کد خبر 111480

اسرار مگوی طیب‌نیا از وضعیت بانک‌ها

علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی یکی از افراد نزدیک به فرهاد رهبر از معاونان اسبق وزارت اطلاعات است که به همراه او به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دولت اول احمدی‌نژاد رفت.

طیب نیا که سال‌هایی دبیر اقتصاد هیات دولت در دوره اصلاحات را نیز دراختیار داشته است شم سیاسی - اطلاعاتی بالایی نسبت به سایر وزیران اقتصادی دارد. شاید همین مساله به او هشدار می‌دهد که مراقبت شدیدی از کارکرد شبکه بانکی را در دستور کار قرار دهد و مدام از این بگوید که تجه به بانک‌ها از نان شب واجب‌تر است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ساعت 24، این وزیر اقتصاد که در هفته اول شهریور امسال در شیراز با یادآوری برخی چالش‌ها و مشکلات اقتصاد کشور گفته بود: «افزایش سرمایه بانک‌ها از نان شب هم واجب‌تر است» روز ۲۱ دی ماه نیز به یک وجه دیگر از مساله بانک‌ها اشاره و دوباره تاکید کرد: «رفع تنگنای اعتباری بانک‌ها از نان شب هم واجب‌تر است». این هشدار و نگرانی عمیق وزیر اقتصاد قطعا با توجه به اطلاعات و اسرار مگوی طیب‌نیا از ژرفا و گستره تنگناها و چالش‌های نظام بانکداری ایران است و نباید این هشدارهای پی در پی را ساده انگاست. طیب‌نیا از گستردگی و ژرفای چالش‌های بانک‌ها البته به صراحت چیزی نمی‌گوید، اما برخی اخبار و گزارش‌ها نشان از موقعیت دشواری است. به طور مثال عبدالرضا همتی رییس بزرگ‌ترین بانک دولتی ایران در یک گفت‌وگو تاکید کرد که ۴۸۰ هزار میلیارد تومان از نقدینگی بانک‌ها منجمد شده است و بخش عمده‌ای از این یخ‌زدگی را دولت و شرکت‌های بزرگ ایجاد کرده‌اند. برخی کارشناسان می‌گویند بانک‌های ایرانی زیر فشار فوق‌العاده موسسه‌های اعتباری غیرمجاز که در یک رقابت نابرابر نرخ سود سپرده‌ها را با هدف پیدا کردن دست بالا در مواجهه با بانک‌ها مدام افزایش می‌دهند گرفتار شده‌اند و در صورتی که اقدام به این کار نکنند این احتمال که در صورت درخواست پول از سپرده‌گذاران با دشواری در تامین منابع مورد نیاز مواجه شوند روندی فزاینده و ترسناک پیدا می‌کند. در صورتی که یک بانک بزرگ دولتی به هر دلیل روزی در تامین تقاضای سپرده‌گذاران برای دریافت اصل پول خود به بن‌بست برسند ممکن است نظام بانکداری به سقوط کشانده شود را باید از دغدغه‌ها و اسرار مگوی طیب‌نیا دانست. اکنون که می‌توان کاری کرد بهتر است این کار از سوی دولت انجام شود و کار به روز و ثانیه آخر کشانده نشود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حیدر مصلحی وزیر اسبق اطلاعات نام طلب کردن پول از بانکها توسط مردم رو گذاشتن « فتنه جدید»
  در سایت تابناک سری بزنید متن کامل مصاحبه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من فقط موندم دولت چه برنامه ای در سر دارد و چطوری میتواند خود را انقدر ریلکس و عادی نشان دهد که انگاری همه چی عالی هست و سره جای خودش هست
  و دست آورده او از این همه رکود و نقدینگی چه چیزی میتواند باشد.
  فقط امیدوارم مردمه گرفتاره ایران بعد از تحمله این همه فشار و بدبختی، اون روزهای خوبی که دولت از زمانه تبلیغاته ریاست جمهوری تا به حالا مدام دم از آن میزند را ببینیم و تعریف کنیم.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  الفاتحه مع الصلوات