مالی شرکت ذوب آهن اصفهان امروز با حضور مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران، مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان، مدیرعامل تامین سرمایه امین و مدیرعامل شرکت کارگزاری امین آوید در شرکت بورس کالا برگزار شد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از بورس کالا، مدیر عامل بورس کالای ایران با قدردانی از همکاری شرکت های ذوب آهن، تامین سرمایه امین و کارگزاری امین آوید برای تحقق تامین مالی صنایع از طریق بورس کالای ایران، گفت: ذوب آهن اصفهان از اصلی ترین عرضه کنندگان در بورس کالای ایران است و امروز برای نخستین بار تامین مالی یکساله این شرکت با انتشار اوراق سلف موازی تیرآهن انجام می شود تا مسیری جدید برای تامین مالی صنعت فولاد کشور از طریق بازار سرمایه باز شود. حامد سلطانی نژاد افزود: کالایی که امروز پشتوانه اوراق سلف قرار گرفته، یکی از بهترین و با کیفیت ترین محصولات فولادی در ایران و منطقه است؛ این کالا نقد شوندگی بالایی دارد و کسانی که این اوراق را خریداری می کنند و قصد تحویل محصول در زمان سررسید را دارند، می توانند از دریافت کالاهای خود از سوی ذوب آهن مطمئن باشند. او افزود: اوراق سلف ذوب آهن اصفهان در هیات پذیرش به مبلغ ۲۵۰ میلیار تومان به منظور تامین سرمایه در گردش این شرکت تصویب شده است و امروز در مرحله اول شاهد انتشار ۱۵۰ میلیارد تومان از اوراق هستیم. او اظهار داشت: ارزش هر قرارداد سلف، یک تن تیرآهن۱۴ و کل حجم عرضه اوراق حدود ۱۱۱ هزار تن است؛ همچنین نرخ سودی که برای این اوراق در سررسید درنظر گرفته شده حداقل ۲۴درصد و حداکثر ۲۷ درصد خواهد بود. ضمن این که شرکت تامین سرمایه با توجه به تعهدی که در پذیره نویسی دارد، نرخ ۲۳ درصد روز شمار را برای این اوراق تعهد کرده است. کارایی گواهی سپرده کالایی در صنعت فولاد مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه به گواهی سپرده کالایی اشاره کرد و گفت: امروز فعالان صنعت فولاد شاهد یک یا دوبار عرضه محصولات فولادی طی هر هفته در بورس کالا هستند که برای تشکیل بازاری مستمر و روزانه برای کشف هر چه بهتر قیمت ها، نیاز به اوراق بهادار سازی معاملات کالاها از جمله فولاد داریم تا این اوراق مبتنی بر کالا هر روز مانند سهام شرکت ها در بورس اوراق بهادار مورد معامله قرار گیرد. سلطانی نژاد ادامه داد: گواهی سپرده کالایی همان ابزاری است که سال ها در بورس فلزات لندن بر روی فلزات غیر آهنی انجام شده و ما نیز امروز در راستای توسعه این بازار در حرکت هستیم. به گفته او، برای مثال شرکت ذوب‌آهن اصفهان می تواند براساس موجودی انبارش - که این انبار باید مورد پذیرش بورس کالا قرار گیرد- گواهی سپرده کالایی منتشر کند و به نوعی موجودی راکد انبارهایش را نقد کند. همچنین مزیت دیگر گواهی سپرده کالایی، کمک به تامین مالی شرکت هاست به طوریکه در آینده می توان از گواهی سپرده کالایی به جای تضامین در انتشار اوراق سلف موازی استفاده کرد. مدیرعامل بورس کالای ایران در پایان گفت: امیدوار هستم با گسترش تامین مالی از طریق ابزارهای مالی، به سمت اقصاد بازار محور حرکت کنیم؛ موضوعی که مورد تاکید مسئولان نظام هم قرار دارد چرا که سیستم بانکی کشور به تنهایی پاسخگوی تامین مالی صنایع نیست و اگر می خواهیم اقتصاد شکوفایی داشته باشیم، باید به سمت اقتصاد مبتنی بر بازار حرکت کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  قابل توجه بورسی های ذوقزده وخوشخیال !
  علامت‌های تکان‌دهنده برای اقتصاد ایران

  بدهی‌های انباشته شده دولت که میراث سال‌های گذشته است و از دولتی به دولت دیگر دست به دست می‌شود، بیشترین رشد را در دولت دهم شاهد بود و سرانجام در دولت یازدهم با توجه به کاهش شدید قیمت نفت و مضیقه دولت در تامین هزینه‌ها با شیب ملایمی به رشد خود ادامه داد.
  طیب نیا، وزیر امور اقتصاد و دارایی در این باره معتقد است: برآورد اولیه نشان می‌دهد بدهی دولت و شرکت‌های دولتی 380 هزار میلیارد تومان است که 196 هزار میلیارد تومان آن بدهی دولت و 186 هزار میلیارد تومان بدهی شرکت‌های دولتی است و اگر بدهی 55 میلیارد دلاری شرکت ملی نفت را اضافه کنیم به عدد واقعی بدهی دولت نزدیک‌تر می‌شویم. این موضوع در حالی مطرح شده که دولت تلاش دارد تا با انتشار اسناد خزانه بخشی از بدهی‌های خود را پرداخت کند اما قیمت نفت همچنان به‌عنوان مهم‌ترین مانع در باز پرداخت بدهی‌های دولت عمل می‌کند.